Sos neapolitański
- Pomidory w puszce - 2 puszki (800 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki stołowe (20 ml)
Przepis na sos neapolitański krok po kroku
Cebulę i czosnek obierz oraz drobno posiekaj.
W garnku rozgrzej oliwę i podsmaż na niej cebulę z czosnkiem.
Do podsmażonej cebuli dodaj pomidory z puszki (lub świeże bez skórki) i gotuj je na małej mocy palnika przez około 20 minut, mieszając od czasu do czasu.
Przygotuj po pół łyżeczki soli, tymianku oraz oregano. Przyprawy rozetrzyj w dłoniach i dodaj je do pomidorów.
Pod koniec gotowania do sosu dodaj posiekaną bazylię świeżą i dokładnie wymieszaj.
Gotowy sos podawaj bezpośrednio po przygotowaniu z dodatkiem ugotowanego makaronu oraz ze startym serem, np. parmezanem.
Więcej informacji na temat sosu neapolitańskiego
Sos neapolitański to doskonała propozycja na domowy dodatek do makaronu. Sos neapolitański można wykorzystać również jako dodatek do zapiekanek. Prosty przepis na sos neapolitański nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania sosu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: pomidory w puszce, cebula, czosnek, oliwa z oliwek, sól, tymianek, oregano oraz bazylia.
A jak zrobić sos neapolitański? Cebulę i czosnek obierz oraz drobno posiekaj. W garnku rozgrzej oliwę i podsmaż na niej cebulę z czosnkiem. Do podsmażonej cebuli dodaj pomidory z puszki (lub świeże bez skórki) i gotuj je na małej mocy palnika przez około 20 minut, mieszając od czasu do czasu. Przygotuj po pół łyżeczki soli, tymianku oraz oregano. Przyprawy rozetrzyj w dłoniach i dodaj je do pomidorów. Pod koniec gotowania do sosu dodaj posiekaną bazylię świeżą i składniki dokładnie wymieszaj. Gotowy sos podawaj bezpośrednio po przygotowaniu z dodatkiem ugotowanego makaronu oraz ze startym serem, np. parmezanem.
Pomidory to doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, które korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Znajdziemy w nich przede wszystkim likopen, który zaliczany jest do silnych przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze zmniejszają produkcję wolnych rolników i wpływają na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowalniają procesy starzenia się. Pomidory są również niskokaloryczne, dlatego świetnie sprawdza się na diecie redukcyjnej. Do witamin obecnych w pomidorach możemy zaliczyć witaminę A, E, C oraz niektóre witaminy z grupy B. Natomiast do składników mineralnych, które zawierają pomidory, zaliczymy wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować najlepszy sos neapolitański w domu. Szybki w przygotowaniu sos z pomidorów stanowi doskonały dodatek do wielu potraw - jednak najlepiej sprawdzi się jako sos do makaronu. Smaczny sos jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do jego wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w sosie neapolitańskim
Lista alergenów dla sosu neapolitańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sos neapolitański
Wartości odżywcze sosu neapolitańskiego
Sos neapolitański to doskonała propozycja na pyszny dodatek do obiadu. Sos przygotowany na bazie pomidorów stanowi doskonałe źródło cennych składników odżywczych.
Energia i białka
(225g)
Węglowodany
(225g)
Tłuszcze
(225g)
Witaminy
(225g)
Składniki mineralne
(225g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.