Biszkopt czekoladowy
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 4/5 szklanki (130 g)
- Cukier drobny - 4/5 szklanki (175 g)
- Kakao 16% (proszek) - 3 łyżki (30 g)
- Jajko - 6 jajek rozmiar M (6 szt.)
- Sól - 1/4 łyżeczki (1 g)
Przepis na biszkopt czekoladowy krok po kroku
Oddziel białka od żółtek.
W misie miksera umieść białka i dodaj szczyptę soli. Zacznij ubijać białka. Gdy zaczną się ubijać, stopniowo dodaj cały cukier. Kiedy białka z cukrem dobrze się ubiją, po kolei (w odstępach 5-10 sekund) dodaj żółtka.
Mąkę wymieszaj z kakao i przesiej.
Do jajek z cukrem partiami dodaj mąkę z kakao. Mieszaj szpatułką.
Spód tortownicy wyłóż papierem do pieczenia. Przelej masę i wyrównaj górę.
Biszkopt piecz w piekarniku nagrzanym do 165 stopni Celsjusza (grzanie góra-dół) przez ok. 40 min (do suchego patyczka).
Biszkopt wyciągnij z piekarnika i poczekaj, aż całkowicie ostygnie. Dopiero wtedy nożem oddziel go od brzegów tortownicy i ściągnij formę.
Ostudzony biszkopt podziel na 3 części/płaty.
-
Biszkopt
-
Biszkopty
-
Biszkopty na tort
-
Biszkopt na tort
-
Biszkopt z 4 jajek
-
Ciasto biszkoptowe
-
Biszkopt rzucany
-
Biszkopt kakaowy
-
Biszkopt orzechowy
-
Biszkopt bezglutenowy
-
Biszkopty bez cukru
-
Biszkopt z makiem
-
Biszkopty do tiramisu
-
Ciasto z białek i budyniu
-
Biszkopt ze szpinakiem
-
Biszkopt bez mąki ziemniaczanej
-
Biszkopt z olejem
-
Biszkopt na roladę
-
Biszkopt
Więcej informacji na temat biszkoptu czekoladowego
Biszkopt czekoladowy nadaje się nie tylko do tortu. Z powodzeniem można go wykorzystać także do innych wypieków. Dzieci bardzo chętnie jedzą nawet zwykły biszkopt bez żadnych dodatków. Upieczony biszkopt możesz posmarować swoją ulubioną masą (np. czekoladową, waniliową) i ozdobić owocami (np. truskawkami, wiśniami, bananami).
Jak upiec biszkopt czekoladowy? Wbrew pozorom idealny biszkopt jest naprawdę prosty do przygotowania. Wystarczy odpowiednio ubić białka z cukrem i dodać żółtka, a potem tak powstałą masę wymieszać z mąką i kakao. Jajka powinny mieć temperaturę pokojową.
Zadbaj o to, aby nie napowietrzyć masy. Po ubiciu białek z cukrem (najlepiej drobnym) i zmiksowaniu ich z żółtkami, należy odstawić mikser na bok. Wykonuj jedynie delikatne, powolne ruchy w czasie mieszania składników. Jeśli będziesz mieszać zbyt energicznie, ciasto wyrośnie, ale opadnie. Z kolei odpowiednie ubicie białek z żółtkami sprawi, że dodawanie proszku do pieczenia będzie zbędne.
Pamiętaj o tym, aby nie smarować boków tortownicy. Ten pyszny biszkopt należy piec w temperaturze 160-170 stopni Celsjusza. Powinien być wilgotny, ale jeśli będziesz piekł go zbyt długo, to wtedy stanie się suchy. Biszkopt można oddzielić od formy dopiero wtedy, gdy całkiem przestygnie. To samo tyczy się dzielenia go na płaty. Jeśli zrobisz to, gdy będzie jeszcze ciepły, po prostu się porozrywa.
Biszkopt czekoladowy do tortu można podziel na dwa lub trzy płaty. Zalecane są trzy, ale wszystko zależy też od tego, na jaką tortownicę się zdecydujesz. Najlepiej, aby miała wysokie brzegi i nie miała zbyt dużej średnicy. Zamiast tortownicy możesz zdecydować się także na sam rant do pieczenia biszkoptu.
Przepis na biszkopt do tortu czekoladowego jest prosty. Musisz tylko pamiętać o paru rzeczach, a wtedy na pewno wyjdzie ci dobry biszkopt. Warto wiedzieć, że biszkopt czekoladowy nie wyrasta tak wysoko, jak biszkopt zwykły. Jeżeli potrzebujesz dwa razy więcej ciasta, aby zrobić wyższy tort, to warto upiecz po prostu drugi biszkopt w ten sam sposób.
Alergeny w biszkopcie czekoladowym
Lista alergenów dla biszkoptu czekoladowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze biszkoptu czekoladowego
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
-
mąka pszenna,
cukier,
kakao,
jajka,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.