Rogaliki z makiem
- Mąka pszenna typ 1850 (300 g)
- Cukier (30 g)
- Jajko (1 szt.)
- Drożdże świeże (30 g)
- Mleko 1,5% (150 ml)
- Masło (110 g)
- Mak niebieski (200 g)
- Miód (100 g)
- Orzechy włoskie (150 g)
Przepis na rogaliki z makiem krok po kroku
Przygotowanie masy makowej: Mak zalej wrzącą wodą, przykryj i odstaw na około 30 minut (najlepiej na całą noc). Odcedź dokładnie na sitku i zmiel go drobno. Orzechy włoskie posiekaj i rozpuść połowę z ilości zalecanej masła. Wymieszaj mak z miodem, roztopionym masłem i posiekanymi orzechami. Masę makową włóż do lodówki.
Przygotowanie ciasta na rogaliki: Do miseczki wlej trochę ciepłego mleka, dodaj odrobinę mąki i całość wymieszaj z rozgniecionymi drożdżami. Dodaj cukier i ponownie wymieszaj. Odstaw zaczyn na około 30-35 minut do momentu wyrośnięcia.
Następnie dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj. Ciasto zagnieć w dużą kulę i pozostaw do ponownego wyrośnięcia na około 30-35 minut.
Wyrośnięte ciasto podziel na 2-3 porcję i każdą z nich rozwałkuj. Rozwałkowane ciasto podziel na kilka części. Na każdy kawałek ciasta nałóż masę makową i zawiń rogaliki.
Przygotowane rogaliki ułóż na blaszce i piecz w piekarniku przez 20-25 minut w 180 st. C.
Więcej informacji na temat rogalików z makiem
Rogaliki z makiem to pyszne domowe ciasto idealne do kawy. Najczęściej przygotowywane są w okresie przedświątecznym. Kruche rogaliki są delikatne i puszyste, najlepiej smakują na ciepło. Przepis na rogaliki z makiem świetnie sprawdzi się jako deser zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Jak zrobić masę makową? Mak zalej wrzącą wodą, przykryj i odstaw na około 30 minut (najlepiej na całą noc). Następnie odcedź dokładnie na sitku i zmiel go drobno. Orzechy włoskie posiekaj i rozpuść masło. Wymieszaj mak z miodem, roztopionym masłem i posiekanymi orzechami. Masę makową włóż do lodówki.
Jak zrobić rogaliki z makiem? Do miseczki wlej trochę ciepłego mleka, dodaj odrobinę mąki i całość wymieszaj z rozgniecionymi drożdżami. Dodaj cukier i ponownie wymieszaj. Odstaw zaczyn na około 30-35 minut do momentu wyrośnięcia. Następnie dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj. Ciasto zagnieć w dużą kule i pozostaw do ponownego wyrośnięcia na około 30-35 minut. Wyrośnięte ciasto podziel na 2-3 porcję i każdą z nich rozwałkuj. Rozwałkowane ciasto podziel na kilka części. Na każdy kawałek ciasta nałóż masę makową i zawiń rogaliki. Przygotowane rogaliki ułóż na blaszce i piecz w piekarniku przez 20-25 minut w 180 stopniach.
Mak to dobre źródło witamin z grupy B, wapnia, potasu, magnezu i fosforu. W jednej łyżce (10 g) znajduje się 52 kcal, 2.4 g białka, 4.3 g tłuszczu, 0,4 g węglowodanów i 2.1 g błonnika pokarmowego. Charakteryzuje się wysoką zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) głównie omega 6. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe mają korzystny wpływ m.in na regulację ciśnienia tętniczego krwi i profil lipidowy. Mak zawiera tokoferol, który wykazuje właściwości przeciwutleniające, przez co ma korzystny wpływ w profilaktyce chorób metabolicznych lub sercowo-naczyniowych.
Przepis na ciasto na rogaliki to super pomysł dla całej rodziny na drobną słodycz w ciągu dnia. Można podawać je z ulubionym nadzieniem. Z pewnością pokocha je każdy z domowników.
Alergeny w rogalikach z makiem
Lista alergenów dla Rogalików z makiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 1850
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 1,5%
- Masło
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze rogalików z makiem
Energia i białka
(74g)
Węglowodany
(74g)
Tłuszcze
(74g)
Witaminy
(74g)
Składniki mineralne
(74g)
-
mąka pszenna,
cukier,
jajka,
mleko,
masło,
miód,
orzechy włoskie,
orzechy,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.