Kuchnia sycylijska

Ilustracja: Kuchnia sycylijska - opis, dania, przepisy, porady kulinarne

Kuchnia sycylijska, wpisująca się w tradycje kuchni śródziemnomorskiej, nieco różni się od kuchni włoskiej, gdyż Sycylia, nawiedzana przez różnych najeźdźców i osadników, przyjmowała wpływy kulinarne różnych kultur. Odcisnęła się tu zarówno kuchnia grecka jak i kuchnia arabska. Na Sycylii jedzenie jest lekkie, proste, lekkostrawne i nietuczące. Potrawy sycylijskie składają się głównie z warzyw, makaronów, ryżu oraz ryb i owoców morza. Główne przepisy kuchni sycylijskiej zawierają składniki charakterystyczne dla wyspy, jak bakłażany, pistacje, pomidory, ser ricotta oraz tuńczyki i anchois. Na Sycylii znajdziemy szczególnie wiele ciekawych i nietypowych słodyczy i deserów, jak lody podawane w bułce, marcepanowe owoce czy też chrupiące rurki z serkiem ricotta.

Kuchnia sycylijska - opis, dania, przepisy, porady kulinarne

Wbrew pozorom kuchnia sycylijska różni się od kuchni włoskiej. Znajdziemy tam makarony czy pizzę, lecz w zmodyfikowanej, sycylijskiej wersji. Jada się dużo warzyw i mało mięsa, a przede wszystkim dużo słodkości. Sycylia to raj dla wegetarian, wielbicieli bakłażana, który jest tu podstawowym warzywem oraz amatorów słodkości. Znajdziemy tu taki, ciekawy przysmak jak lody serwowane w bułce czy owoce z marcepanu. Przedstawiamy najciekawsze przepisy kuchni sycylijskiej i tradycyjne potrawy z wyspy na morzu Śródziemnym.

Jak kształtowała się kuchnia sycylijska

Jak powstały tradycyjne potrawy sycylijskie

Sycylia leży we Włoszech i znajduje się w rejonie kultury, a także kuchni, śródziemnomorskiej. Kuchnia śródziemnomorska jest lekka, nietucząca. Jada się dużo warzyw, zaś niedużą ilość mięsa i ryb. Sycylia jest wyspą, dlatego też jada się tam ryby, przede wszystkim tuńczyk i sardynki, oraz owoce morza. Wśród warzyw króluje bakłażan, pomidory i oliwki.

W historii Sycylia przechodziła z rąk do rąk. Ponadto blisko z niej do Afryki. Dlatego też na Sycylii uwidaczniają się różne wpływy kulinarne, które sprawiają, że lokalne jedzenie różni się znacznie od typowej kuchni włoskiej. Na kształt kuchni sycylijskiej wpływ wywarła zarówno kuchnia hiszpańska jak i kuchnia arabska.

Gdy powstały kolonie greckie, na wyspie sprowadzono oliwki i winogrona. Kuchnia arabska pozostawiła swój ślad w postaci zamiłowania do słodkości oraz uprawę owoców cytrusowych i migdałów. Hiszpanie przywieźli tu bakłażany, pomidory i paprykę.

Na wulkanicznych glebach Sycylii uprawia się pistacje, które stanowią typowy składnik tamtejszej kuchni. Pistacje dodaje się do deserów, lodów, czy też makaronów. Natomiast chleb smaruje się pastą z pistacji.

Co można zjeść na Sycylii

Sycylijski makaron - dania obiadowe na Sycylii

Kuchnia sycylijska bazuje na daniach prostych, wykonanych z lokalnych produktów. Podobnie jak w kuchni włoskiej króluje tu makaron i warzywa, głównie bakłażan i pomidory.

Tradycyjne potrawy sycylijskie są najczęściej wegetariańskie. Jada się mało mięsa, za to więcej ryb i owoców morza. Wśród charakterystycznych potraw sycylijskich znajdziemy caponatę, czyli rodzaj leczo z bakłażana, pomidorów i cebuli. Bakłażan stanowi również podstawę sycylijskiej lazanii, czyli zapiekanki składającej się z warstw sera oraz bakłażana i pomidorów.

Tradycyjne przepisy kulinarne obejmują makaron, który jada się na obiad i kolację. Głównym składnikiem sycylijskiego makaronu są, oczywiście, bakłażany, pomidory i ser ricotta. Ciekawostką kuchni sycylijskiej jest czarny makaron, czyli makaron zabarwiony atramentem z kałamarnicy. Podaje się go z różnymi warzywami.

Co zjeść, aby szybko zaspokoić głód - sycylijskie jedzenie uliczne i fast food

Typowe jedzenie uliczne Sycylii, czyli arancini, można znaleźć wszędzie. Sprzedawane są w barach z daniami na ciepło oraz restauracjach, które specjalizują się w arancini i oferują różne postacie tego dania. Arancini to po prostu ryżowe kulki z nadzieniem w środku. Są one obtaczane w bułce i smażone na głębokim tłuszczu. Mają kształt kulki lub stożka. Występują w wersji mięsnej lub wegetariańskiej.

Popularnym fast food jest również pizza, która nieco różni się od typowej pizzy włoskiej. Pizza sycylijska charakteryzuje się grubszym ciastem i owalnym lub prostokątnym kształtem. Piecze się ją na podłużnych blachach. Sycylijczycy układają na niej lokalne produkty jak ser, pomidory i oliwa z oliwek. Typowym dodatkiem do pizzy sycylijskiej są anchois.

Sycylijskie desery

Sycylijczycy uwielbiają słodkości i desery. Widać tu wpływ kuchni arabskiej, która również charakteryzuje się zamiłowaniem do słodkości.

Największy przysmak Sycylii to cannoli, które stanowią coś w rodzaju fast food na słodko. Rurki z kruchego, chrupiącego ciasta pieczone są w głębokim oleju, a następnie nadziewane kremem z serka ricotta. Do nadzienia dodaje się również pistacje, czekoladę oraz kandyzowane owoce. Cannoli są tanie i dostępne w każdej cukierni.

Będąc na Sycylii warto zjeść cassata siciliana, czyli rodzaj tortu z ciasta biszkoptowego, marcepanu i serka ricotta. Prawdopodobnie deser ten wywodzi się z kuchni arabskiej. Kiedyś stanowił przysmak jadany tylko na święta. Zaś obecnie jada się go cały rok. Cassata siciliana charakteryzuje się bogatym zdobnictwem, w którym prześcigają się cukiernicy. Jako dekoracje służą kandyzowane owoce i lukier.

Charakterystyczny przysmak Sycylii stanowią owoce z marcepanu. W cukierniach znajdziemy jabłka, truskawki, czy inne owoce, które wyglądają jak sztuczne. Warto pamiętać, że są tak słodkie, że nie da się zjeść ich zbyt wiele.

Ciekawym przysmakiem są lody w bułce. Wbrew pozorom takie połączenie smakuje wybornie. Lody na Sycylii serwuje się w słodkiej bułce maślanej, która nasiąka lodami tworząc pyszne danie rozpływające się w ustach.

Ciastka marcepanowe ozdobione pistacjami, ciastka św. Agaty, a nawet ciastka z wołowiną z czekoladą i migdałami, to kolejne wyrazy zamiłowania Sycylijczyków do słodkości. Słodkie przepisy uzupełniają wspaniałe sycylijskie pomarańcze.

Pozostałe przepisy kuchni sycylijskiej

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto