Pesto ze szpinaku
- Szpinak (200 g)
- Oliwa z oliwek (20 ml)
- Czosnek (10 g)
- Ser parmezan (40 g)
- Orzeszki pinii (30 g)
Przepis na pesto ze szpinaku krok po kroku
Umyj, osusz i wrzuć szpinak do blendera.
Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, orzeszki pinii, ser parmezan i oliwę z oliwek.
Całość zblenduj i dowolnie przypraw.
-
Pesto
-
Makaron z pesto
-
Pesto z bazylii
-
Pesto bazyliowe
-
Makaron z fasolką szparagową, kurczakiem i pesto
-
Makaron z pesto i kurczakiem
-
Pesto z rukoli
-
Pesto z pietruszki
-
Pesto z czosnku niedźwiedziego
-
Pesto z liści rzodkiewki
-
Pesto z jarmużu
-
Pesto z suszonych pomidorów
-
Czerwone pesto
-
Pesto pietruszkowe
-
Filet z kurczaka w cieście francuskim
-
Pesto czerwone
-
Makaron z pesto i tuńczykiem
-
Pesto z rzodkiewki
-
Pesto
Więcej informacji na temat pesto ze szpinaku
Pesto znane jest z kuchni włoskiej. Można wyróżnić wiele wariantów smakowych, do których wykorzystuje się np. jarmuż, rukolę lub suszone pomidory. Jednym z najbardziej znanych jest zielone pesto alla genovese, które składa się z bazylii, oliwy z oliwek, parmezanu lub innego twardego sera, orzeszków piniowych, soli i czosnku. Smaczne pesto sprawdzi się idealnie do makaronu, pieczywa lub sałatki.
Dzisiejsza propozycja to domowe pesto ze szpinaku, które jest zdecydowanie najlepsze do makaronu. Przepis na pesto ze szpinaku jest bardzo prosty i nie wymaga zbyt wielu czasu.
Jak zrobić pesto ze szpinaku? Poznaj sprawdzony przepis. Wystarczy, że umyjesz, osuszysz i wrzucisz szpinak do blendera. Następnie dodasz przeciśnięty przez praskę czosnek, orzeszki pinii, ser parmezan i oliwię z oliwek. Całość zblendujesz i dowolnie doprawisz.
Szpinak to dobre źródło witaminy A, C, beta-karotenu, magnezu, cynku i selenu. Zielone warzywo liściaste w 100 gramach ma 22 kcal, 2.6 g białka, 0.4 g tłuszczu, 0.9 g węglowodanów i 2.1 g błonnika pokarmowego. Zawiera flawonoidy i karotenoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami i działają przeciwzapalnie. W szpinaku zawarte są karotenoidy takie jak zeaksantyna i luteina, które wykazują korzystne i ochronne właściwości na wzrok. Szpinak to, także bogactwo witaminy K, kwasu foliowego i żelaza. Jest całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży i osób chorujących na cukrzycę, ponieważ zawiera niski indeks glikemiczny (IG). Jednakże należy mieć na uwadze, że szpinak jest bogaty w szczawiany, które wiążą wapń w organizmie. Osoby, które stosują leki przeciwzakrzepowe, muszą zwrócić uwagę na spożywanie szpinaku, ponieważ jest on bogaty w witaminę K, która może zaburzać działanie leków i zmniejszyć efektywność ich działania.
Domowe pesto ze szpinaku sprawdzi się świetnie jako dodatek do obiadu lub kolacji. Moją propozycją jest przygotowanie makaronu z zielonym sosem, warzywami i kurczakiem. Pyszne danie można przygotować dla całej rodziny w bardzo krótkim czasie i cieszyć się niezwykle wyśmienitym smakiem.
Alergeny w pesto ze szpinaku
Lista alergenów dla Pesto ze szpinaku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- orzeszki pinii
Wartości odżywcze pesto ze szpinaku
Pesto ze szpinaku można dowolnie doprawić ulubionymi ziołami.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.