Sos belgijski
- Ketchup (50 g)
- Majonez (50 g)
- Cebulka konserwowa (ze słoika) (15 g)
Przepis na sos belgijski krok po kroku
Cebulkę posiekaj bardzo drobno.
Majonez zmieszaj z ketchupem.
Do sosu dodaj cebulkę.
Sos dopraw solą, pieprzem i papryką.
Więcej informacji na temat sosu belgijskiego
Sos belgijski to wyśmienity dodatek do frytek, czy pieczonych ziemniaków. Jest niezwykle gęsty i kremowy, a jego przygotowanie zajmuje naprawdę niewiele czasu. Odznacza się przepięknym, nieco pomarańczowym kolorem i pysznym smakiem. Jego zapach kojarzy się z piklami, ze względu na obecność cebulki.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos belgijski, by był łatwy, a przy tym smaczny, to ten prosty przepis będzie doskonałym wyborem. Przepis na niego jest niezwykle łatwy, więc poradzi sobie z nim nawet początkujący kucharz. Nie potrzeba specjalnego sprzętu, choć przyda się blender, by bardzo drobno posiekać cebulkę. Jednak i bez tego można się obejść. Wystarczy tylko dobrze posiekać cebulę. Do sosu nie trzeba dodawać żadnych przypraw, smak ketchupu i majonezu dobrze sobie radzi bez dodatków. Jednak oczywiście można całą kompozycję nieco wzbogacić. Świetnie sprawdzi się mieszanka ziół prowansalskich. Można również wzbogacić go o papryczkę chili, taka wersja nazywana jest w Belgii "samuray", ze względu na naprawdę sporą ostrość. Jest to więc opcja tylko dla prawdziwych miłośników pikantnych dań. Ten sos można spokojnie przechowywać przez 2 dni, jednak należy to robić w zamkniętym pojemniku i w lodówce. Jednak nie ulega wątpliwości, że najlepiej smakuje zjadany na świeżo.
Przepis na sos belgijski to wspaniały pomysł na najlepszy domowy sos do frytek. W dodatku wszystkie składniki na pewno masz już w domu. To dobry wybór dla wszystkich, którzy kochają nieskomplikowane przepisy. Jest tak pyszny, że ciężko jest przejść obok niego obojętnie. Można go podawać także z mięsem czy do zapiekanek oraz burgerów. Wspaniale sprawdzi się również na grilla. W tym sosie łączy się ketchup, majonez i cebulka. Choć jest bardzo kaloryczny, smakuje wyśmienicie. Tajemniczym składnikiem jest właśnie cebulka, to ona doskonale przełamuje smak i sprawia, że kompozycja smakowa jest wyśmienita. Sos najlepiej przygotować nieco wcześniej, by zdążył się odpowiednio schłodzić, a dzięki temu stać się nawet bardziej aromatyczny.
Alergeny w sosie belgijskim
Lista alergenów dla sosu belgijskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Cebulka konserwowa (ze słoika)
Wartości odżywcze sosu belgijskiego
To danie zawiera dość sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(58g)
Węglowodany
(58g)
Tłuszcze
(58g)
Witaminy
(58g)
Składniki mineralne
(58g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.