Sajgonki z kurczakiem
- Piersi kurczaka bez skóry (400 g)
- Papryka żółta (150 g)
- Cebula (100 g)
- Czosnek (10 g)
- Kapusta biała (100 g)
- Papier ryżowy (150 g)
- Sos sojowy (45 ml)
- Sos teriyaki (45 ml)
- Ocet ryżowy (10 ml)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
- Olej rzepakowy (100 ml)
Przepis na sajgonki z kurczakiem krok po kroku
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy i podsmaż na niej obraną i drobno posiekaną cebulę.
Mięso pokrój w drobną kostkę i dodaj na patelnię.
Czosnek obierz i drobno posiekaj, dodaj na patelnię.
Paprykę i kapustę pokrój bardzo drobno i dorzuć na patelnię. Całość podsmażaj przez 10 minut.
Po tym czasie na patelnię wlej sos sojowy, teriyaki, ocet i dodaj: 1 łyżeczkę papryki słodkiej, 1/3 łyżeczkę pieprzu ziołowego, szczyptę zwykłego pieprzu i połowę łyżeczki mielonego imbiru. Całość wymieszaj i smaż 15 minut.
Do głębokiego talerza wlej wodę.
Namocz szybko 1 płat papieru ryżowego, przełóż na blat lub deskę do krojenia. Poczekaj chwilę aby zmiękł.
Na płat papieru połóż 1 łyżkę farszu i dokładnie zwiń.
Zwinięte sajgonki pozostaw na 10 minut aby papier lekko wysechł.
Smaż na mocno rozgrzanym tłuszczu, aż będą złote.
- Kapuśniak
- Pierś z kurczaka
- Kurczak curry
- Tortilla z kurczakiem
- Filet z kurczaka
- Ryż z warzywami
- Pad thai z kurczakiem
- Butter chicken
- Kurczak po chińsku
- Kotleciki siekane z kurczaka
- Pieczona pierś z kurczaka
- Filet z kurczaka z piekarnika
- Sałatka z kurczakiem i makaronem
- Zapiekanka gyros
- Nuggetsy z piekarnika
- Tagliatelle z kurczakiem
- Kurczak ze szpinakiem
- Kotlety z piersi kurczaka
- Filet z kurczaka
Więcej informacji na temat sajgonek z kurczakiem
Sajgonki z kurczakiem to jedno z tych dań, które kojarzy się z azjatycką restauracją. Całość jest smaczna, prosta i niezwykle aromatyczna. Sprawdzi się też na imprezy.
Przepis na sajgonki z kurczakiem to doskonały pomysł na tradycyjne, domowe mini krokieciki wypełnione po brzegi pysznym farszem. Robi się je z papieru ryżowego. Dzięki temu zachwycają lekkością i są... bezglutenowe. Mogą więc stanowić część diety osób z alergią na to białko lub celiaków. Sajgonki to tak naprawdę papier ryżowy lub ciasto pszenne z nadzieniem, zwinięte na kształt naszych krokietów. W tradycyjnych sajgonkach jako nadzienia używa się mięsa wołowego lub kurczaka. Sajgonki można podawać na ciepło, bądź na zimno. Smaży się je na głębokim oleju. Do sajgonek często dodawany jest również cienki makaron. Sajgonki podaje się przeważnie z sosem „do maczania”.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sajgonki z kurczakiem, by były pyszne i dobre dla zdrowia, to ten prosty przepis będzie doskonałym wyborem. To najlepsze sajgonki przygotowywane w domu, które smakują jak z prawdziwej azjatyckiej restauracji. Wspaniale sprawdzą się zarówno na obiad, jak i kolację. Można też przygotować je na imprezę. Zaskakują ciekawą mieszanką przypraw i dużą ilością warzyw. Są tak smaczne, że ciężko przejść obok nich obojętnie. Sajgonki podaje się obowiązkowo z sosem sojowym do maczania, który można zastąpić również gęstym, fistaszkowym sosem. Jako że sajgonki są potrawą serwowaną w ramach przekąski, w posiłku można je zestawić z tłustszym daniem.
Wiele osób skarży się często na pękające podczas smażenia sajgonki. Dzieje się tak, gdy mają w sobie za dużo farszu, albo smażysz je w zbyt chłodnym oleju, lub w zbyt małej ilości oleju, co powoduje, że po prostu przywierają do spodu, a później nie chcą się odczepić. Najlepiej włożyć jedną, chwilę smażyć aż papier zesztywnieje pod wpływem temperatury i wtedy włóżcie następną sajgonkę. Obracaj sajgonki podczas smażenia, żeby zezłociły się ze wszystkich stron. Na początek rób to ostrożnie, ponieważ papier ryżowy jest delikatny i łatwo go przerwać.
Alergeny w sajgonkach z kurczakiem
Lista alergenów dla sajgonek z kurczakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- Sos teriyaki
- Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- Sos teriyaki
- Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos teriyaki
- Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
Wartości odżywcze sajgonek z kurczakiem
To opcja, która jest zdrowa, zawiera sporo białka i warzyw.
Energia i białka
(285g)
Węglowodany
(285g)
Tłuszcze
(285g)
Witaminy
(285g)
Składniki mineralne
(285g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.