Trociniak
- Jajko (4 szt.)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 10 łyżek (100 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (130 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 1,5 łyżki (15 g)
- Proszek do pieczenia - 1,5 łyżeczki (7 g)
- Budyń (proszek) - 1 opakowanie (60 g)
- Masło - 1 kostka (250 g)
- Jabłko - 5 sztuk (1000 g)
- Galaretka - 3 opakowania (210 g)
- Wiórki kokosowe - niecała szklanka (100 g)
- Mleko 2% - 2 szklanki (500 ml)
Przepis na trociniak krok po kroku
Białka oddziel od żółtek.
Białka ubij na sztywną, gładką pianę.
Stopniowo dodawaj po jednym żółtku i łyżce ksylitolu (50 g) cały czas miksując.
W misce wymieszaj mąkę pszenną (100 g) z ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia.
Przesiej mąkę do masy jajecznej i delikatnie wymieszaj łyżką.
Ciasto wyłóż do blachy wyłożonej papierem do pieczenia i piecz ok. 30 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Po tym czasie wyjmij i odstaw do wystudzenia.
Do garnka wlej szklankę mleka i zagotuj z 3 łyżkami ksylitolu. Pozostałe mleko wymieszaj z proszkiem budyniowym i wlej do gotującego się mleka.
Dodaj 2 łyżki mąki, wymieszaj i gotuj aż powstanie jednolita, gładka masa. Odstaw do ostudzenia.
ok. 200 g masła utrzyj mikserem i dodawaj zimny budyń cały czas miksując.
Wszystkie galaretki rozpuść w 3 szklankach gorącej wody.
Jabłka zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
Gdy galaretka zacznie tężeć dodaj jabłka i wymieszaj.
Na patelni rozpuść pozostałe masło, dodaj wiórki kokosowe i pozostały ksylitol.
Na biszkopt wykładaj kolejno masę budyniową, galaretkę z jabłkami i masę kokosową. Wstaw do lodówki do całkowitego ostudzenia.
Więcej informacji na temat trociniaka
Trociniak to ciasto, którego nazwa być może nie brzmi bardzo zachęcająco, ale w rzeczywistości jest przepyszne. To placek biszkoptowy z masą budyniową, zieloną galaretką z jabłkami i masą z prażonych wiórków kokosowych na wierzchu. Wszystkie te warstwy wzajemnie uzupełniają się i dopełniają swój smak, tworząc wyjątkowy, bardzo ciekawy w smaku placek. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ciasto trociniak jesteś w odpowiednim miejscu. Nasz przepis krok po kroku przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy jego przygotowania i będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Przepis na ciasto trociniak nie należy do najszybszych, ze względu na wiele warstw, z których każda składa się z innych składników i wymaga osobnego przygotowania. Jednak w rzeczywistości możesz przygotować je na wiele różnych sposobów. Ciasto trociniak z ciasta kruchego, trociniak na domowym, własnej roboty biszkopcie to tylko niektóre z nich. Jeśli zależy Ci na jak najszybszym i najprostszym przygotowaniu ciasta możesz przygotować też trociniak bez pieczenia, jako spód wykorzystując gotowe małe biszkopty lub herbatniki. W każdej z tych wersji ciasto będzie przepyszne, lekkie, delikatne i wręcz rozpływające się w ustach. Dzięki masie z galaretki i zielonych jabłek ciasto nie jest mdłe, ani za słodkie, można w nim wyczuć delikatną kwaskowatość i orzeźwiającą nutę świeżych jabłek. Trociniak sprawdzi się zarówno jako tort na przykład urodzinowy, czy ciasto przygotowywane na specjalne, rodzinne uroczystości na przykład komunię, czy wesele. Jeśli masz więcej czasu i ochotę na coś słodkiego to będzie też świetny pomysł na deser dla całej rodziny i coś pysznego i słodkiego do popołudniowej kawy, czy herbaty. Ciasto trociniak najlepiej smakuje po całkowitym wystudzeniu w lodówce, dlatego najczęściej przygotowuje się je wiosną lub latem, kiedy za oknem panują upały i największą ochotę mamy na coś chłodnego, orzeźwiającego, z wyczuwalną delikatną słodyczą i kwaskowatością. Koniecznie poznaj nasz przepis na najlepsze ciasto trociniak.
Alergeny w trociniaku
Lista alergenów dla trociniaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
Wartości odżywcze trociniaka
Dzięki wykorzystaniu ksylitolu zamiast cukru ciasto ma mniejszy indeks glikemiczny i kaloryczność niż w przypadku wykorzystania zwykłego cukru. Warto wybierać budynie i galaretki bez dodanego cukru.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.