Ziemniaki po nelsońsku
- Ziemniaki średnie (900 g)
- Pieczarki - 10 średnich sztuk (350 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (70 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Bulion warzywny (80 ml)
- Śmietana 18% (125 g)
- Mąka pszenna typ 500 (15 g)
- Ser parmezan (100 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki stołowe (30 ml)
- Masło (10 g)
Przepis na ziemniaki po nelsońsku krok po kroku
Ziemniaki dokładnie umyj i ugotuj w mundurkach w osolonej wodzie przez około 20-25 minut.
Pieczarki oczyść i pokrój w plasterki.
Cebulę obierz i posiekaj na drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek.
Następnie na patelnię dodaj pieczarki oraz dopraw je do smaku solą i pieprzem. Składniki smaż na patelni, aż woda odparuje z pieczarek.
Śmietanę wymieszaj z bulionem warzywnym. Następnie dodaj do niej szczyptę soli, pieprzu oraz kurkumy, a także mąkę. Składniki dokładnie wymieszaj.
Ugotowane i przestudzone ziemniaki obierz ze skórki i pokrój w grube plastry.
Parmezan zetrzyj na tarce o małych oczkach i umieść go w miseczce.
Naczynie żaroodporne wymaluj masłem, ułóż warstwę ziemniaków, pieczarek, kolejną warstwę ziemniaków oraz pieczarek i ostatnią warstwę ziemniaków.
Całość zalej śmietaną z bulionem oraz przyprawami.
Zapiekankę piecz w piekarniku nagrzanym do 190 st. C przez około 20 minut.
Następnie zapiekankę posyp parmezanem i zapiekaj jeszcze 15 minut.
Gotowe ziemniaki po nelsońsku podawaj na ciepło.
-
Kapuśniak
-
Kiszka ziemniaczana
-
Patatas bravas
-
Kartoflak
-
Zapiekanka z ziemniakami i mięsem mielonym
-
Zupa ogórkowa z ryżem
-
Ziemniaczki faszerowane
-
Faszerowane ziemniaki
-
Tortilla de patatas
-
Zupa rybna
-
Kotleciki z gotowanych ziemniaków
-
Frytki z serem
-
Zupa z kapusty pekińskiej
-
Udka pieczone z ziemniakami
-
Ziemniaki zapiekane z serem
-
Talarki z piekarnika
-
Ziemniaki w mundurkach z piekarnika
-
Szare kluchy
-
Obiady z ziemniakami
Więcej informacji na temat ziemniaków po nelsońsku
Ziemniaki po nelsońsku to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. Ziemniaki zapiekane w plasterkach z pieczarkami świetnie sprawdzą się również jako ciepła przekąska na spotkania rodzinne. Prosty przepis na ziemniaki po nelsońsku nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, pieczarki, cebula, czosnek, bulion warzywny, śmietana 18%, mąka pszenna, parmezan, olej rzepakowy, masło, sól, pieprz oraz curry. Zapiekankę możesz zrobić również z grzybami leśnymi.
A jak zrobić ziemniaki po nelsońsku? Ziemniaki dokładnie umyj i ugotuj w mundurkach. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie na patelnię dodaj pieczarki oraz dopraw je do smaku solą i pieprzem. Składniki smaż na patelni. Śmietanę wymieszaj z bulionem warzywnym. Następnie dodaj do niej szczyptę soli, pieprzu oraz kurkumy a także mąkę. Składniki wymieszaj. Ugotowane i przestudzone ziemniaki obierz ze skórki i pokrój w grube plastry. Naczynie żaroodporne wymaluj masłem, ułóż warstwy ziemniaków oraz pieczarek. Całość zalej śmietaną. Zapiekankę piecz w piekarniku nagrzanym do 190°C przez około 20 minut. Następnie zapiekankę posyp parmezanem i zapiekaj jeszcze 15 minut.
Ziemniaki są doskonałym źródłem potasu, który odpowiada za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Znajdziemy w nich również magnez, który stanowi materiał budulcowy zębów i kości oraz wpływa na poprawę przemianę materii, a także łagodzi stany zmęczenia oraz stresu. Ziemniaki stanowią także źródło wapnia, żelaza, fosforu, witaminy C, witaminy A, niektórych witamin z grupy B.
Podsumowując: smaczne ziemniaki po nelsońsku stanowią doskonałą propozycję na obiad dla całej rodziny. Najlepsze danie jest dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Potrawę warto podać z dodatkiem świeżych, sezonowych warzyw lub kiszonek. Produkty niezbędne do wykonania zapiekanki dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w ziemniakach po nelsońsku
Lista alergenów dla ziemniaków po nelsońsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
- Ser parmezan
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze ziemniaków po nelsońsku
Ziemniaki po nelsońsku to doskonała propozycja na smaczny danie obiadowe. Ziemniaki oraz pieczarki wykorzystane do przygotowania zapiekanki stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.