Zupa z soczewicy zielonej
- Bulion warzywny (1000 ml)
- Soczewica zielona (200 g)
- Pomidory w puszce (400 g)
- Cebula - 2 sztuki (150 g)
- Masło (25 g)
- Czosnek - 4 ząbki (20 g)
- Makaron w kształcie ryżu (150 g)
- Koncentrat pomidorowy - 4 łyżki (40 g)
- Śmietana 18% (100 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na zupę z soczewicy zielonej krok po kroku
Soczewicę przepłucz. Do garnka wlej około 500 ml wody i zagotuj. Dodaj łyżkę oliwy i wsyp soczewicę. Gdy się zagotuje, gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez 15 minut. Na koniec dodaj łyżeczkę soli. Wyłącz gaz i zostaw jeszcze na 15 minut.
Do garnka z grubym dnem włóż masło i rozpuść. Czosnek i cebulę obierz. Cebulę pokrój w kostkę, a czosnek w plasterki i dodaj do masła. Podsmażaj przez kilka minut.
Dodaj bulion, ugotowaną soczewicę i pomidory z puszki. Gotuj na małym ogniu.
Dodaj przyprawy: łyżeczkę soli, pieprzu i dwie łyżeczki słodkiej papryki. I po łyżce natki pietruszki, oregano i tymianku. Gdy zupa się gotuje, przygotuj makaron według instrukcji na opakowaniu.
Na koniec gotowania dodaj koncentrat pomidorowy. Dokładnie wymieszaj.
Zahartuj śmietanę i dodaj ją do zupy.
Dodaj makaron i podawaj.
-
Pomidorowa
-
Zupa krem z pomidorów
-
Zupa pomidorowa z ryżem
-
Krem pomidorowy
-
Zupa pomidorowa z makaronem
-
Zupa krem pomidorowa
-
Pomidorowa z rosołu
-
Zupa pomidorowa z passaty
-
Zupa pomidorowa na rosole
-
Zupa pomidorowa z koncentratu
-
Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów
-
Zupa pomidorowa kremowa
-
Zupa pomidorowa z pomidorów z puszki
-
Karmuszka
-
Krem z pieczonych pomidorów
-
Zupa pomidorowa bez mięsa
-
Zupa klopsikowa
-
Krem z pomidorów Thermomix
-
Zupa pomidorowa
Więcej informacji na temat zupie z soczewicy zielonej
Zupa z soczewicy zielonej z makaronem to pyszna i sycąca zupa, która będzie idealna dla dzieci.
Soczewica to roślina strączkowa. Można ją kupić w wersji surowej (suchej) oraz wcześniej przygotowanej (w zalewie w puszce). W sklepach można ją spotkać w różnych odmianach, które odróżnia na pierwszy rzut oka kolor. Występuje soczewica czerwona, zielona, czarna, żółta oraz pomarańczowa. Rozróżnia je smak, a także konsystencja po ugotowaniu. Nasz przepis na zupę z soczewicy zielonej wykorzystuję jej zieloną właśnie odmianę. Ten rodzaj soczewicy świetnie nadaje się do zup, ponieważ jest twardsza i trudniej ją rozgotować.
Jeśli chcesz wykonać krem z soczewicy zielonej, to nie dodawaj makaronu, a po ugotowaniu zupy całość zblenduj. Wówczas podawaj ją z grzankami z żytniego chleba, dzięki czemu wzbogacisz zupę w dodatkowe wartości odżywcze.
Jeżeli natomiast wolisz przygotować wersję z ziemniakami, to nie gotuj wcześniej soczewicy. Dokładnie ją opłucz i dodaj suchą do bulionu. Po dziesięciu minutach dodaj 4 pokrojone w kostkę ziemniaki i dwie marchewki. Gotuj jeszcze przez 15 minut i dopraw do smaku rozmarynem i majerankiem.
Aby zupa soczewicowa była jeszcze bardziej domowa, bulion do jej wykonania możesz zrobić samodzielnie. Potrzebujesz cebulę, marchew, selera, kapustę, pora, suszone grzyby i przyprawy. Cebulę najpierw opal, po czym z resztą warzyw wrzuć do garnka, zalej wodą i gotuj przynajmniej 2 godziny na małym ogniu. Pod koniec dopraw solą i gotowe. Możesz przygotować większą ilość takiego bulionu i zamrozić. Dzięki temu każdy pomysł na obiad z dodatkiem bulionu wykonasz jeszcze szybciej. A kuchnia wegetariańska stanie się jeszcze prostsza.
Dania przygotowane na bazie samych warzyw to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby wzbogacić swoją dietę w witaminy i składniki odżywcze. Odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza przynajmniej 400 g warzyw dziennie, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób m.in. choroby nowotworowej. Wynika to z tego, że warzywa są niezwykle bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne.
Alergeny w zupie z soczewicy zielonej
Lista alergenów dla zupie z soczewicy zielonej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 18%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron w kształcie ryżu
Wartości odżywcze zupie z soczewicy zielonej
Soczewica to zdrowe źródło białka roślinnego.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.