Sernik z jabłkami
- Budyń (proszek) - 1 opakowanie (35 g)
- Jajko - 5 jajek rozmiar M (5 szt.)
- Serek śmietankowy - 4 kostki dobrze zmielonego sera (800 g)
- Sól - 1/3 łyżeczki (2 g)
- Cukier - 2/3 szklanki (135 g)
- Cukier wanilinowy - 2 opakowania (32 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
- Cukier puder - 2/3 szklanki (85 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 szklanka (160 g)
- Jabłko - 4 sztuki (640 g)
Przepis na sernik z jabłkami krok po kroku
Na stolnicy umieść 160 g mąki, 80 g cukru pudru i 100 g schłodzonego masła. Masło posiekaj nożem (powinno być bardzo rozdrobnione). Następnie wymieszaj wszystkie składniki, ale nie rozcieraj wszystkich grudek masła. Kruszonkę przesyp do miski i umieść w lodówce na 30-40 min.
Jabłka opłucz, obierz i pozbądź się gniazd nasiennych. Miąższ pokrój na małe kawałeczki i przełóż je do miseczki. Dodaj 1 i ½ łyżeczkę cynamonu i 1 opakowanie cukru wanilinowego. Całość wymieszaj.
Białka oddziel od żółtek. Następnie do białek dodaj 1/3 łyżeczki soli i całość ubij.
W dużej misce umieść 2/3 szklanki cukru, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 1/2 kostki miękkiego masła, serek śmietankowy, 1 opakowanie budyniu waniliowego oraz 5 żółtek. Całość miksuj na niskich obrotach do połączenia się składników.
Odłóż mikser. Do masy dodaj ubite białka i delikatnie połącz je przy pomocy szpatułki.
Na spodzie tortownicy umieść papier do pieczenia. Następnie wlej na tortownicę masę serową.
Jabłka umieść na masie serowej i całość obsyp kruszonką.
Piekarnik nagrzej do 170 stopni (góra-dół). Ciasto piecz przez ok. 55-60 min.
Po tym czasie uchyl drzwiczki piekarnika, ale nie wyjmuj od razu sernika.
Ostudzony sernik możesz schować do lodówki.
-
Serniczki na zimno
-
Sernik
-
Sernik królewski
-
Sernik złota rosa
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Sernik z rosą
-
Sernik wiedeński
-
Sernik z wiaderka
-
Sernik gotowany
-
Sernik z mleka w proszku
-
Serniczki oreo
-
Sernik na zimno z mascarpone mango
-
Sernik izaura
-
Sernik bez spodu
-
Sernik japoński
-
Sernik puszysty
-
Sernik krakowski
-
Sernik z mlekiem skondensowanym
-
Serniki
Więcej informacji na temat sernika z jabłkami
Sernik z jabłkami i kruszonką to ciekawy pomysł na deser. Jest to takie połączenie jabłecznika i tradycyjnego sernika. Choć nie jest to szybkie ciasto, to jednak przepis na sernik z jabłkami jest prosty do przygotowania, więc warto go wypróbować.
Należy pamiętać o tym, aby składniki na masę serową (jajka, ser, masło) miały temperaturę pokojową. Jeżeli chcesz zrobić czekoladowy sernik, to do masy powinieneś dodać kakao i wybraną tabliczkę czekolady (czekoladę należy rozpuścić w kąpieli wodnej). Masę serową możesz przygotować z budyniem lub z mąką ziemniaczaną i ekstraktem waniliowym.
Sernik z jabłkami może być przygotowany na kruchym cieście. Odpowiedni będzie zarówno jasny, jak i ciemny spód. Jeżeli decydujesz się na kruche ciasto, to już nie musisz robić dodatkowej kruszonki. 2/3 masy należy umieścić na spodzie, a pozostała część powinna wystarczyć na dobre przykrycie masy serowej i jabłek.
Jabłka możesz przygotować w różny sposób. Wystarczy pokroić je w cienkie plasterki i ładnie poukładać na masie serowej. Innym rozwiązaniem jest także sernik na jabłkach. Wtedy te starte owoce należy umieścić na spodzie z herbatników i masła lub podpieczonym cieście kruchym.
Zazwyczaj jabłka łączy się z cynamonem i cukrem wanilinowym, ale odpowiednia będzie też przyprawa do piernika. Porcję ciasta możemy polać karmelem lub jakimiś innym ulubionym syropem (np. klonowym). Odpowiednim dodatkiem do tego ciasta będą także podprażone i pokruszone orzechy włoskie dodane do kruszonki.
Sernik można też upiec w kąpieli wodnej. Warto jednak wiedzieć, że sprawdzanie patyczkiem, czy sernik jest upieczony, jest tak naprawdę zbędne, ponieważ masa serowa zawsze będzie mokra. Nie należy zbyt długo piec sernika, ponieważ wtedy się go zepsuje. Nie należy też otwierać drzwiczek piekarnika w czasie pieczenia.
Możesz nieco poeksperymentować. Zamiast sernika z jabłkami i z kruszonką możesz zdecydować się na jabłkowy sernik z bezą. Ubite białka z cukrem należy umieścić na wierzchu upieczonego sernika i całość piec ok. 20 min. Jeżeli nie chcesz piec masy serowej, warto sprawdzić, jak przygotować smażony sernik.
Alergeny w serniku z jabłkami
Lista alergenów dla sernika z jabłkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- serek śmietankowy
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
Wartości odżywcze sernika z jabłkami
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.