Pieczywo czosnkowe
- Bagietka francuska (170 g)
- Masło (50 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
Przepis na pieczywo czosnkowe krok po kroku
Masło wyjmij wcześniej z lodówki, aby lekko się ociepliło.
Do masła dodaj przeciśnięty przez praskę lub drobno posiekany czosnek i dokładnie wymieszaj.
Bagietkę pokrój na mniejsze kromki i posmaruj masłem czosnkowym.
Piecz ok. 10-20 minut w 180 stopniach, aż pieczywo będzie chrupkie.
Więcej informacji na temat pieczywa czosnkowego
Pieczywo czosnkowe to przekąska, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Chrupiąca bagietka z masłem czosnkowym i pysznym, ciągnącym się serem to coś czemu zdecydowanie ciężko się oprzeć. Jest bardzo proste i szybkie w przygotowaniu, przepyszne i uniwersalne, przez co sprawdzi się na wiele przeróżnych okazji. To zdecydowanie przepis, który warto znać. Przedstawiamy najlepszy przepis na pieczywo czosnkowe, którego przygotowanie zajmie Ci nie więcej niż 15 minut, a efekt zadowoli każdego. Jak zrobić pieczywo czosnkowe? To banalnie proste! Potrzebne Ci będą bagietki, masło, czosnek oraz opcjonalnie ulubione zioła, na przykład świeża, drobno posiekana natka pietruszki lub suszone zioła prowansalskie. Bagietki możesz przygotować w wersji z serem, na przykład mozzarellą, lub bez sera - będą równie pyszne. Wystarczy że w misce umieścisz kostki masła, dodasz do nich drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek i rozgnieciesz widelcem do połączenia obu składników. Tak przygotowanym masłem wystarczy posmarować kromki bagietki i piec je około 10 minut w 180 stopniach, aż pieczywo będzie chrupiące. Wtedy są gotowe do wyjęcia z piekarnika i podania. Jak widzisz przepis na pieczywo czosnkowe nie jest skomplikowany, nie wymaga ani większych umiejętności kulinarnych, ani specjalistycznego kuchennego sprzętu. Pieczywo czosnkowe to świetny dodatek na przykład do sałatki, czy zup typu krem. Domowe bagietki czosnkowe z serem tradycyjnie podaje się do tradycyjnej, francuskiej zupy cebulowej oraz pysznego i aromatycznego, włoskiego kremu z pomidorów. Pieczywo czosnkowe możesz przygotować też w formie małych grzanek, którymi posypiesz zupę lub sałatkę. Bagietki czosnkowe to również świetny dodatek na grilla, do dań mięsnych i wegetariańskich. Najlepiej smakują na ciepło, dlatego warto przygotowywać je na bieżąco, a nie na zapas - będą wtedy twardsze i mniej chrupiące. Pieczywo czosnkowe można natomiast przygotować z już czerstwego pieczywa, dlatego świetnie sprawdzi się jako przekąska "zero waste".
Alergeny w pieczywie czosnkowym
Lista alergenów dla pieczywa czosnkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bagietka francuska
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze pieczywa czosnkowego
Osoby z cukrzycą lub insulinoopornością, zamiast tradycyjnej, pszennej bagietki powinny wykorzystać pieczywo mieszane lub pełnoziarniste, razowe.
Energia i białka
(70g)
Węglowodany
(70g)
Tłuszcze
(70g)
Witaminy
(70g)
Składniki mineralne
(70g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.