Eskalopki drobiowe
- Piersi kurczaka bez skóry (1000 g)
- Cebula - 2 średnie sztuki (300 g)
- Śmietanka kremowa 30% (300 g)
- Pieczarki - 15 dużych sztuk (500 g)
- Masło klarowane (120 g)
- Mąka pszenna typ 500 (120 g)
- Jajko (2 szt.)
- Bułka tarta (200 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
Przepis na eskalopki drobiowe krok po kroku
Pierś z kurczaka pokrój w paski i delikatnie rozbij je dłonią.
Dopraw solą i pieprzem.
Obtocz w mace pszennej.
Roztrzep jajko w misce i obtocz mięso.
Panieruj w bułce tartej.
Na patelni rozgrzej masło klarowane i smaż mięso przez 5-6 minut.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.
Pieczarki pokrój na połówki.
Na patelni rozgrzej masło klarowane i zeszklij cebulę.
Dodaj pieczarki i podsmaż.
Wlej śmietankę kremówkę, dodaj liść laurowy i ziele angielskie.
Gotuj na średnim ogniu przez 5 minut, aż sos zgęstnieje.
Posiekaj koper i dodaj do sosu.
Eskalopki z sosem pieczarkowym podawaj z dodatkiem gotowanych ziemniaków lub świeżego pieczywa.
Więcej informacji na temat eskalopków drobiowych
Eskalopki drobiowe to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Eskalopki są bardzo delikatne i świetnie sprawdzą się jako dodatek do makaronu lub podane z ziemniakami. Eskalopki można przygotować także z mięsa wieprzowego, najlepiej z polędwicy. Przepis na eskalopki jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: pierś z kurczaka, cebula, pieczarki, masło klarowane, śmietana kremówka, koper, sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, mąka pszenna, jajko, bułka tarta.
Jak zrobić eskalopki drobiowe? Pierś z kurczaka pokrój w paski i delikatnie rozbij je dłonią. Dopraw solą i pieprzem. Obtocz w mace pszennej. Roztrzep jajko w misce i obtocz mięso. Panieruj w bułce tartej. Na patelni rozgrzej masło klarowane i smaż mięso przez 5-6 minut. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. Pieczarki pokrój na połówki. Na patelni rozgrzej masło klarowane i zeszklij cebulę. Dodaj pieczarki i podsmaż. Wlej śmietankę kremówkę, dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj na średnim ogniu przez 5 minut, aż sos zgęstnieje. Posiekaj koper i dodaj do sosu. Podawaj z dodatkiem gotowanych ziemniaków lub świeżego pieczywa.
Koper ogrodowy jest rośliną jednoroczną bardzo prostą w uprawie. W zależności od stadium wzrostu ma różne właściwości. Koper młody idealnie nadaje się jako aromatyczna przyprawa do wielu dań. Nasiona kopru natomiast spożywa się w celu poprawy trawienia, ma także działanie poprawiające laktację i lekko uspokajające. Pierś z kurczaka jest mięsem prawie całkowicie pozbawionym tłuszczu. Zawiera jednak bardzo dużo łatwo przyswajalnego białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Mięso z piersi kurczaka zawiera fosfor i potas oraz witaminy A, C i E. Fosfor jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej mineralizacji kości.
Podsumowując Najlepsze eskalopki przygotować można także z warzywami. Kurczak w cieście świetnie sprawdzi się z chlebem podany na zimno. Pyszne eskalopki sprawdzą się na obiad. Najlepsze eskalopki przygotujesz z dobrej jakości mięsa drobiowego. Eskalopki są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez 2 dni. Najlepiej odgrzać je w sosie.
Alergeny w eskalopkach drobiowych
Lista alergenów dla eskalopków drobiowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło klarowane
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Bułka tarta
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze eskalopków drobiowych
Eskalopki drobiowe to bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego. Eskalopki są dość kaloryczne i nie powinny w dużych ilościach spożywać ich osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(430g)
Węglowodany
(430g)
Tłuszcze
(430g)
Witaminy
(430g)
Składniki mineralne
(430g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.