Rogale świętomarcińskie
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Drożdże suche - 1 łyżka (12 g)
- Jajko (5 szt.)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 3,5 szklanki (560 g)
- Cukier - 4 łyżki (40 g)
- Masło - 1 i 1/2 kostki (300 g)
- Mak biały (300 g)
- Biszkopty - 1,5 opakowania (300 g)
- Miód (100 g)
- Migdały (200 g)
- Rodzynki (100 g)
Przepis na rogale świętomarcińskie krok po kroku
Mleko podgrzej odrobinę, by było ciepłe, jednak nie gorące. Wlej je do dużej miski. Dodaj drożdże, mąkę pszenną, cukier i cukier waniliowy. Wbij do miski 1 jajko. Dodaj 30 g roztopionego masła. Całość wyrób rękami, by wszystkie składniki połączyły się. Ciasto owiń folią spożywczą i schłodź w lodówce przez 1 godz.
Ciasto rozłóż na stolnicy i rozwałkuj na dość duży prostokąt. Na tarce zetrzyj 1/3 z 220 g masła wyciągniętego wprost z lodówki na 2/3 części ciasta. Górną część ciasta, 1/3 całości, złóż do środka, a dolną złóż tak, by przykrywała tę górną. Całość dobrze rozwałkuj. Następnie ciasto złóż jeszcze raz i włóż do lodówki na 40 minut. Cały proces składania i wałkowania powtórz jeszcze dwa razy, po czym schłodź ciasto przez 2 godziny.
Mak przepłucz i dodaj do garnka. Zalej go wodą i gotuj na małym ogniu przez 30-35 minut. Mak odsącz z wody, dodaj do niego drobno posiekane migdały i bardzo dokładnie zblenduj.
80 g masła roztop w rondelku. Dodaj do niego miód i posiekane rodzynki. Po chwili dodaj mak z migdałami i smaż przez 10 minut.
Masę zdejmij z kuchenki i ostudź, dodaj do niej biszkopty, bardzo drobno pokruszone. Wbijaj po jednym jajku i dokładnie mieszaj, by masa zgęstniała.
Wyciągnij schłodzone ciasto z lodówki i jeszcze raz je rozwałkuj. Wytnij z ciasta trójkąty. Rozsmaruj na całej powierzchni trójkąta masę, zostawiając marginesy przy wszystkich bokach. Całość zawiń, zaczynając od najszerszego boku, ku podstawie.
Blachę przykryj papierem do pieczenia i poukładaj na niej rogale w dość sporych odstępach. Zostaw na 20 minut, by mogły wyrosnąć.
Wyrośnięte rogale piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 25 minut.
-
Rzeszowiak
-
Sałatka jarzynowa
-
Sałatka z makaronem
-
Jajka faszerowane
-
Schab pieczony
-
Pierogi z kapustą i grzybami
-
Pierniki
-
Polędwiczki wieprzowe
-
Pierniczki świąteczne
-
Żurek wielkanocny
-
Pierniki świąteczne
-
Pierożki z mięsem
-
Schab w sosie
-
Babka cytrynowa
-
Sękacz
-
Makowiec
-
Barszcz biały
-
Pieczeń rzymska
-
Przepisy świąteczne
Więcej informacji na temat rogali świętomarcińskich
Rogale świętomarcińskie są wspaniałymi i pysznym deserem, który nie tylko efektownie wygląda, ale również charakteryzuje się naprawdę dobrym smakiem. Zwykle ich długotrwałe wykonanie odstrasza wszystkich amatorów słodkości przed ich przygotowaniem w domu, dlatego wiele osób sięga po te sklepowe. Jednak te pieczone własnoręcznie smakują dużo lepiej, zwłaszcza wyciągnięte prosto z piekarnika. To świetna propozycja dla wszystkich miłośników domowych wypieków, o wspaniałym smaku i niebanalnym wyglądzie.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić rogale świętomarcińskie, które będą niezwykle smaczne i niezbyt skomplikowane w wykonaniu, to ten przepis będzie dla ciebie idealną inspiracją. Powstają z niego tradycyjne i bardzo pyszne słodycze, które zasmakują nawet największemu krytykowi kulinarnemu. Są bardzo miękkie i mają niezwykle chrupiącą skórkę. Najlepiej smakują oblane lukrem lub białą czekoladą.
Ciasto na rogale robi się dość długo, dzięki temu jest niezwykle miękkie i rozpływa się w ustach. Bardzo ważne jest efektywne wałkowanie i wtapianie masła w powierzchnię ciasta, a także odpowiednio długie chłodzenie. To gwarancja najlepszej jakości ciasta, które stanowi podstawę tego deseru.
Przepis na rogale świętomarcińskie, choć wydaje się niezwykle pracochłonny i skomplikowany, nie jest aż tak trudny. Dzięki opisowi krok po kroku, można je przygotować w naprawdę dość łatwy sposób. Wystarczy do tego odrobina cierpliwości i wolnego czasu. Dobrze jest przygotować farsz dzień wcześniej, tak by bakalie zdążyły się nasączyć miodem i roztopionym masłem i połączyć się dobrze ze sobą.
Te domowe rogale są tak pyszne, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. W ekspresowym tempie znikają z talerza, dlatego warto przygotować je w podwójnej porcji. Choć w tej wersji zrobione są na bazie ciasta półfrancuskiego, można je też zrobić jako rogale drożdżowe, dzięki temu całość jest znacznie łatwiejsza i dużo szybsza, jednak te z dodatkiem masła choć bardziej pracochłonne, są też smaczniejsze.
Tradycyjnie nadzienie do rogali robi się z białym makiem połączonym z bakaliami, dzięki temu całość smakuje wyjątkowo dobrze i niebanalnie. Ten przepis podpowie jak upiec rogale świętomarcińskie o naprawdę pysznym nadzieniu i wspaniałym cieście.
Alergeny w rogalach świętomarcińskich
Lista alergenów dla rogali świętomarcińskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- biszkopty
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- biszkopty
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały
Wartości odżywcze rogali świętomarcińskich
Rogale nie powinny zbyt często gościć w diecie ze względu na małą wartość odżywczą, a dużą ilość cukru prostego.
Energia i białka
(236g)
Węglowodany
(236g)
Tłuszcze
(236g)
Witaminy
(236g)
Składniki mineralne
(236g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.