Chleb z gara na maślance
- Mąka pszenna typ 1850 - 1,5 szklanki (300 g)
- Mąka żytnia typ 2000 - 1,5 szklanki (300 g)
- Drożdże świeże (50 g)
- Cukier - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Olej rzepakowy - 10 łyżek stołowych (100 ml)
- Maślanka 3% (350 g)
- Siemię lniane (całe) (50 g)
- Pestki dyni (100 g)
Przepis na chleb z gara na maślance krok po kroku
Drożdże rozpuść w ciepłej maślance z cukrem.
Do miski przesiej mąkę pszenną i żytnią, dodaj pestki dyni, siemię lniane, sól i olej rzepakowy.
Wlej drożdże i zagnieć gładkie, jednolite ciasto.
Ciasto przełóż do miski, owiń folią spożywczą i umieść w lodówce na 14-16 godzin.
Po tym czasie ciasto wyjmij z lodówki, zagnieć na blacie podsypanym mąką.
Przykryj ściereczką i odstaw na 45 minut do wyrośnięcia.
Do piekarnika wstaw naczynie żaroodporne.
Rozgrzej piekarnik do 210 st. C i umieść ciasto w naczyniu żaroodpornym.
Piecz w temperaturze 190 st. C przez 60 minut.
Upieczony chleb wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Więcej informacji na temat chleba z gara na maślance
Chleb z gara na maślance to świetny pomysł na szybki w przygotowaniu chleb, który należy przygotować dzień przed pieczeniem. Ciasto na chleb przed pieczeniem przechowuje się w lodówce, możesz więc upiec go na wiele różnych okazji. Przepis na chleb z gara na maślance jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go upiec. Do zrobienia pieczywa potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka żytnia, mąka pszenna, maślanka, siemię lniane, pestki dyni, drożdże, cukier, sól, olej rzepakowy.
Jak zrobić chleb z gara na maślance? Drożdże rozpuść w ciepłej maślance z cukrem. Do miski przesiej mąkę pszenną i żytnią, dodaj pestki dyni, siemię lniane, sól i olej rzepakowy. Wlej drożdże i zagnieć gładkie, jednolite ciasto. Ciasto przełóż do miski, owiń folią spożywczą i umieść w lodówce na 14-16 godzin. Po tym czasie ciasto wyjmij z lodówki, zagnieć na blacie podsypanym mąką. Przykryj ściereczką i odstaw na 45 minut do wyrośnięcia. Do piekarnika wstaw naczynie żaroodporne. Rozgrzej piekarnik do 210 stopni i umieść ciasto w naczyniu żaroodpornym. Piecz w temperaturze 190 stopni przez 60 minut.
Mąka żytnia to raz zmielone ziarno nieoczyszczone z otrąb. Całe ziarno zboża jest źródłem wielu składników mineralnych oraz błonnika wpływającego korzystnie na perystaltykę naszych jelit. Mąka razowa zawiera składniki mineralne takie jak witaminy z grupy B oraz witaminę E. Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowych przemian energii w naszym organizmie. Witamina E z kolei jest silnym przeciwutleniaczem, zwana jest witaminą młodości nie bez powodu, wpływa ona na dobry stan naszych włosów, skóry i paznokci.
Podsumowując domowe pieczywo jest bardzo dobre jako dodatek do wielu dań. Może także stanowić bazę pysznego śniadania lub wspólnej kolacji rodzinnej. Chleb domowy zachowuje świeżość przez 2-3 dni. Z czerstwego chleba można przygotować grzanki lub tosty francuskie. Chleb jest dobry do spożycia od razu po upieczeniu. Chleb z gara to łatwy przepis na domowy chleb bez użycia zakwasu. Do chleba możesz dodać inne ulubione nasiona i zioła.
Alergeny w chlebie z gara na maślance
Lista alergenów dla chleba z gara na maślance przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 1850
- Mąka żytnia typ 2000
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- maślanka 3%
Wartości odżywcze chleba z gara na maślance
Chleb z gara na maślance to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Chleb domowy nie zawiera konserwantów. Przygotowując pieczywo w domu, mamy pewność co do jakości składników, które do niego dodajemy.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.