Sos ranczerski
- Majonez (50 g)
- Jogurt naturalny 2% (100 g)
- Maślanka 2% (80 ml)
- Koperek ogrodowy świeży (10 g)
- Szczypiorek (10 g)
- Natka pietruszki (10 g)
- Sok z cytryny (10 ml)
- Czosnek (10 g)
Przepis na sos ranczerski krok po kroku
Umyj zioła i drobno posiekaj.
Następnie obierz dwa ząbki czosnku i przeciśnij przez praskę.
Wymieszaj maślankę z majonezem, jogurtem naturalnym i sokiem z cytryny.
Dodaj wszystkie posiekane zioła i przeciśnięty czosnek.
Całość dokładnie wymieszaj.
Przypraw solą i pieprzem.
Więcej informacji na temat sosu ranczerskiego
Sos ranczerski inaczej zwany farmerski jest doskonały do wielu potraw. Świetnie sprawdzi się jako dressing do sałatki lub jako dodatek do frytek, pizzy lub mięsa. Przepis na sos ranczerski jest pyszny i prosty w przygotowaniu.
Składniki, które potrzebujesz do przygotowania sosu to: majonez, jogurt naturalny, maślanka, koperek, natka pietruszki, sok z cytryny, dwa ząbki czosnku, sól i pieprz.
Jak zrobić sos ranczerski? Poznaj sprawdzony przepis! Na początek umyj wszystkie zioła i drobno posiekaj. Następnie obierz dwa ząbki czosnku i przeciśnij przez praskę. Kolejno wymieszaj maślankę z majonezem, jogurtem naturalnym i sokiem z cytryny. Dodaj wszystkie posiekane zioła i przeciśnięty czosnek. Całość dokładnie wymieszaj. Przypraw solą i pieprzem.
Najlepiej sos odłożyć do lodówki na kilka godzin, aby w końcowym efekcie był intensywniejszy smak. Pomysł na dobry i smaczny sos jest znany z Ameryki, to właśnie tam jest najpopularniejszy i stosowany praktycznie do wszystkiego. W przepisie znajdują się świeże zioła, które można zastąpić suszonymi ziołami. Jednakże efekt tego sosu będzie znacznie smaczniejszy w pierwszej wersji. Do sosu najlepiej wybrać gęsty jogurt naturalny i maślankę.
Jednym z głównych składników sosu jest maślanka naturalna, która należy do fermentowanych napojów mlecznych z wysoką zawartością odżywczą. W 100 gramach maślanki znajduje się 45 kcal, 3.4 g białka, 1.5 g tłuszczy, 4.5 g węglowodanów. Jest ona świetnym źródłem wapnia, który jest podstawowym budulcem kości i zębów. Wpływa na prawidłową pracę całego układu nerwowego i mięśni. W maślance znajdują się, także witaminy z grupy B, magnez i potas. Warto pamiętać o tym, że jest to naturalne źródło probiotycznych bakterii, dlatego wpływa pozytywnie na naszą mikroflorę jelitową.
Przepis na sos ranczerski jest bardzo szybki w przygotowaniu. Przygotowując spotkanie dla rodziny lub przyjaciół można zamiast standardowego sosu czosnkowego, podać sos farmerski, który zdecydowanie świetnie się sprawdzi.
Alergeny w sosie ranczerskim
Lista alergenów dla Sosu ranczerskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny 2%
- maślanka 2%
Wartości odżywcze sosu ranczerskiego
Najlepiej wybrać gęsty jogurt naturalny i maślankę do przygotowania sosu.
Energia i białka
(56g)
Węglowodany
(56g)
Tłuszcze
(56g)
Witaminy
(56g)
Składniki mineralne
(56g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.