Deser z ryżu
- Ryż biały (100 g)
- Cukier - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Masło (20 g)
- Mleko 3,2% - 4 szklanki (1000 ml)
- Cynamon (2 g)
Przepis na deser z ryżu krok po kroku
W garnku zagotuj mleko.
Do naczynia żaroodpornego wsyp ryż, cukier, cynamon oraz masło.
Składniki dokładnie wymieszaj i zalej zagotowanym mlekiem.
Ryż z mlekiem piecz w piekarniku nagrzanym do 170 st. C przez 45 minut.
Gotowy pudding z ryżu przełóż do miseczek i udekoruj świeżymi owocami (np. malinami lub truskawkami).
Więcej informacji na temat deseru z ryżu
Deser z ryżu to doskonały pomysł na pyszną przekąskę, którą podaje się na ciepło. Najlepszy deser możesz przygotować z pieczonego lub z gotowanego ryżu. Smaczny deser świetnie sprawdzi się również jako słodka przekąska dla dzieci. Sprawdzony przepis na deser z ryżu jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania deseru potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ryż biały, cukier, masło, mleko oraz cynamon. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
A jak zrobić deser z ryżu? W garnku zagotuj mleko. Do naczynia żaroodpornego wsyp ryż, cukier, cynamon oraz masło. Składniki dokładnie wymieszaj i zalej zagotowanym mlekiem. Ryż z mlekiem piecz w piekarniku nagrzanym do 170°C przez 45 minut. Gotowy pudding z ryżu przełóż do miseczek i udekoruj świeżymi owocami (np. malinami lub truskawkami).
Ryż to produkt, który chętnie wykorzystywany jest w diecie bezglutenowej. Ryż stanowi doskonałe źródło węglowodanów, które wykorzystywane są jako źródło energii. Dodatkowo w ryżu znajdziemy spore ilości białka i niską zawartość tłuszczu - dlatego chętnie wykorzystywany jest w diecie sportowców (najbardziej popularnym posiłkiem w diecie osób trenujących jest ryż z kurczakiem i warzywami). Ryż jest także źródłem składników mineralnych oraz witamin, do których możemy zaliczyć: niektóre witaminy z grupy B, witaminę E, selen, magnez, cynk oraz miedź. Odpowiednia podaż wszystkich składników odżywczych przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Podsumowując: pyszny deser ryżowy świetnie sprawdzi się jako słodka przekąska dla dzieci i dorosłych. Deser z ryżu jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do przygotowania deseru dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach. Deser warto udekorować świeżymi, sezonowymi owocami – wzbogacą one danie w składniki mineralne oraz witaminy. Dodatkowo obecność świeżych owoców wpłynie na walory wizualne potrawy. Deser świetnie sprawdzi się na diecie bezglutenowej.
Alergeny w deserze z ryżu
Lista alergenów dla deseru z ryżu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 3,2%
Wartości odżywcze deseru z ryżu
Deser z ryżu to doskonała propozycja na posiłek, który możesz podać na ciepło. Ryż to doskonałe źródło węglowodanów.
Energia i białka
(285g)
Węglowodany
(285g)
Tłuszcze
(285g)
Witaminy
(285g)
Składniki mineralne
(285g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.