Sernik czekoladowy
- Budyń (proszek) - 1 opakowanie (35 g)
- Jajko - 5 jajek rozmiar M (5 szt.)
- Serek śmietankowy - 4 kostki dobrze zmielonego sera (800 g)
- Kakao 16% (proszek) - 1 łyżka (10 g)
- Sól - 1/4 łyżeczki, szczypta (1 g)
- Czekolada mleczna - 1 czekolada mleczna (100 g)
- Cukier - 2/3 szklanki (135 g)
- Cukier wanilinowy - 1 opakowanie (16 g)
- Masło - 1/2 kostki (100 g)
- Biszkopty - 1 opakowanie (120 g)
Przepis na sernik czekoladowy krok po kroku
Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Zostaw do ostygnięcia.
Masło rozpuść w garnuszku i zostaw do ostygnięcia.
Białka oddziel od żółtek.
Białka ze szczyptą soli ubij na sztywną pianę.
Żółtka umieść w drugiej misce i dodaj do nich cukier oraz cukier wanilinowy. Całość zmiksuj na puszystą masę.
Dalej miksując, partami dodaj ser.
Po połączeniu się składników dodaj przestudzone masło i dalej miksuj.
Następnie dodaj budyń, kakao i ostudzoną czekoladę. Gdy całość się połączy, odłóż mikser.
Dodaj ubite białka i wymieszaj za pomocą drewnianej łyżki.
Spód tortownicy wyłóż papierem do pieczenia i na całej powierzchni ułóż biszkopty.
Do tortownicy przelej masę serową i wygładź ją.
Piecz ciasto w piekarniku nagrzanym do 170 stopni (góra-dół) przez ok. 50-60 min.
Po upieczeniu uchyl drzwiczki piekarnika. Sernik pozostaw w piekarniku do ostygnięcia.
Ostudzony sernik wyjmij z tortownicy i umieść w lodówce.
-
Serniczki na zimno
-
Sernik
-
Sernik królewski
-
Sernik złota rosa
-
Sernik z brzoskwiniami
-
Sernik z rosą
-
Sernik wiedeński
-
Sernik z wiaderka
-
Sernik gotowany
-
Sernik z mleka w proszku
-
Serniczki oreo
-
Sernik na zimno z mascarpone mango
-
Sernik izaura
-
Sernik bez spodu
-
Sernik japoński
-
Sernik puszysty
-
Sernik krakowski
-
Sernik z mlekiem skondensowanym
-
Serniki
Więcej informacji na temat sernika czekoladowego
Sernik czekoladowy można przygotować na różne sposoby i z różnymi dodatkami. W zależności od własnych preferencji smakowych masa serowa może być zarówno z czekoladą mleczną, jak i gorzką lub deserową. Możesz też pokusić się na dodanie ulubionego kremu czekoladowego (np. Nutella, Mars). Wtedy nie musisz już rozpuszczać czekolady w kąpieli wodnej.
Przepis na sernik czekoladowy jest prosty. Jeżeli zależy ci na tym, aby przygotować bezglutenowy sernik z czekoladą, musisz zamienić niektóre produkty. Na rynku dostępne jest kakao bez glutenu. To samo tyczy się budyniu. Ewentualnie budyń możesz zamienić na mąkę ziemniaczaną. Odpowiednim dodatkiem będzie ekstrakt waniliowy. Spód można wykonać z bezglutenowych herbatników. Przed użyciem danych produktów należy upewnić się, czy na pewno nie zawierają glutenu.
Możesz też przygotować sernik czekoladowy bez ubijania białka. W takim wypadku należy najpierw zmiksować cukier z masłem. Następnie partami trzeba dodać serek śmietankowy, a gdy te składniki się połączą, należy wbić jajka. Po ich wymieszaniu trzeba dodać kakao, budyń i ostudzoną czekoladę. Nie należy miksować masy sernikowej zbyt długo, ponieważ wtedy sernik nie będzie puszysty. Wystarczy mieszać tylko do momentu połączenia się składników.
Sernik może być też pieczony w kąpieli wodnej. W takim wypadku blaszkę z masą sernikową należy umieścić w większej foremce. Pustą przestrzeń w drugiej blaszce należy wypełnić wrzątkiem. Należy zachować ostrożność przy wkładaniu ciasta do piekarnika. Sernik pieczony w ten sposób będzie równy i nie będzie opadał.
Spód do tego ciasta z twarogu może być przygotowany z różnych rzeczy. Jeżeli zależy ci na czasie, możesz po prostu ułożyć na spodzie biszkopty. Możesz też przygotować masę, która będzie przypominała mokry piasek. W tym celu należy połączyć pokruszone ciastka (np. herbatniki) i roztopione masło. Warto to zrobić w malakserze, ale równie dobrze możesz pokruszyć ciastka ręcznie (np. tłuczkiem) i potem wymieszać. Tak przygotowany spód należy ugnieść w tortownicy, a potem umieścić w lodówce na 20-30 min.
Alergeny w serniku czekoladowym
Lista alergenów dla sernika czekoladowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- serek śmietankowy
- Czekolada mleczna
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- biszkopty
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- biszkopty
Wartości odżywcze sernika czekoladowego
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.