Sałatka z ryżem i szynką
- Szynka wieprzowa (150 g)
- Ryż biały (200 g)
- Groszek zielony (100 g)
- Kukurydza konserwowa (100 g)
- Ser gouda (150 g)
- Marchewka - 2 średnie marchewki (90 g)
Przepis na sałatkę z ryżem i szynką krok po kroku
Ryż ugotuj według zaleceń umieszczonych na opakowaniu.
Groszek ugotuj do miękkości w osolonej wodzie (ok. 15 min).
Marchewkę obierz, pokrój w kostkę i ugotuj również do miękkości w osolonej wodzie (ok. 20 min).
Kukurydzę odsącz z zalewy.
Ser żółty i szynkę pokrój w kostkę.
Całość wymieszaj. Sałatkę możesz doprawić solą, pieprzem i natką z pietruszki.
-
Sałatka z tuńczykiem
-
Sałatka z kurczakiem
-
Sałatka cezar
-
Sałatka z porem
-
Sałatka z cukinii
-
Sałatki z makaronem ryżowym
-
Sałatka warzywna
-
Sałatka z rukoli
-
Sałatka z wędzonym kurczakiem
-
Sałatka z ananasem
-
Sałatka z jajkiem
-
Sałatka na sylwestra
-
Sałatka z pora i jajek
-
Sałatka z buraków i jajka
-
Sałatka z ryżu i tuńczyka
-
Mizeria
-
Sałatka z tuńczykiem i ryżem
-
Sałatka z bobem
-
Sałatki na imprezę
Więcej informacji na temat sałatki z ryżem i szynką
Sałatka z ryżem i szynką gotowaną, kukurydzą, groszkiem, marchewką i serem żółtym to dobra przystawka na imprezę. Jest bardzo smaczna, a do tego prosta w przygotowaniu. Tę sałatkę możesz jeść też na ciepło. Wystarczy ją podgrzać w mikrofalówce lub na patelni, a wtedy żółty ser fajnie się roztopi, a całość będzie bardzo dobrze smakować. Ten przepis na sałatkę na pewno ci się spodoba!
Możesz modyfikować poszczególne składniki. Do tej sałatki dobrze będzie się komponować papryka (czerwona, zielona). Jeżeli nie lubisz szynki gotowanej, możesz zdecydować się na szynkę konserwową lub parmeńską. Dobra będzie też sałatka ryżowa z szynką i ogórkiem zielonym, choć powinien tutaj pasować także ogórek kiszony. Jeżeli masz nieco więcej czasu, możesz zdecydować się na dodanie do sałatki gotowanych na parze brokułów. Jeżeli lubisz jajko na twardo, to je również możesz tutaj dorzucić (najlepiej pokrojone w kostkę).
Zwróć uwagę na ryż, jaki wybierasz do tej sałatki, ponieważ po ugotowaniu część z nich będzie się mocno lepić. Jeżeli zależy ci na bardziej sypkiej sałatce, to wybór odpowiedniego ryżu jest tutaj kluczowym elementem. Szynka może być pokrojona w plasterki lub słupki, a ser starty na dużych oczkach, ale z powodzeniem te składniki mogą być też pokrojone w kostkę.
W tym przepisie nie ma sosu. Możesz jednak dodać tutaj majonez, śmietanę lub sos jogurtowo-czosnkowy. Surową marchewkę i groszek trzeba odpowiednio przygotować, jednak możesz też zdecydować się na opakowanie mrożonej marchewki z groszkiem. Wtedy postępuj według zaleceń zamieszczonych na opakowaniu.
Gotową sałatkę należy przechowywać w lodówce. Spokojnie możesz ją zrobić wcześniej i wyciągnąć tuż po przybyciu gościu lub nawet w trakcie spotkania. Jeżeli nie zdecydowałeś się na żaden jasny sos, możesz ją podać również na ciepło. Jednak ta sałatka nadaje się nie tylko na imprezę. Możesz ją przepakować do mniejszego pojemnika i zabrać ze sobą do pracy. Jest bardzo smaczna, więc na pewno umili ci tę chwilę przerwy na posiłek.
Alergeny w sałatce z ryżem i szynką
Lista alergenów dla sałatki z ryżem i szynką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
Wartości odżywcze sałatki z ryżem i szynką
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.