Sernik z orzechami
- Herbatniki (150 g)
- Orzechy włoskie (150 g)
- Masło (80 g)
- Jajko (4 szt.)
- Cukier (250 g)
- Śmietanka kremowa 30% (250 g)
- Twaróg sernikowy (750 g)
- Budyń (proszek) - śmietankowy (20 g)
Przepis na sernik z orzechami krok po kroku
Brzegi tortownicy posmaruj masłem i porusz mąką. Na jej dno wyłóż papier do pieczenia.
Piekarnik nagrzej do 180 stopni C.
Herbatniki włóż do woreczka i drobno je pokrusz z wykorzystaniem wałka, przełóż je do miseczki. 50 gram orzechów włoskich drobno posiekaj i dodaj do herbatników. Masło rozpuść i dodaj do herbatników, całość dokładnie wymieszaj.
Masę z ciasteczek wyłóż na spód tortownicy, dociśnij z użyciem łyżki i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez około 15 minut (do momentu, aż spód się zarumieni).
Upieczony spód pozostaw do wystudzenia i w tym czasie przygotuj masę serową.
Zmniejsz temperaturę piekarnika do około 160 stopni C.
Do jednej miski włóż jajka, 150 gram cukru, 150 ml śmietanki 30%, twaróg sernikowy, proszek budyniu śmietankowego, oraz 2 łyżeczki cukru wanilinowego. Wszystkie składniki wymieszaj mikserem na jednolitą masę i przełóż ją na spód z ciasteczek.
Sernik piecz w piekarniku nagrzanym do 160 stopni C przez około 75 minut. Po tym czasie uchyl drzwiczki piekarnika i pozostaw je do wystudzenia.
Przestudzone ciasto umieść w lodówce. W tym czasie przygotuj karmel na wierzch ciasta.
Pozostały cukier (100 gram) przełóż do garnka z grubym dnem i podgrzewaj na średniej mocy palnika. W czasie podgrzewania nie mieszaj cukru.
Gdy cukier się rozpuści i będzie miał bursztynowy kolor garnek zdejmij z ognia i dodaj do niego 100 ml śmietanki 30%, podgrzewaj dalej na małej mocy palnika, aż powstanie karmelowy sos (tutaj możesz już mieszać masę).
Sos karmelowy przelej do miseczki i pozostaw do przestudzenia.
Na schłodzonym serniku ułóż 100 gram orzechów włoskich i polej je wystudzonym sosem karmelowym.
-
Serniczki na zimno
-
Sernik
-
Sernik królewski
-
Sernik złota rosa
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Sernik z rosą
-
Sernik wiedeński
-
Sernik z wiaderka
-
Sernik gotowany
-
Sernik z mleka w proszku
-
Serniczki oreo
-
Sernik na zimno z mascarpone mango
-
Sernik izaura
-
Sernik bez spodu
-
Sernik japoński
-
Sernik puszysty
-
Sernik krakowski
-
Sernik z mlekiem skondensowanym
-
Serniki
Więcej informacji na temat sernika z orzechami
Sernik z orzechami włoskimi w karmelu to doskonały pomysł na pyszną przekąskę oraz deser do kawy i herbaty. Swietnie sprawdzi się jako słodkie danie na różnych imprezach rodzinnych czy ze znajomymi. Jest to ciasto słodkie, ale stonowane. Dodatkowo dostarczy do naszego organizmu składników mineralnych i witamin - więc nie są to tylko „puste kalorie”. Przepis na sernik z orzechami jest bardzo prosty, dlatego do jego przygotowania nie potrzebujesz dużych umiejętności kulinarnych, jednak musisz pilnować aby nie przypalić ciasta oraz karmelu. Na wierzchu zamiast karmelu może gościć rozpuszczona gorzka czekolada zmieszana z kajmakiem. Aby zrobić to pyszne ciasto przygotuj nastepujące produkty spożywcze: herbatniki, orzechy włoskie, masło, jaja kurze, cukier, śmietankę kremową 30% tłuszczu, twaróg sernikowy, śmietankowy budyń w proszku oraz cukier wanilinowy. Spód przygotujesz z rozgniecionych herbatników, posiekanych orzechów oraz masła. Masę sernikową z cukru, śmietanki, twarogu, proszku budyniowego oraz cukru wanilinowego a karmel z cukru oraz śmietanki. Część orzechów posłuży Tobie do udekorowania wierzchu sernika.
Podsumowując sernik na herbatnikach z orzechami i karmelem to doskonały pomysł na smaczne ciasto do kawy lub herbaty. Świetnie sprawdzi się na wielu imprezach rodzinnych. Jest to ciasto, które poza kaloriami dostarczy do naszego organizmu wielu składników odżywczych, które korzystanie wpływają na nasze zdrowie. Obecność orzechów włoskich sprawi, że dostarczymy do organizmu kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które korzystanie wpływają na pracę mózgu oraz pozytywnie wpłyną na pracę układu sercowo-naczyniowego. Warto jednak pamiętać, że takie słodkości są kaloryczne i spożywane w nadmiarze mogą przyczyniać się do rozwoju nadwagi lub otyłości, dlatego włączaj je do swojej diety jako dania okazjonalne. Warto pamiętać, że w odpowiednio zbilansowanej diecie powinno znaleźć się miejsce na tego typu smakołyki. W ciastach nie występują produkty mięsne, dlatego przepis ten mogą wykorzystać również osoby na diecie wegetariańskiej.
Alergeny w serniku z orzechami
Lista alergenów dla sernika z orzechami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Herbatniki
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
- twaróg sernikowy
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze sernika z orzechami
Energia i białka
(175g)
Węglowodany
(175g)
Tłuszcze
(175g)
Witaminy
(175g)
Składniki mineralne
(175g)
-
herbatniki,
orzechy włoskie,
orzechy,
masło,
jajka,
cukier,
śmietana,
twaróg,
budyń,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.