Ciasto drożdżowe z jabłkami
- Mąka pszenna typ 750 (700 g)
- Drożdże świeże (50 g)
- Cukier (300 g)
- Jajko (1 szt.)
- Masło roślinne (150 g)
- Mleko 2% (250 ml)
- Jabłko (800 g)
Przepis na ciasto drożdżowe z jabłkami krok po kroku
Przygotuj kruszonkę: wymieszaj ze sobą 100 gram masła, 100 gram maki i 100 gram cukru. Składniki wymieszaj tak, aby powstały "grudki". Masę pozostaw i przygotuj ciasto.
Przygotuj rozczyn: drożdże rozetrzyj z 50 gramami cukru, 125 ml ciepłego mleka oraz 50 gramami mąki. Składniki dokładnie wymieszaj i pozostaw do wyrośnięcia.
Gdy rozczyn wyrośnie dodaj do niego pozostałe mleko, mąkę, rozbite i wymieszane jajka, szczyptę soli, cukier oraz roztopione masło. Wszystkie składniki zagnieć na jednolite ciasto bez grudek. Gotowe ciasto pozostaw na chwilę do wyrośnięcia.
W tym czasie nagrzej piekarnik do 180 stopni C, a blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Wyrośnięte ciasto włóż do blaszki, wyłóż na nie pokrojone w kostkę jabłka oraz posyp je cynamonem. Na koniec pokrusz na wierzch kruszonkę.
Ciasto piecz około godziny w nagrzanym parkaniku.
Po tym czasie wyciągnij ciasto z piekarnika i pozostaw je do wystygnięcia.
-
Ciasto ze śliwkami
-
Placek bananowiec
-
Sernikobrownie z brzoskwiniami
-
Ciasto z truskawkami
-
Ciasto z jabłkami
-
Ciasto z bananami
-
Ciasto z borówką
-
Ciasto z malinami
-
Szarlotka z kruszonką
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Ciasto jogurtowe ze śliwkami, czekoladą i kajmakiem
-
Ciasto z gruszkami
-
Szarlotka z bezą
-
Ciasto z wiśniami
-
Ciasto leśny mech
-
Ciasto z owocami
-
Sernikobrownie z malinami
-
Ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto z owocami
Więcej informacji na temat ciasta drożdżowego z jabłkami
Ciasto drożdżowe z jabłkami to rewelacyjny przepis. Jest ono pachnące, bardzo puszyste i smaczne. Dodatkowo jest to łatwe w przygotowaniu ciasto. Składniki których będziesz potrzebować wystarczy tylko ze sobą wymieszać. Do wykonania ciasta potrzebne będą Ci składniki spożywcze takie jak mąka, drożdże, cukier, jajko, masło dobrej jakości, mleko, jabłka, sól i cynamon.
Jak zrobić ciasto drożdżowe z jabłkami? Najpierw przygotujemy pyszną kruszonkę na placek. Mieszamy ze sobą masło, mąkę i cukier do uzyskania grudek. Naszą kruszonkę odstawiamy. Przygotowujemy rozczyn na ciasto drożdżowe z kruszonką. Rozcieramy drożdże z cukrem, ciepłym mlekiem i mąką. Zostawiamy składnik do wyrośnięcia. Gdy nasz rozczyn wyrośnie dodajemy do niego mleko, mąkę, jajka, sól, cukier oraz roztopione masło. Zagniatamy wszystkie składniki na ciasto bez grudek. Zostawiamy ciasto na niewielki czas do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto wykładamy do blaszki. Pokrojone w kostkę jabłka wymieszane z cynamonem nakładamy na wierz naszego ciasta. Na jabłka sypiemy przygotowaną na początku kruszonkę. Pieczemy w dobrze nagrzanym piekarniku. Proste, prawda? Ciasto pieczemy około godziny. Po upieczeniu odkładamy do wystygnięcia. Tak przygotowane ciasto drożdżowe z jabłkami możemy udekorować cukrem pudrem.
Drożdże to główny składnik ciasta. Są one doskonałym źródłem witamin z grupy B, które wpływają na poprawę zdrowia i urody. Dodatkowo ich spożywanie zalecane jest aby zwiększyć wydolność fizyczną, zmniejszyć wyczerpanie psychiczne czy zmniejszyć objawy stresowe osób, które narażone są na długotrwały stres.
Podsumowując polecam wypróbować przepis na ciasto drożdżowe najlepiej z papierówkami (odmiana jabłek). Takiego pysznego ciasta nie znajdzie się w żadnym sklepie czy cukierni. Smak naszego ciasta nadaje prawdziwe masło dobrej jakości, dzięki niemu mamy aromatyczny zapach i smak. Ciasto sprawdzi się na wszystkie imprezy rodzinne takie jak urodziny, spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, rodzinne obiady. Idealnie komponuje się do kawy lub herbaty. Jest pyszne i proste w przygotowaniu.
Alergeny w cieście drożdżowym z jabłkami
Lista alergenów dla ciasta drożdżowego z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze ciasta drożdżowego z jabłkami
Ciasto drożdżowe z jabłkami to doskonały pomysł na wykorzystanie jabłek w sezonie ich owocowania. Doskonale sprawdzi się jako smaczny dodatek do kawy oraz herbaty. Należy jednak pamiętać, że ciasta powinny występować w naszej diecie raczej sporadycznie, ponieważ przeważnie dostarczają sporych ilości cukrów prostych.
Energia i białka
(230g)
Węglowodany
(230g)
Tłuszcze
(230g)
Witaminy
(230g)
Składniki mineralne
(230g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.