Pizza sycylijska
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Drożdże świeże (20 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki stołowe (30 ml)
- Oliwki czarne (40 g)
- Ser Mozzarella - tarty (150 g)
- Papryka czerwona - 1 mała sztuka (150 g)
- Suszone pomidory (50 g)
- Przecier pomidorowy z solą (70 g)
Przepis na pizzę sycylijską krok po kroku
Drożdże rozpuść w 200 ml ciepłej wody.
Następnie do drożdży dodaj mąkę, olej rzepakowy oraz szczyptę soli i zagnieć jednolite ciasto.
Ciasto włóż do miski, przykryj ściereczką i pozostaw na 30 minut do wyrośnięcia.
Paprykę umyj, usuń z niej gniazda nasienne i pokrój na cienkie paseczki.
Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na okrąg o grubości około 3 mm.
Następnie wierzch ciasta posmaruj przecierem pomidorowym, posyp startą mozzarellą, ułóż na wierzchu pozostałe składniki i posyp przyprawą do pizzy.
Pizze piecz w piekarniku nagrzanym do 220 st. C przez około 15 minut.
Po tym czasie pizzę wyciągnij z piekarnika i podawaj na ciepło.
Więcej informacji na temat pizzy sycylijskiej
Pizza sycylijska to doskonały pomysł na obiad lub kolację. Tradycyjna włoska pizza świetnie sprawdzi się również jako przekąska podczas imprez rodzinnych lub ze znajomymi. Sprawdzony przepis na pizzę sycylijską jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania pizzy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, drożdże, olej rzepakowy, oliwki czarne, mozzarella, papryka czerwona, suszone pomidory, przecier pomidorowy, sól oraz przyprawa do pizzy.
Jak zrobić pizzę sycylijską? Drożdże rozpuść w 200 ml ciepłej wody. Następnie do drożdży dodaj mąkę, olej rzepakowy oraz szczyptę soli i zagnieć jednolite ciasto. Ciasto włóż do miski, przykryj ściereczką i pozostaw na 30 minut do wyrośnięcia. Paprykę umyj, usuń z niej gniazda nasienne i pokrój na cienkie paseczki. Wyrośnięte ciasto rozwałkuj na okrąg o grubości około 3 mm. Następnie wierzch ciasta posmaruj przecierem pomidorowym, posyp startą mozzarellą, ułóż na wierzchu pozostałe składniki i posyp przyprawą do pizzy. Pizze piecz w piekarniku nagrzanym do 220°C przez około 15 minut. Po tym czasie pizzę wyciągnij z piekarnika i podawaj na ciepło.
Papryka czerwona jest warzywem bardzo popularnym na całym świecie. Papryki oprócz koloru różnią się także poziomem zawartości kapsaicyny, które nadaje im ostry smak. Papryka jest bardzo dobrym źródłem witaminy C, która jest naturalnym przeciwutleniaczem. Chroni nas przed działaniem wolnych rodników, jest substratem do produkcji kolagenu w naszym ciele. Witamina C wspomaga także naszą odporność oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Pomidory są bardzo dobrym źródłem potasu. Potas ma korzystny wpływ na pracę naszego serca, obniża także ciśnienie krwi i pomaga utrzymać prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową. Pomidory są także dobrym źródłem naturalnego przeciwutleniacza, któremu zawdzięczają kolor.
Podsumowując prawdziwa i prosta pizza sycylijska to doskonała propozycja na smaczną przekąskę, obiad lub kolację. Łatwa w przygotowaniu pizza jest najlepsza do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu.
Alergeny w pizzy sycylijskiej
Lista alergenów dla pizzy sycylijskiej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Mozzarella
W przepisie na pizzę sycylijską nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- przyprawa do pizzy
Wartości odżywcze pizzy sycylijskiej
Pizza sycylijska to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Samodzielnie przygotowana pizza nie zawiera konserwantów.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.