Galette
- Gruszka (600 g)
- Mąka pszenna typ 500 - dwie niepełne szklanki (250 g)
- Masło - 3/4 kostki (150 g)
- Cukier puder - 4 łyżki (40 g)
- Śmietana 12% - 3 łyżki (75 g)
Przepis na galette krok po kroku
Mąkę przesiej do dużej miski.
Dodaj pokrojone w plasterki masło, cukier puder i śmietanę.
Całość dokładnie wymieszaj i wyrób rękami na gładką masę i odstaw na 30 minut do schłodzenia.
Gruszki umyj i pokrój w cieniutkie plasterki. Wymieszaj je z cynamonem.
Ciasto dokładnie rozwałkuj na cienki blat i przełóż je na wyłożona papierem do pieczenia blachę piekarnika.
Na środku ciasta poukładaj gruszki by tworzyły koło, a także by nachodziły na siebie, pamiętaj by zostawić kilka cm wolnego brzegu.
Gdy owoce będą poukładane wywiń brzeg ciasta by nachodził na gruszki.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 40 - 45 min.
-
Ciasto z gruszkami
-
Ciasto z płatków owsianych z jabłkiem i gruszką
-
Tartaletki z gruszkami
-
Tarta z gruszkami
-
Ciasto z gruszkami i budyniem
-
Ciasto gruszkowe
-
Ciasto czekoladowe z gruszkami
-
Szybkie ciasto z gruszkami
-
Tarta gruszkowa
-
Kruche ciasto z gruszkami
-
Tarta z gruszkami i budyniem
-
Proste ciasto z gruszkami i cynamonem
-
Muffinki z gruszkami
-
Muffiny z gruszkami
-
Sernik z gruszkami
-
Tarta z gruszkami i mascarpone
-
Szarlotka z gruszkami
-
Brownie z gruszkami
-
Ciasto z gruszkami
Więcej informacji na temat galette
Galette to najprostszy sposób na stworzenie tarty na bazie kruchego ciasta z owocami. Jest pyszna, a przy tym szybka w przygotowaniu. Co ważne, by ją upiec nie trzeba nawet posiadać specjalnej formy, dzięki temu będzie idealnym wyborem dla osób, których kuchni nie jest w pełni wyposażona. Ciasto powstaje z niej delikatne, słodkie i bardzo kruche. Świetnie sprawdzi się na co dzień, ale również od święta.
Przepis na galette pozwala przygotować ciasto smaczne, a także bardzo proste. To idealny wybór dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wypiekami. Do jego stworzenia wystarczy tylko kilka składników. W tym wypadku bazą jest tradycyjne ciasto kruche, z dużym dodatkiem masła, przez co ma naprawdę fantastyczny smak. Oprócz podstawowych składników w tym wypadku dodaje się do niego również śmietanę, która wpływa na lepszą konsystencję i większą elastyczność. Zamiast śmietany można też dodać do ciasta odrobiny kefiru, który sprawi, że będzie plastyczne niczym plastelina. Tak przygotowane ciasto musi odrobinę poleżakować w zimnie, by stało się jeszcze bardziej zwarte. Do przygotowania ciasta najlepiej użyć mąki pszennej, która jest bardzo delikatna i wspaniale komponuje się z owocami. jednak w przypadku nietolerancji lub alergii na gluten świetnie sprawdzi się bezglutenowa mąka owiana. Można również zmieszać "pół na pół: mąki białą i pełnoziarnistą, dzięki czemu zmniejszy się indeks glikemiczny całej potrawy, a zwiększy ilość błonnika, który wpływa pozytywnie na racę całego układu pokarmowego.
Galette to tradycyjne francuski deser, który ma bardzo charakterystyczny wygląd. Robi się go z ciasta kruchego, rozwałkowanego na cienki placek, w którym krawędzie zachodzą na owocowy środek. Tradycyjnie można go podawać ze wszystkimi rodzajami owoców. Świetnie sprawdzają się śliwki, jabłka, brzoskwinie, czy tak jak w przepisie gruszki, które są niezwykle słodkie.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić galette, by było domowe, a przy tym niezwykle pyszne, to ten pomysł na ciasto na pewno przypadnie ci do gustu. Jest bardzo dobre, a wszystkie składniki można dostać w każdym sklepie. Ten sprawdzony sprawdzony przepis jest nie tylko prosty, ale również szybki. Ten łatwy placek skradnie serce każdego, kto tylko go spróbuje.
Alergeny w galette
Lista alergenów dla galette przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 12%
Wartości odżywcze galette
To ciasto, tak jak inne słodkości, nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(112g)
Węglowodany
(112g)
Tłuszcze
(112g)
Witaminy
(112g)
Składniki mineralne
(112g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.