Przepis na podpłomyki krok po kroku

Składniki dla 4 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól
To będzie niezbędne
kuchenka, wałek, czajnik, patelnia beztłuszczowa, miska

Zagotuj w czajniku jedną szklankę wody.

Do miski przesiej mąkę i dodaj sól. Dolej ciepłą wodę.

Wyrób rękami ciasto, by było jednolite i miękkie.

Ciasto podziel na pięć części. I wszystkie bardzo dokładni rozwałkuj.

Bardzo dobrze rozgrzej patelnię i smaż na niej placki po 1 minucie z każdej strony.

Podpłomyki podane na talerzu z warzywami.
podpłomyki
Koszt przygotowania dania
0.79 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
235 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
67

Podpłomyki - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy

Więcej o podpłomykach

Podpłomyki to idealny pomysł na szybką i pyszną przekąskę, gdyż robi się je w ekspresowym tempie, ze składników, które znajdują się w prawie każdej spiżarni. Nazywane są czasami polską pizzą, gdyż stanowią idealną do niej bazę. Wyglądają również bardzo podobnie do niej, a robi się je znacznie łatwiej i nie trzeba czekać aż ciasto wyrośnie. To świetna opcja dla zabieganych osób.

Przepis na podpłomyki jest naprawdę bardzo nieskomplikowany. To dlatego, że składają się tylko z kilku składników. Dzięki temu ich wykonanie nie tylko jest naprawdę proste, ale także szybkie. Będą idealną przekąską dla osób, które nie przepadają za zbyt długim spędzaniem czasu w kuchni, a także dla wszystkich którzy cenią sobie prostotę w kulinarnym świecie.

Najłatwiej przygotować podpłomyki na patelni. Dzięki temu wychodzą naprawdę bardzo szybko i mogą je wykonać również osoby, które nie korzystają na co dzień z piekarnika lub go nie posiadają. Wystarczy dobrej jakości patelnia, najlepiej z nieprzywierającą powłoką, by można było na niej smażyć bez użycia tłuszczu.

Jeżeli zastanawiasz się jak upiec podpłomyki na patelni w sposób prosty i szybki, a do tego naprawdę smaczny, to ten przepis będzie idealnym rozwiązaniem. Dzięki niemu przygotujesz tą pyszną przekąskę w ekspresowym czasie, co pozwoli ci bardziej cieszyć się jej wspaniałym smakiem.

Podpłomyki najlepiej smakują podane z dodatkami. Świetnie komponują się z sosem czosnkowym, czy pomidorowym. Mogą być idealnym spodem do pizzy, a także dodatkiem do drugiego dania. Spokojnie można na nich zjeść sos mięsny czy gulasz. Nadają się także do rwania i maczania w dipie. Mają wiele różnych zastosowań, dlatego warto jest je przygotowywać na co dzień.

W tej szybkiej wersji nie dodaje się do ciasta drożdży, jednak można również przygotować podpłomyki drożdżowe, które są równie pyszne, choć zabierają więcej czasu. Wystarczy tylko do przepisu dodać wcześniej przygotowany zaczyn z drożdży, ciepłej wody i 1 łyżki mąki, by stworzyć równie dobre placki drożdżowe.

To sprawdzony przepis na fit przekąskę. Choć tradycyjnie podaje się je z pieca, to w tej recepturze wszystko zostało maksymalnie uproszczone, by można je było zrobić ekspresowo, przy zachowaniu odpowiedniego smaku.

Wartości odżywcze podpłomyków

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(66g)
Energia (kalorie)
356.15 kcal
235.06 kcal
Białko
14.03 g
9.26 g

Węglowodany w podpłomykach

Na 100g
Na porcję
(66g)
Węglowodany
71.43 g
47.14 g
Węglowodany przyswajalne
71.43 g
47.14 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(66g)
Tłuszcz
1.62 g
1.07 g
Tłuszcze nasycone
1.62 g
1.07 g
Tłuszcze nienasycone
0.00 g
0.00 g

Witaminy w przepisie na podpłomyki

Na 100g
Na porcję
(66g)
Witamina B6
0.08 mg
0.05 mg
Tiamina
0.93 mg
0.62 mg
Ryboflawina
0.43 mg
0.28 mg
Niacyna
6.44 mg
4.25 mg
Foliany
142.26 µg (mcg)
93.89 µg (mcg)

Składniki mineralne w przepisie na podpłomyki

Na 100g
Na porcję
(66g)
Sód
735.02 mg
485.11 mg
Potas
124.75 mg
82.34 mg
Wapń
19.09 mg
12.60 mg
Fosfor
121.66 mg
80.30 mg
Magnez
35.24 mg
23.26 mg
Żelazo
5.45 mg
3.60 mg
Cynk
1.04 mg
0.69 mg
Miedź
0.19 mg
0.12 mg
Mangan
0.74 mg
0.49 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny podpłomyków 67
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w podpłomykach

Lista alergenów dla podpłomyków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna typ 500

Cena przygotowania podpłomyków

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mąka pszenna typ 500
260 g
2 szklanki
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.78
Za 260 g
Sól
5 g
1 łyżeczka
1.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.01
Za 5 g
Koszt składników
4.00
Jak oceniasz przepis na podpłomyki
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100,0% osób