Rolada szpinakowa z szynką
- Szpinak mrożony - 1 opakowanie (450 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (10 ml)
- Serek śmietankowy - 1 opakowanie (200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Jogurt grecki pełnotłusty - 3 łyżki (30 g)
- Szynka wiejska - 10 plasterków (100 g)
Przepis na roladę szpinakową z szynką krok po kroku
Olej rzepakowy rozgrzej na patelni, zeszklij drobno pokrojoną cebulę i czosnek.
Dodaj szpinak i przyprawy, duś do miękkości.
Przełóż szpinak na bok i dodaj żółta, a białka ubij na sztywną pianę.
Wmieszaj ubite białko i przełóż farsz na blaszkę, rozsmaruj i upiecz w piekarniku przez 15 minut w 180 st. C.
Ostudzony szpinak posmaruj serkiem śmietankowym i dodaj plastry szynki.
Całość zawiń w rulon i pokrój w paski o grubości 3-4 cm.
Więcej informacji na temat rolady szpinakowej z szynką
Rolada szpinakowa z szynką to idealna propozycja na przekąskę na imprezę ze znajomymi lub przystawkę przed daniem głównym.
Rolada powstaje błyskawicznie, a o rodzaju farszu możesz zadecydować sam. Ja postawiłam szpinak, serek śmietankowy i szynkę z drobiu. Drób należy do chudych mięs, jest to źródło łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka. Mięso drobiowe dostarczy do naszego organizmu dodatkowo spore ilości witamin z grupy B, witaminę A, D, E.
Dodatkowo warto postawić na świeże warzywa, które dostarczą dodatkowej dawki witamin.
Spód naszej rolady powstaje ze szpinaku, możesz zdecydować się na świeży w liściach lub mrożony.
Do jej przygotowania będą potrzebne Ci produkty, które z całą pewnością masz w swoim domu, czyli jajka, szpinak, serek, szynka lub inne źródło białka, dobry będzie też kurczak lub łosoś. Jeśli chcesz przygotować roladę z sera w wersji wegetariańskiej, zamiast mięsa postaw na tofu. Pamiętaj, aby je wcześniej odpowiednio zamarynować, jego smak będzie bardziej wyrazisty.
Zatem, jak zrobić roladę szpinakową z szynką?
Poznaj mój prosty przepis. W pierwszej kolejności rozgrzej olej rzepakowy na patelni i krótko zeszklij drobno pokrojoną cebulę i czosnek przeciśnięty przez praskę. Następnie dodaj szpinak i duś pod przykryciem, dopraw do smaku ulubionymi przyprawami i duś do miękkości.
Całość wymieszaj i dopraw do smaku i dostaw do ostygnięcia. Dodaj żółtka jaj i wymieszaj, a w tym czasie białka ubij na sztywną pianę. Połącz gęstą pianę do farszu szpinakowego i wyłóż nim blachę do pieczenia.
Tak przygotowaną masę wyłóż na blachę do pieczenia i wstaw do piekarnika na 20 minut/ 180 stopni. Następnie posmaruj spód serkiem śmietankowym i dodaj plastry szynki, pokrój w paski o grubości 3-4 cm. Nasza smaczna rolada jest dobra do spożycia. Możesz podawać ją jako przystawkę przed rodzinnym obiadem lub jako przekąskę na imprezy, lub spotkania ze znajomymi. Taka pożywna i sycąca przekąska będzie też dobra do wina zamiast deski serów. O dodatkach możesz śmiało zadecydować sam, rolada może powstać z serem, sosem chrzanowym lub warzywami. Każda wersja będzie pyszna.
Skoro już znasz mój przepis na roladę szpinakową z szynką, przygotuj ją w swoim domu i przekonaj się, że rolada to najlepsza wersja przekąski na słono.
Alergeny w roladzie szpinakowej z szynką
Lista alergenów dla rolady szpinakowej z szynką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- serek śmietankowy
- Jogurt grecki pełnotłusty
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze rolady szpinakowej z szynką
Do farszu możesz dodać warzywa pokrojone w słupki.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.