Ciasto bezglutenowe
- Banan - 2 szt (220 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Ocet jabłkowy - 2 łyżki (30 ml)
- Cukier - 1/4 szklanki (60 g)
- Olej kokosowy - 3 łyżki (75 ml)
- Mąka gryczana - 1/2 szklanki (75 g)
- Mąka owsiana pełnoziarnista bezglutenowa - 1 szklanka (150 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 2 łyżki (30 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (bezglutenowy) (4 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyżeczka (4 g)
- Kakao 16% (proszek) (60 g)
Przepis na ciasto bezglutenowe krok po kroku
Olej kokosowy rozpuść w małym rondelku.
Banany rozgnieć widelcem.
Jajka ubij z cukrem na gładką masę. Dodawaj małymi porcjami rozpuszczony olej, tak by powstała jednolita masa. Gdy składniki się połączą wlej mleko i dodaj banany. Wlej ocet. Rozmieszaj mikserem.
Do masy przesiej mąki, kakao, proszek i sodę. Dodaj olejek migdałowy i wymieszaj łyżką.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i przelej do niej ciasto.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 45 minut.
-
Blok czekoladowy
-
Murzynek
-
Ciasto czekoladowe
-
Kopiec kreta
-
Tort kinder
-
Ciasto salceson
-
Ciasto z mleka w proszku
-
Tort schachera
-
Tort Sachera
-
Ciasto ze słonecznikiem
-
Mazurek czekoladowy
-
Ciasto czekoladowe z wiśniami
-
Słonecznikowiec
-
Ciasto czekoladowe z kremem
-
Ciasto z nutellą
-
Ciasto czekoladowe z bananami
-
Tarta czekoladowa
-
Fondant czekoladowy
-
Ciasta czekoladowe
Więcej informacji na temat ciasta bezglutenowego
Ciasto bezglutenowe to świetna propozycja dla osób z alergią na to białko, ale nie tylko. Ten wypiek jest tak smaczny, że na pewno przypadnie do gustu każdemu, kto tylko go spróbuje. Zrobienie idealnego ciasta na mące bez glutenu jest prawdziwym wyzwaniem. Dlatego, że większość kombinacji nie rośnie odpowiednio, ale także po prostu rozpada się w czasie wypieku. Stworzenie własnej mieszanki może być nieco pracochłonne i kłopotliwe, jednak z tym przepisem przekonasz się, że pyszne ciasto bezglutenowe może być proste, szybkie i tanie.
Przepis na ciasto bezglutenowe nie tylko pozwala osobom z nietolerancją lub alergią na to białko cieszyć się smacznymi domowymi wypiekami, ale również pozwala stworzyć wspaniały deser. Do jego przygotowania używa się tylko kilku produktów, przy czym każdy z nich jest łatwo dostępny. Bazę stanowią mąka owsiana bezglutenowa, którą łatwo dostać w każdym sklepie na dziale ze zdrową żywnością. W tym wydaniu używa się mąki pełnoziarnistej, która ma większą ilość błonnika, za to dużo mniejszy indeks glikemiczny, co na pewno przypadnie do gustu osobom z cukrzycą i insulinoopornością, gdyż takie słodkości są dobre również dla nich. Drugą mąką, której się używa jest mąka gryczana. Warto wybrać taką zrobioną z białej kaszy gryczanej, która charakteryzuje się delikatniejszym smakiem i aromatem, ma to ogromne znacznie, zwłaszcza w słodkich wypiekach. Ciasto robi się w piekarniku w dosłownie kilka chwil, dlatego na pewno spodoba się również osobom, które nie przepadają za zbyt długim przesiadywaniem w kuchni.
Całość robi się z mąki bezglutenowej, ale wciąż smakuje naprawdę fantastycznie. To ze względu na spory dodatek czekolady. Duża ilość kakao wzbogaca cały wypiek. To dobra alternatywa dla brownie. W tej opcji rośnie jednak nieco bardziej i jest pyszne, a także puszyste. To dobre ciasto dla wszystkich, którzy muszą używać mąk bez glutenu. Wszyscy, którzy tylko go spróbują na pewno stwierdzą, że to najlepsze ciasto czekoladowe. Z tego przepisu dowiesz się jak zrobić ciasto bezglutenowe w prosty sposób.
Alergeny w cieście bezglutenowym
Lista alergenów dla ciasta bezglutenowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet jabłkowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Proszek do pieczenia
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- aromat migdałowy
Wartości odżywcze ciasta bezglutenowego
To ciasto, tak jak wszystkie słodycze nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(106g)
Węglowodany
(106g)
Tłuszcze
(106g)
Witaminy
(106g)
Składniki mineralne
(106g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.