Ajlazan
- Bakłażan (320 g)
- Ziemniaki późne (350 g)
- Fasolka szparagowa (150 g)
- Papryka zielona (240 g)
- Cebula (100 g)
- Pomidor (600 g)
- Oliwa z oliwek (45 ml)
- Kolendra świeża (45 g)
- Szczypiorek (45 g)
Przepis na ajlazan krok po kroku
Bakłażana umyj i pokrój w duże plastry. Posyp lekko solą i odstaw na 20 minut. Po tym czasie opłucz je i powycieraj ręcznikiem.
W garnku rozgrzej oliwę i ułóż w nim bakłażany.
Cebulę pokrój w kostkę i dodaj do garnka.
Fasolkę obierz i pokrój na mniejsze kawałki, dodaj do garnka.
Paprykę pokrój w dość sporą kostkę i dorzuć do pozostałych składników.
Ziemniaki obierz i pokrój w kosteczkę, wrzuć do garnka.
Pomidory sparz i obierz ze skóry, pokrój w kostkę i dodaj do garnka.
Całość zalej 100 ml wody, przemieszaj.
Zawartość garnka dopraw wszystkimi przyprawami. Zamieszaj i gotuj przez 1 godzinę.
Gotowe danie podawaj z posiekaną kolendrą i szczypiorkiem.
Więcej informacji na temat ajlazanu
Ajlazan to nic innego jak pyszne warzywne ragout, które pochodzi z kuchni ormiańskiej. Całość jest niezwykle smaczna, a oprócz tego dostarcza mnóstwo cennych witamin. Ten przepis na ormiańskie ragout warzywne z bakłażanem i fasolką zieloną będzie doskonałym pomysłem na obiad dla całej rodziny.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ajlazan, by było tradycyjne i w pełni domowe, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym rozwiązaniem. Do przygotowania tego dania przyda się kilka prostych składników i odrobina cierpliwości, ale całość pozwoli Ci cieszyć się wspaniałym smakiem warzywnego gulaszu, jak z najlepszych restauracji. Bazowym składnikiem jest tutaj bakłażan. To warzywo, które ma wielu wrogów, zwykle ze względu na goryczkę, która pojawia się przy złej obróbce termicznej. Jednak bakłażan nie musi straszyć, może rozpieszczać kubki smakowe i ten przepis wspaniale to udowadnia. Bakłażan powinien gościć w menu nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale również przez właściwości zdrowotne. W bakłażanie można znaleźć potas, miedź, magnez, witaminę C, witaminę K i witaminy z grupy B. Dostarcza organizmowi także błonnika pokarmowego, fitosterole i przeciwutleniacze. Posiada dużą zawartość soli mineralnych, szczególnie wapnia i fosforu, a także glukozy i błonnika. Przyrządzając bakłażany, warto pamiętać o dwóch rzeczach: Niedojrzałe i surowe bakłażany zawierają szkodliwą substancję — solaninę. To dlatego należy je jeść dopiero po ugotowaniu, pieczeniu czy duszeniu, właśnie tak jak w tym przepisie. W skórce bakłażana zawarte są związki fenolowe, poprawiające funkcjonowanie organizmu.
Przepis na ajlazan to doskonały pomysł na włączenie do swojego menu większej ilości warzyw. Ajlazan przypomina nieco gulasz i leczo. Jest robione na bazie wielu różnych warzyw, dlatego idealnie sprawdzi się pod koniec lata i jesienią. To potrawa niezwykle rozgrzewająca i odżywcza. Głównie ze względu na duży udział błonnika, a także wiele różnych przypraw. Sprawdzi się zarówno na kolację, jak i obiad.
Alergeny w ajlazanie
Lista alergenów dla Ajlazanu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ajlazan
Wartości odżywcze ajlazanu
To zdrowa opcja, która może być przygotowywana na co dzień.
Energia i białka
(474g)
Węglowodany
(474g)
Tłuszcze
(474g)
Witaminy
(474g)
Składniki mineralne
(474g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.