Bigos z grzybami suszonymi
- Kapusta biała - pół małej główki (600 g)
- Kapusta kiszona (600 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Suszone grzyby (50 g)
- Pomidory w puszce - 2 male puszki (800 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
- Wino czerwone wytrawne - 1 niepełna szklanka (200 g)
Przepis na bigos z grzybami suszonymi krok po kroku
Posiekaj drobniej kapustę kiszoną.
Poszatkuj kapustę białą.
Obierz cebulę z łupiny i pokrój w kostkę.
W garnku rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Dodaj kapustę kiszoną, liść laurowy i ziele angielskie, dodaj wodę i duś przez 30 minut.
Grzyby suszone zagotuj w winie.
Dodaj do garnka kapustę białą, grzyby z winem, dopraw solą, pieprzem, majerankiem i jałowcem.
Gotuj całość 20 minut.
Dodaj pomidory z puszki i duś pod przykryciem jeszcze 20 minut.
Bigos podawaj ze świeżym pieczywem lub puree ziemniaczanym.
-
Bigos staropolski
-
Bigos
-
Bigos z kiszonej kapusty
-
Bigos tradycyjny
-
Bigos z młodej kapusty
-
Bigos z cukinii
-
Bigos wigilijny
-
Bigos wegetariański
-
Bigos ze słodkiej kapusty
-
Bigos z białej kapusty
-
Bigos myśliwski
-
Bigos świąteczny
-
Bigos z kapusty mieszanej
-
Bigos cygański
-
Bigos wegański
-
Bigos z kabaczka
-
Bigos z kapusty pekińskiej
-
Bigos z grzybami
-
Bigos
Więcej informacji na temat bigosu z grzybami suszonymi
Bigos z grzybami suszonymi to bardzo dobry pomysł na pyszny posiłek. Bigos można podać na obiad lub na wczesną kolację. Przepis na bigos z grzybami suszonymi jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia bigosu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: kapusta biała, kapusta kiszona, cebula, pomidory w puszce, grzyby suszone, olej rzepakowy, wino czerwone wytrawne, sól, pieprz, majeranek, jałowiec.
Jak zrobić bigos z grzybami suszonymi? Posiekaj drobniej kapustę kiszoną. Poszatkuj kapustę białą. Obierz cebulę z łupiny i pokrój w kostkę. W garnku rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj kapustę kiszoną, liść laurowy i ziele angielskie, dodaj wodę i duś przez 30 minut. Grzyby suszone zagotuj w winie. Dodaj do garnka kapustę białą, grzyby z winem, dopraw solą, pieprzem, majerankiem i jałowcem. Gotuj całość 20 minut. Dodaj pomidory z puszki i duś pod przykryciem jeszcze 20 minut. Bigos podawaj ze świeżym pieczywem lub puree ziemniaczanym.
Kapusta kiszona jest produktem zawierającym bardzo dużą ilość błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit. Pomaga zapobiegać zaparciom i obniżać poziom glukozy we krwi. Grzyby leśne są produktem niskokalorycznym, bogate są w błonnik, zapewniający uczucie sytości oraz regulujący perystaltykę jelit. Grzyby są bogatym źródłem potasu, regulującego ciśnienie krwi i pracę serca oraz witamin z grupy B. Grzyby są ciężko strawne, dlatego unikać ich spożywania powinny osoby mające problemy z układem pokarmowym, borykające się z chorą wątrobą czy nerkami. Grzyby nie są produktem odpowiednim do spożywania przez dzieci i osoby starsze.
Podsumowując pyszny bigos z kapusty kiszonej jest przygotowany bez dodatku mięsa, może więc być podawany dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Możesz wybrać prawdziwki suszone lub inne dostępne grzyby. Grzyby leśne nadają dla bigosu wspaniałego leśnego aromatu. Pamiętaj, aby nie dodać więcej niż 2-3 kulki jałowca, jest ona bardzo intensywny w smaku a jego nadmiar raczej bardziej szkodzi niż pomaga. Bigos możesz przechowywać w lodówce przez 3-4 dni.
Alergeny w bigosie z grzybami suszonymi
Lista alergenów dla bigosu z grzybami suszonymi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino czerwone wytrawne
Wartości odżywcze bigosu z grzybami suszonymi
Bigos z grzybami suszonymi to danie zawierające bardzo dużą ilość błonnika pokarmowego. Jest także dobrym źródłem składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bigos jest niskokaloryczny i sprawdza się w diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(265g)
Węglowodany
(265g)
Tłuszcze
(265g)
Witaminy
(265g)
Składniki mineralne
(265g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.