Sos śmietanowo brokułowy
- Oliwa z oliwek (30 ml)
- Czosnek (15 g)
- Brokuły (400 g)
- Śmietanka kremowa 36% (250 ml)
- Ser parmezan (60 g)
- Cebula (100 g)
Przepis na sos śmietanowo brokułowy krok po kroku
W dużym garnku zagotuj wodę. Zblanszuj w niej brokuły i odcedź.
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż posiekaną cebulę oraz czosnek.
Dodaj brokuły i lekko podsmaż przez 2 minuty.
Całość zalej śmietanką i dodaj starty ser. Gotuj do zgęstnienia.
Dopraw szczyptą soli, 1/3 łyżeczki pieprzu,1/3 łyżeczki gałki, 1 łyżeczką tymianku. Wymieszaj.
Więcej informacji na temat sosu śmietanowo brokułowego
Sos śmietanowo brokułowy to danie, które sprawdzi się na smaczny i odżywczy obiad dla całej rodziny. Możesz podawać go z makaronem, kaszą, czy gotowanymi ziemniakami.
Przepis na sos śmietanowo brokułowy to niezwykle smaczny dodatek do obiadu. Jeśli znudziły Ci się wszystkie podstawowe sosy jak koperkowy, czy pieczeniowy i szukasz czegoś równie smacznego, jednak nieco ciekawszego, to ten domowy sos będzie świetnym rozwiązaniem. Jest smaczny i niezwykle kremowy, a wszystkie potrzebne składniki na pewno masz już w swoim domu. Idealnie nadaje się do obiadu. Do jej przygotowania przyda się tylko podstawowy sprzęt. Garnek i kuchenka będą wystarczające, by powstał ten fantastyczny dodatek do wielu dań. Śmietana doskonale komponuje się w nim z pysznym brokułem. To zielone warzywo, choć nie ma zbyt wielu fanów, w takim wydaniu na pewno zasmakuje nawet niejadkom.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos śmietanowo brokułowy, by był pyszny, szybki i prosty, to ten sprawdzony przepis będzie świetnym wyborem. Jest łatwy do przygotowania, gdyż składa się tylko z kilku składników. Zresztą dostaniesz je bez problemu w każdym sklepie, a może już są w Twojej spiżarni. Głównym jest oczywiście brokuł, to naprawdę zdrowe warzywo, o wielu licznych właściwościach, które zwykle nie jest odpowiednio docenianie. Sulforafan, czyli antyoksydant, który się w nim znajduje, jest jednym z najpotężniejszych antyoksydantów, chroni przed pojawieniem się nowotworu, ale również chorobami układu nerwowego. Brokuły poprawiają wzrok, korzystnie wpływają na stan przewodu pokarmowego, mają działanie przeciwzapalne. Brokuły zawierają luteinę, zeaksantynę, witaminę B2 i witaminę C - substancje, które zabezpieczają przed zaburzeniami wzroku. Brokuły są też bogate w witaminy K i A, pomagające organizmowi wchłaniać witaminę D. Bogata w brokuły dieta pomaga w leczeniu anemii. To danie jest więc nie tylko pyszne, ale również dobra dla zdrowia. Jeśli nie wiesz, jak przemycić brokuł do swojej diety, sięgnij po ten przepis - na pewno Ci się spodoba.
Alergeny w sosie śmietanowo brokułowym
Lista alergenów dla sosu śmietanowo brokułowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 36%
- Ser parmezan
Wartości odżywcze sosu śmietanowo brokułowego
To opcja, która zawiera sporo kalorii, więc nie sprawdzi się na diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(214g)
Węglowodany
(214g)
Tłuszcze
(214g)
Witaminy
(214g)
Składniki mineralne
(214g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.