Makaron z kurczakiem i pieczarkami w sosie śmietanowym
- Piersi kurczaka bez skóry (400 g)
- Pieczarki (300 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (70 g)
- Masło (40 g)
- Natka pietruszki (20 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 1 szklanka (250 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 płaska łyżka stołowa (10 g)
- Makaron świderki (150 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
Przepis na makaron z kurczakiem i pieczarkami w sosie śmietanowym krok po kroku
Makaron ugotuj w osolonej wodzie według czasu podanego na opakowaniu.
Mięso z piersi kurczaka umyj, oczyść z błonek i pokrój w kostkę. Następnie mięso dopraw do smaku solą, pieprzem oraz ziołami prowansalskimi.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Pieczarki oczyść i pokrój w plasterki.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę.
Następnie dodaj do niej pokrojoną pierś z kurczaka i podsmaż kilka minut.
Następnie dodaj pieczarki, pół łyżeczki soli oraz 1 płaską łyżeczkę papryki słodkiej. Składniki dokładnie wymieszaj i duś na małej mocy palnika pod przykryciem przez 10 minut.
Po tym czasie zdejmij pokrywkę i odparuj wodę z pieczarek.
Na patelnię dodaj śmietankę i zagotuj.
Mąkę pszenną wymieszaj z odrobiną wody tak, aby nie było grudek. Następnie zawiesinę dodaj do sosu na patelni, wymieszaj do zgęstnienia i duś pod przykryciem kolejne 10 minut.
Natkę pietruszki umyj, osusz i posiekaj. Dodaj ją do sosu i wymieszaj.
Na talerze nałóż ugotowany makaron i polej go sosem pieczarkowym z kurczakiem.
Gotowe danie podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Makaron ze szpinakiem
-
Spaghetti
-
Spaghetti carbonara
-
Łazanki
-
Spaghetti bolognese
-
Makaron z kurczakiem
-
Ravioli
-
Pappardelle
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Makaron z tuńczykiem
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Makaron z pesto
-
Makaron z cukinią
-
Makaron z krewetkami
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Makaron ze szpinakiem i kurczakiem
-
Makaron z pieczarkami
-
Pomysły na obiad z makaronem
Więcej informacji na temat makaronu z kurczakiem i pieczarkami w sosie śmietanowym
Makaron z kurczakiem i pieczarkami w sosie śmietanowym to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. Prosty przepis na makaron z kurczakiem i pieczarkami w sosie śmietanowym nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mięso z piersi kurczaka, pieczarki, cebula, masło, natka pietruszki, śmietanka 30%, mąka pszenna, makaron świderki, olej rzepakowy, sól, pieprz, papryka słodka oraz zioła prowansalskie.
A jak zrobić makaron z kurczakiem i pieczarkami w sosie śmietanowym? Mięso pokrój w kostkę i dopraw do smaku. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę. Następnie dodaj do niej pokrojoną pierś z kurczaka i podsmaż kilka minut. Następnie dodaj pieczarki, pół łyżeczki soli oraz 1 płaską łyżeczkę papryki słodkiej. Składniki dokładnie wymieszaj i duś na małej mocy palnika pod przykryciem przez 10 minut. Po tym czasie zdejmij pokrywkę i odparuj wodę z pieczarek. Na patelnię dodaj śmietankę i zagotuj. Mąkę pszenną wymieszaj z odrobiną wody. Następnie zawiesinę dodaj do sosu na patelni, wymieszaj do zgęstnienia i duś pod przykryciem kolejne 10 minut. Natkę pietruszki umyj, osusz i posiekaj. Dodaj ją do sosu i wymieszaj. Na talerze nałóż ugotowany makaron i polej go sosem pieczarkowym z kurczakiem.
Pieczarki zawierają spore ilości witamin oraz składników mineralnych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Pieczarki to produkt niskokaloryczny, składający się w większości z wody. Grzyby te są bogate w niektóre witaminy z grupy B (głównie witaminy B2, B3 oraz B5), witaminę C, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Pieczarki zaliczane są do produktów ciężkostrawnych, dlatego nie powinny być włączane do diety osób zmagających się z problemami ze strony przewodu pokarmowego.
Podsumowując pyszny makaron z kurczakiem i pieczarkami w sosie śmietanowym to doskonała propozycja na obiad. Smaczny makaron jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do przygotowania potrawy dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w makaronie z kurczakiem i pieczarkami w sosie śmietanowym
Lista alergenów dla makaronu z kurczakiem i pieczarkami w sosie śmietanowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Makaron świderki
Wartości odżywcze makaronu z kurczakiem i pieczarkami w sosie śmietanowym
Makaron z kurczakiem i pieczarkami w sosie śmietanowym to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Pieczarki wykorzystane do przygotowania potrawy stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do jadłospisu.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.