Tuńczyk z grilla
- Tuńczyk (150 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżeczka (5 ml)
Przepis na tuńczyka z grilla krok po kroku
Oliwę wymieszaj z sokiem cytryny i przyprawami.
Rybę natrzyj marynatą i odstaw do lodówki na 30 min.
Tuńczyka grilluj na rozgrzanym grillu ok. 3-4 minuty z każdej strony.
Więcej informacji na temat tuńczyka z grilla
Tuńczyk z grilla to idealna propozycja dla osób nie będących wielkimi ulubieńcami dużej ilości, tradycyjnych grillowanych mięs, na przykład kurczaka czy wieprzowiny. Równie szybki i prosty w przygotowaniu, stanowi ciekawe urozmaicenie i z pewnością znajdzie swoich zwolenników. Warto o niego zadbać, zwłaszcza kiedy wiemy, że na grillu będziemy gościć wegetarian, lub osoby nie przepadające za mięsem.
Przepis na tuńczyka z grilla nie jest wymagający i poradzą sobie z nim nawet niewprawieni kucharze. Kluczowa jest odpowiednio przygotowana marynata do tuńczyka z grilla. Do jej przygotowania będą potrzebne oliwa z oliwek extra virgin, sok z cytryny oraz musztarda - najlepiej sarepska lub dijon. Na ogół te dwa składniki wystarczą do nadania rybie odpowiedniego smaku. Jeśli preferujemy bardziej wyraziste smaki, do zalewy możemy dodać gotowe mieszanki do ryb na grillu lub samodzielnie skomponować taką mieszankę z ulubionych ziół i przypraw. Stek z tuńczyka grillowany świetnie smakuje doprawiony tymiankiem lub koperkiem. W marynacie powstałej po wymieszaniu razem wszystkich składników wystarczy zanurzyć kawałki ryby, dokładnie obtoczyć i marynować w lodówce ok. 1-2 godzin. Zamarynowane filety umieszczamy na grillu, przypiekamy z dwóch stron i polędwica z tuńczyka z grilla gotowa!
Ważne, aby nie zdjąć ryby z grilla elektrycznego, ani za wcześnie, ani za późno. Jeśli czas pieczenia będzie za krótki, będzie surowa w środku, a w przeciwnym wypadku, kiedy będziemy grillować zbyt długo, może stać się twarda, zbita i trudna do krojenia. Dlatego, najlepiej sprawdza się czuwanie nad grillem i sprawdzanie co kilka minut stanu wypieczenia. Przed podaniem, można też przekroić rybę na pół i w zależności od tego czy będzie surowa czy nie, podać na talerze lub grillować jeszcze kilka minut.
Grillowana polędwica z tuńczyka najlepiej smakuje w towarzystwie pieczonych warzyw, na przykład ziemniaków, cukinii, bakłażanów, czy papryki lub sałatki ze świeżej sałaty, szpinaku lub rukoli, z pomidorami i ogórkiem.
Alergeny w tuńczyku z grilla
Lista alergenów dla tuńczyka z grilla przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tuńczyk
Wartości odżywcze tuńczyka z grilla
Energia i białka
(170g)
Węglowodany
(170g)
Tłuszcze
(170g)
Witaminy
(170g)
Składniki mineralne
(170g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.