Przepis na syrop z mniszka bez cukru krok po kroku

Składniki dla 1 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
słoik 250 ml

Z mniszka poodrywaj kwiatostany i rozłóż na papierze Zostaw na dobę.

Umyj i wyparz słoik.

Poobrywaj płatki kwiatów.

Ułóż w słoiku płatki na wysokość 2 cm. Zasyp cukrem i ugnieć.

Powtórz proces, aż zapełnisz słoik. Wierzchnią warstwę powinien stanowić ksylitol.

Słoik odstaw w nasłonecznionym miejscu przynajmniej na 7 dni. Od czasu do czasu potrząsaj słoikiem.

Gdy cały ksylitol się rozpuści, syrop jest gotowy.

Przechowuj w lodówce do ośmiu miesięcy.

Syrop z mniszka bez cukru na łyżeczce
Syrop z mniszka bez cukru
Koszt przygotowania dania
32.40 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
129 kcal
Liczba alergenów w daniu
0
10

Syrop z mniszka bez cukru - cechy przepisu

  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o syropie z mniszka bez cukru

Przepis na syrop z mniszka bez cukru to idealna odpowiedź na tradycyjny bardzo słodki miód z mniszka, który oprócz wartości odżywczych ma w sobie również dużo cukru.

Aby przygotować taki syrop potrzebujesz tylko płatków z mniszka lekarskiego i ksylitolu. Przygotowuje się go bez gotowania, a mimo to może być przechowywany w lodówce nawet do ośmiu miesięcy. Chociaż stosując go codziennie po jednej łyżeczce, na pewno zniknie szybciej.

Maj to najlepszy miesiąc do zbiorów tych pięknych, żółtych, popularnych kwiatów. Ich zbieranie można połączyć nie tylko ze spacerem, ale również z zabawami na świeżym powietrzu takimi jak np. plecenie kwiecistych, majowych wianków.

Chociaż mniszek lekarski jest traktowany w zadbanych ogrodach, jako uciążliwy chwast to jest naprawdę bogaty w witaminy, sole mineralne i składniki takie jak garbniki czy flawonoidy. Chociaż każdy jego element (od kwiatu po korzeń) jest wartościowy dla zdrowia, to syrop przygotowuje się z samych płatków.

Na początku rozłóż kwiaty na papierze, by mali mieszkańcy mogli się z nich wyprowadzić. Poobrywaj płatki (to najdłuższa praca) i teraz układaj je w słoiku, zasypując ksylitolem i ugniatając. Tak zapełnione naczynie zamknij i postaw w nasłonecznionym miejscu, najlepiej na parapecie, na około 7 dni. Od czasu do czasu potrząśnij słoikiem, by płatki równomiernie się macerowały. Gdy cały ksylitol się rozpuści, syrop jest gotowy do spożycia. Spożywać go można razem z płatkami, więc nie wymaga odcedzania.

Jeśli wiesz już jak zrobić syrop z mniszka bez cukru, warto poznać jego pozytywne oddziaływanie na zdrowie. Mniszek lekarski polecany jest osobom z chorobami układu pokarmowego. Zwiększa wydzielanie żółci i soków trawiennych. A duża zawartość witaminy C wpływa pozytywnie na układ odpornościowy.

Ksylitol, czyli cukier brzozowy, to słodzik pochodzenia naturalnego. Ma smak podobny do cukru, ale aż 40% mniej kilokalorii i znacznie niższy Indeks Glikemiczny, dzięki czemu może być spożywany przez osoby stosujące dietę o obniżonej zawartości łatwoprzyswajalnych węglowodanów. Polecany jest również osobom ze zdiagnozowaną osteoporozą, ponieważ zwiększa przyswajanie wapnia. Wskazuje się również, że hamuje rozwój bakterii w organizmie.

Syrop z mniszka lekarskiego bez cukru to niezwykle zdrowy dodatek, który uzupełni dietę w składniki odżywcze.

Wartości odżywcze syropu z mniszka bez cukru

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(150g)
Energia (kalorie)
86.00 kcal
129.00 kcal
Białko
2.16 g
3.24 g

Węglowodany w syropie z mniszka bez cukru

Na 100g
Na porcję
(150g)
Węglowodany
27.36 g
41.04 g
Węglowodany przyswajalne
24.56 g
36.84 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
2.80 g
4.20 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(150g)
Tłuszcz
0.56 g
0.84 g
Tłuszcze nasycone
0.30 g
0.46 g
Tłuszcze nienasycone
0.26 g
0.38 g
Tłuszcze jednonasycone
0.01 g
0.01 g
Tłuszcze wielonasycone
0.25 g
0.37 g
Cholesterol
0.00 mg
0.00 mg

Witaminy w przepisie na syrop z mniszka bez cukru

Na 100g
Na porcję
(150g)
Witamina A
406.40 µg (mcg)
609.60 µg (mcg)
Witamina C
28.00 mg
42.00 mg
Retinol
0.00 µg (mcg)
0.00 µg (mcg)
Beta karoten
4683.20 µg (mcg)
7024.80 µg (mcg)

Składniki mineralne w przepisie na syrop z mniszka bez cukru

Na 100g
Na porcję
(150g)
Sód
60.80 mg
91.20 mg
Wapń
149.60 mg
224.40 mg
Żelazo
2.48 mg
3.72 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny syropu z mniszka bez cukru 10
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w syropie z mniszka bez cukru

Lista alergenów dla syropu z mniszka bez cukru przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na syrop z mniszka bez cukru

Cena przygotowania syropu z mniszka bez cukru

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mniszek lekarski
400 g
7.00
Za 100.0 g
Liczba opakowań 4
28.00
Za 400 g
Ksylitol (cukier brzozowy)
100 g
22.00
Za 500.0 g
Liczba opakowań 1
4.40
Za 100 g
Koszt składników
50.00
Jak oceniasz przepis na syrop z mniszka bez cukru
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób