Lobio
- Fasola czerwona (400 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
- Sok z granatu 100% (100 ml)
- Marchewka - 2 małe sztuki (200 g)
- Orzechy włoskie (150 g)
Przepis na lobio krok po kroku
Fasolę namocz dzień wcześniej w zimnej wodzie.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w kostkę.
Obierz marchew i pokrój w kostkę.
Rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę, dodaj marchew i podsmaż.
Dodaj fasolę, wlej wodę (aby zakrywała fasolę) i gotuj na małym ogniu przez około 40-45 minut.
Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, sól i pieprz oraz paprykę ostrą.
Posiekaj koper, natkę pietruszki i kolendrę.
Dodaj sok z granatu i zioła, wymieszaj.
Na koniec dodaj posiekane orzechy włoskie.
-
Fasola po bretońsku
-
Barszcz ukraiński z czerwoną fasolą
-
Brownie z fasoli
-
Makaron z fasolką szparagową, kurczakiem i pesto
-
Sałatka z czerwonej fasoli
-
Zupa grochowa na żeberkach
-
Pasztet z fasoli
-
Dorayaki
-
Fasolka po bretońsku z puszki
-
Zupa z mięsem mielonym
-
Pasta z fasoli
-
Fasolka po bretońsku wege
-
Fasola szparagowa z bułką tartą
-
Pasta z białej fasoli
-
Tostada
-
Burrito z kurczakiem
-
Sałatka z nachosami
-
Tortilla meksykańska
-
Dania z fasoli
Więcej informacji na temat lobio
Lobio to wywodząca się z kuchni gruzińskiej pyszna zupa na bazie czerwonej fasoli. Podawać ją można na obiad lub jako przystawkę podczas spotkań z rodziną i znajomymi. Przepis na lobio z fasoli jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia dania potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: czerwona fasola, marchew, cebula, czosnek, orzechy włoskie, papryka ostra, sok z granatu, kolendra świeża, koper, natka pietruszki, sól, pieprz, olej rzepakowy.
Jak zrobić gruzińską zupę lobio? Fasolę namocz dzień wcześniej w zimnej wodzie. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w kostkę. Obierz marchew i pokrój w kostkę. Rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę, dodaj marchew i podsmaż. Dodaj fasolę, wlej wodę i gotuj na małym ogniu przez około 40-45 minut. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, sól i pieprz oraz paprykę ostrą. Posiekaj koper, natkę pietruszki i kolendrę. Dodaj sok z granatu i zioła, wymieszaj. Na koniec dodaj posiekane orzechy włoskie. Podawaj w miseczkach z dodatkiem świeżego pieczywa.
Fasola czerwona jest rośliną strączkową, jest znana i lubiana na całym świecie. Jest bardzo dobrym źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Zawiera między innymi witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B, a także wapń, cynk, magnez. Fasola jest także dobrym źródłem błonnika, daje nam uczucie sytości na dłużej, pomaga w usuwaniu nadmiernego poziomu cholesterolu z krwi oraz wpływa pozytywnie na układ trawienia. Marchew to warzywo korzeniowe zawierające dużą ilość błonnika pokarmowego odpowiedzialnego za prawidłową pracę jelit. Błonnik ponadto zapobiega zaparciom oraz pomaga usuwać nadmierny poziom cholesterolu z naszej krwi. Marchewka ponadto zawiera dużą ilość beta-karotenu będącego prowitaminą A czyli substratem do syntezy witaminy A. Marchew jest także dobrym źródłem wapnia i potasu.
Podsumowując gruzińska zupa z czerwonej fasoli to świetny pomysł na danie obiadowe. Zupa jest daniem jarskim, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić ją dodatkiem boczku lub piersi kurczaka. Zupę możesz przechowywać w lodówce przez 3-4 dni.
Alergeny w lobio
Lista alergenów dla lobio przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze lobio
Lobio to doskonała, zupa zawierająca dużą ilość białka roślinnego. Białko roślinne, aby mogło się wchłaniać bardziej efektywnie, potrzebuje dodatku skrobiowego. Danie zawiera także sporą ilość błonnika pokarmowego.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.