Tosty

Ilustracja: Przepisy na tosty - zobacz, jak zrobić pyszne tosty krok po kroku

Tosty stanowią potrawę, która upowszechniła się w XX wieku, kiedy to wynaleziono opiekacz, krajalnicę do chleba i chleb tostowy. Tosty oznaczają trzy różne potrawy. Zwykłe tosty to rodzaj grzanki, którą smaruje się masłem i dodatkami jak zwykłą kanapkę i podaje na ciepło. Tosty z opiekacza stanowią rodzaj kanapki, gdzie pomiędzy dwie kromki chleba tostowego wkładamy dodatki i zapiekamy. Popularną potrawą na śniadanie są tosty francuskie, czyli kromka chleba namoczona w mleku i w jajku i podsmażona z obu stron na patelni. Tosty francuskie można jeść na słodko lub na słono. Wszystkie rodzaje tostów stały się praktyczną i szybką przekąską na śniadanie lub na kolację.

Przepisy na tosty - zobacz, jak zrobić pyszne tosty krok po kroku

Każdy lubi tosty, szczególnie te z opiekacza, pachnące serem i szynką i ociekające majonezem. Nie ma nic lepszego na śniadanie, na przekąskę, lub w przerwie w pracy, niż dobre tosty z opiekacza lub tosty francuskie. Danie to jest stare jak ludzkość, lecz upowszechniło się dopiero w XX wieku wraz z wynalezieniem tostera i opiekacza. Dowiedz się jak zrobić dobre tosty i na czym polegają fajne tosty francuskie. Poznaj najciekawsze przepisy na tosty.

Jak się je tosty i kto pierwszy wymyślił przepisy na tosty

Kto wymyślił pyszne tosty

Tosty stanowią rodzaj grzanek, czyli opiekanego chleba. O ile grzanki mogą mieć postać całej kromki lub chleba pokrojonego w kostkę, tosty stanowią całą kromkę opieczoną lub podsmażoną i podawaną na ciepło. Pod nazwą tosty ukrywają się trzy różne potrawy:

  • grzanki z chleba opiekanego w tosterze lub na patelni, podawane podobnie jak zwykłe kanapki na słodko lub na słono. Tosty różnią się tym od zwykłych kanapek, że są podawane na ciepło, gdyż po wystygnięciu nie są już tak smaczne.
  • rodzaj kanapki z opiekacza, która składa się z dwóch kawałków chleba tostowego zapieczonego z serem i wędliną w środku,
  • francuskie tosty z jajkiem smażone na patelni.

Płaskie, upieczone kawałki chleba, czyli podpłomyki czy maca, znane były w już w zamierzchłych czasach, lecz nie były to tosty w obecnym rozumieniu. Opieczony, ciepły chleb jest bardzo smaczny, szczególnie jeśli się go nie przypali. W wielu kulturach ludzie biedni opiekali sobie nad ogniskiem chleb namoczony w oliwie, mleku lub wodzie. W ten sposób można było też uzdatnić do jedzenia stary, czerstwy chleb. Prawdopodobnie w tej sposób powstały słynne francuskie tosty z jajkiem.

Pyszne tosty z opiekacza pojawiły się dopiero w XX wieku, kiedy to opatentowano tostery. Już wcześniej wynalazcy wymyślali sposób opiekania chleba na drutach. Lecz należało poczekać do upowszechnienia się elektryczności. Początkowo tostery opiekały po jednej stronie i kromki chleba należało przekładać na drugą stronę. Na początku XX wieku powstały tostery ze sprężynką, z których kromki wyskakiwały po opieczeniu. Kolejnym krokiem, który uzupełnił historię tosta, był wynalazek krajalnicy do chleba, która pozwalała kroić chleb na równe kromki.

Tosty są bardzo smaczne, ale czy zdrowe

Obecnie do tostów używany jest głównie specjalny chleb tostowy, którego kromki mają kwadratowy kształt. Chleb tostowy ma bardzo cienką skórkę, zaś jego miękisz jest odpowiednio miękki, tak że w opiekaczu staje się równomiernie opieczony i chrupiący.

Niestety dietetycy ostrzegają przed pieczywem tostowym. Chleb tostowy wypiekany jest z mąki pszennej pozbawionej wartości odżywczych i błonnika. Stanowi on żywność wysokoprzetworzoną, która posiada wiele sztucznych dodatków, spulchniaczy, uzdatniaczy i konserwantów. Ponadto kromka chleba tostowego ma znacznie więcej kalorii niż zwykłego chleba. Chleb tostowy nie zawiera wielu wartości odżywczych i stanowi rodzaj pustych kalorii, przed którymi przestrzegają dietetycy. Ponadto zapiekanie, czy w ogóle smażenie jest niezdrowe jako sposób przygotowywania dań. Dlatego też przygotowując pyszne tosty, warto zadbać, aby nie stały się one podstawą żywienia i codziennym posiłkiem. Natomiast opiekacz do tostów powinien być urządzeniem do zrobienia pysznej przekąski dla gości, na imprezę, czy wtedy gdy nie mamy czasu, lecz nie powinien stać się sposobem na codzienne gotowanie posiłków.

Najciekawsze przepisy na tosty

Kiedy jemy tosty

Tosty najbardziej popularne są w kuchni amerykańskiej i stąd spopularyzowały się na całym świecie. Okazało się, że jest to proste i szybkie jedzenie, choć niekoniecznie zdrowe. Pośpiech i szybkie tempo życia, brak czasu, sprawia, że upowszechniły się metody na szybkie przekąski, zarówno na śniadanie kiedy spieszymy się do pracy czy do szkoły, jak również w czasie przerwy śniadaniowej w pracy.

Toster stał się jednym z podstawowych sprzętów kuchennych w większości gospodarstw domowych i to zarówno singli jak i rodzin. Częstym posiłkiem na śniadanie są francuskie tosty z jajkiem czy też tosty z opiekacza z różnymi dodatkami. Nie ma przecież nic prostszego niż włożenie między dwie kromki chleba tostowego najróżniejszych dodatków jak ser, wędlina, pomidor itp, i zapieczenie kanapki w tosterze. Tosty z opiekacza czy tosty francuskie stały się także ulubionym posiłkiem dzieci.

Tosty stanowią nie tylko szybki posiłek na śniadanie, lecz także fajny pomysł na wycieczką i na imprezę. Opiekacze czy tostownice królują również w firmach, gdzie pracownicy mogą szybko przygotować sobie przekąskę w czasie przerwy.

Francuskie tosty z jajkiem

Szczególnym hitem i ulubioną potrawą dzieci są tak zwane tosty francuskie. Fajne tosty można zrobić w kilka minut i zjeść z dodatkami na słodko i na słono. Historia tego dania sięga zamierzchłych czasów, kiedy to ludzie biedni ratowali wczorajszy, suchy chleb mocząc go w mleku i zapiekając. W krajach europejskich danie to nazywano “starym chlebem” lub “biednym rycerzem”, gdyż właśnie biedni rycerze żywili się chlebem namoczonym w mleku i w jajku.

Dobre tosty francuskie robimy nie w tosterze, lecz na patelni. Najlepszy będzie, już suchy, wczorajszy chleb, ale nadaje się także świeży chleb lub bułka. Kromkę moczymy z obu stron w mleku, a następnie w roztrzepanym jajku. Pamiętaj, że mleka i jajka nie mieszamy ze sobą, lecz kromkę zanurzamy kolejno w mleku, a następnie w jajku. Smażymy z obu stron na patelni, aż jajko się zetnie. Fajne tosty francuskie robimy z dodatkami, jak pieczarki, pomidor, ogórek czy inne. Właściwie pomysłowość nie ma granic. Tosty francuskie są smaczne także podawane na słodko, z miodem czy dżemem.

Jak zrobić dobre tosty

Zrobić dobre tosty nie jest trudno. Jeśli robimy tosty w opiekaczu, przydatny będzie odpowiedni chleb tostowy, który dobrze pasuje do tostera czy opiekacza. Dobre tosty możemy zrobić również na patelni, lecz trzeba je w odpowiednim czasie przewrócić na drugą stronę. Zwykłe tosty po prostu smarujemy masłem i dodajemy słodkie lub słone dodatki, jak na zwykłe kanapki.

Dopiero fajne tosty możemy zrobić w opiekaczu. Przepisy na tosty możemy stworzyć samemu i tu wyobraźnia nie zna granic. Opiekacz przytrzymuje zawartość kanapki i opieka ją równomiernie z obu stron, tak że zawartość nie wypływa.

Co włożyć do środka, aby wyszły nam pyszne tosty? Ideałem jest plasterek szynki, plasterek sera żółtego i warzywa, jak cebula, sałata, pomidory itp. Fajne tosty wychodzą, jeśli do środka dodamy łyżką majonezu, wtedy kanapka ma pyszną wilgotność. Dodatki możemy wymyślić najróżniejsze, według naszego gustu. Mogą to być podsmażone pieczarki, ryba z puszki czy jajko. Ogórki w occie czy papryka będą elementem chrupiącym. Warto dodać również trochę zieleniny jak szpinak sałatkowy, rukolę, czy sałatę. Do tostów nadają się różne rodzaje sera i wędlin, zaś jako dodatek najróżniejsze warzywa.

Pozostałe przepisy na tosty

Często zadawane pytania
Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto