Zimne nóżki z kurczaka
- Udko kurczaka bez skóry - ugotowane (500 g)
- Bulion drobiowy (600 g)
- Żelatyna (12 g)
- Jajko (2 szt.)
- Groszek zielony konserwowy (60 g)
- Marchewka - ugotowana (100 g)
- Natka pietruszki (20 g)
Przepis na zimne nóżki z kurczaka krok po kroku
Bulion drobiowy przygotuj podczas gotowania udek z kurczaka oraz marchewki.
Żelatynę namocz w 3 łyżkach zimnej wody.
Następnie żelatynę dodaj do ciepłego, przecedzonego wywaru drobiowego i dokładnie wymieszaj.
Jajka ugotuj na twardo, przelej je zimną wodą i obierz ze skorupek. Jajka pokrój w grube plastry.
Mięso z kurczaka obierz z kości i pokrój na mniejsze kawałki.
Ugotowaną marchew pokrój w kostkę.
Groszek przecedź na sicie.
Do miseczek włóż po dwa plastry jajka, dodaj groszek, marchew, kawałki kurczaka oraz posiekaną natkę pietruszki.
Składniki w miseczkach zalej wywarem z żelatyną tak, aby w całości były przykryte.
Galaretę pozostaw do przestudzenia i wstaw ją do lodówki na noc.
Gotowe zimne nóżki z kurczaka podawaj z dodatkiem pieczywa i octu.
Więcej informacji na temat zimnych nóżek z kurczaka
Zimne nóżki z kurczaka to doskonała propozycja na danie na imprezę. Smaczne zimne nóżki drobiowe świetnie sprawdzą się również podczas Świąt Wielkanocnych. Sprawdzony przepis na zimne nóżki z kurczaka jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: udka z kurczaka, bulion drobiowy, żelatyna, jajka, groszek konserwowy, marchew oraz natka pietruszki. Galaretę możesz przygotować także bez żelatyny - bez obawy możesz zastąpić ją agarem.
A jak zrobić zimne nóżki z kurczaka? Bulion drobiowy przygotuj podczas gotowania udek z kurczaka oraz marchewki. Żelatynę namocz w 3 łyżkach zimnej wody. Następnie żelatynę dodaj do ciepłego, przecedzonego wywaru drobiowego i dokładnie wymieszaj. Jajka ugotuj na twardo, przelej je zimną wodą i obierz ze skorupek. Jajka pokrój w grube plastry. Mięso z kurczaka obierz z kości i pokrój na mniejsze kawałki. Ugotowaną marchew pokrój w kostkę. Groszek przecedź na sicie. Do miseczek włóż po dwa plastry jajka, dodaj groszek, marchew, kawałki kurczaka oraz posiekaną natkę pietruszki. Składniki w miseczkach zalej wywarem z żelatyną tak, aby w całości były przykryte. Galaretę pozostaw do przestudzenia i wstaw ją do lodówki na noc.
Udka z kurczaka stanowią również źródło witamin z grupy B, a także składników mineralnych, do których możemy zaliczyć wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź oraz selen. Witamina B3 obecna w mięsie z ud kurczaka bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych naszego organizmu i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Podsumowując: zimne nóżki z kurczaka stanowią doskonały pomysł na smaczną przystawkę, którą możesz podać podczas imprez rodzinnych lub ze znajomymi. Najlepsze zimne nóżki są dobre do spożycia dopiero po stężeniu, dlatego warto wstawić je do lodówki na noc. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania przystawki dostępne są w większości sklepów spożywczych. Zimne nóżki drobiowe doskonale smakują z dodatkiem pieczywa oraz octu.
Alergeny w zimnych nóżkach z kurczaka
Lista alergenów dla zimnych nóżek z kurczaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze zimnych nóżek z kurczaka
Zimne nóżki z kurczaka to doskonała propozycja na przystawkę. Dodatek marchewki wzbogaca danie w wiele składników odżywczych.
Energia i białka
(135g)
Węglowodany
(135g)
Tłuszcze
(135g)
Witaminy
(135g)
Składniki mineralne
(135g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.