Sernik krówkowy
- Mąka pszenna typ 500 - czubata szklanka (150 g)
- Masło - 1 kostka (250 g)
- Jajko (7 szt.)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 6 łyżek (60 g)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (5 g)
- Twaróg sernikowy (1000 g)
- Budyń (proszek) - 1 saszetka (35 g)
- Kajmak (200 g)
Przepis na sernik krówkowy krok po kroku
Do miski dodaj szklankę mąki, 2 łyżki ksylitolu, proszek do pieczenia, dwa żółtka i pół kostki masła pokrojonego w kostkę.
Zagniataj ciasto ręcznie lub za pomocą miksera. Uformuj kulę, zawiń w folię i odstaw do lodówki na ok. godzinę.
Po tym czasie wyjmij ciasto z lodówki i rozwałkuj na stolnicy na cienki placek. Przełóż je do blachy do pieczenia wyłożonej papierem, a następnie nakłuwaj widelcem. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 10 minut.
Do miski włóż twaróg sernikowy, 6 łyżek ksylitolu, pozostałe, miękkie masło, dwa białka i 5 całych jaj oraz jedno opakowanie budyniu.
Całość zmiksuj mikserem do połączenia wszystkich składników i powstania jednolitej masy.
Powstałą masę serową wylej na spód ciasta i wstaw do piekarnika nagrzanego do 160 stopni na ok. 60 minut. W tym czasie nie otwieraj piekarnika, inaczej ciasto opadnie.
Po upływie tego czasu wyłącz piekarnik, ale nie otwieraj go i nie wyjmuj ciasta. Najlepiej zostawić sernik w ciepłym piekarniku i otwierać go bardzo stopniowo.
Na upieczonym serniku równomiernie rozprowadź masę kajmakową.
-
Serniczki na zimno
-
Sernik
-
Sernik królewski
-
Sernik złota rosa
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Sernik z rosą
-
Sernik wiedeński
-
Sernik z wiaderka
-
Sernik gotowany
-
Sernik z mleka w proszku
-
Serniczki oreo
-
Sernik na zimno z mascarpone mango
-
Sernik izaura
-
Sernik bez spodu
-
Sernik japoński
-
Sernik puszysty
-
Sernik krakowski
-
Sernik z mlekiem skondensowanym
-
Serniki
Więcej informacji na temat sernika krówkowego
Sernik krówkowy to świetna propozycja na smaczne i zaskakujące smakiem ciasto idealne zarówno na imprezy okolicznościowe w gronie rodziny lub znajomych, jak również przepyszny dodatek do popołudniowej kawy, czy herbaty. Ciasto przepięknie prezentuje się na stole dlatego świetnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju uroczystości, na przykład urodziny. Sernik krówkowy na zimno na kruchym spodzie to ciasto obok którego ciężko przejść obojętnie. Delikatna, lekko waniliowa masa serowa i słodka masa krówkowa to idealne połącznie, które poprostu nie może się nie udać. Choć przepis na sernik z krówką nie należy do najłatwiejszych w wykonaniu przepisów na ciasta, zdecydowanie warto spróbować, a efekt wynagrodzi wszelkie starania. Niezwykle ważne jest odpowiednie pieczenie. Sernik to ciasto bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany temperatury, dlatego konieczne jest pilnowanie, aby nie otwierać piekarnika w trakcie pieczenia oraz niewyjmowanie ciasta zbyt szybko. W przeciwnym razie masa serowa opadnie, stanie się ciężka, zbita i straci swoją delikatność i puszystość. Warto też pamiętać, że jest to ciasto dość czasochłonne, dlatego trzeba zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu na jego przygotowanie i nie zabierać się za nie w ostatniej chwili. W ramach ułatwienia najlepiej wykorzystać gotową masę serową, czyli mielony ser twarogowy sprzedawany najczęściej w specjalnych wiaderkach. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na samodzielne, kilkukrotne mielenie twarogu, niezbędne do uzyskania pożądanej, delikatnej i puszystej konsystencji. Zamiast przygotowywać kruchy spód samodzielnie możesz wykorzystać też gotowe, małe, okrągłe biszkopty lub herbatniki. Możesz też całkowicie zrezygnować z przygotowywania spodu - sernik będzie równie pyszny i smaczny. Sernik krówkowy możesz podawać ze świeżymi owocami, zwłaszcza jagodowymi, lub orzeszkami, które dodatkowo podkręcą ich smak. Koniecznie poznaj nasz przepis na sernik krówkowy i zobacz jak przygotować to pyszne ciasto krok po kroku.
Alergeny w serniku krówkowym
Lista alergenów dla sernika krówkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- twaróg sernikowy
- kajmak
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze sernika krówkowego
Dzięki zamianie cukru na ksylitol ciasto ma mniejszą kaloryczność i indeks glikemiczny w porównaniu do tradycyjnych serników.
Energia i białka
(240g)
Węglowodany
(240g)
Tłuszcze
(240g)
Witaminy
(240g)
Składniki mineralne
(240g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.