Krem kataloński
- Żółtko jajka (8 szt.)
- Cukier - 1 niepełna szklanka (150 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 1 szklanka (250 g)
- Mleko 3,2% (300 ml)
- Skórka z cytryny (10 g)
Przepis na krem kataloński krok po kroku
Żółtka umieść w misce.
Dodaj do nich cukier i ubij do powstania białej puszystej masy.
Do garnka wlej śmietankę kremówkę, mleko i dodaj laskę wanilii.
Zagotuj i zdejmij z ognia.
Do mleka wlej masę z żółtek i zmiksuj.
Postaw na palniku i cały czas miksując, gotuj przez 6-7 minut.
Dodaj do kremu skórkę z cytryny.
Krem wlej do miseczek i schłodź w lodówce przez kilka godzin.
Przed podaniem posyp wierzch kremu cukrem i przypal go palnikiem.
Więcej informacji na temat kremu katalońskiego
Krem kataloński to bardzo dobry pomysł na deser dla całej rodziny. Tradycyjny krem pochodzący z kuchni hiszpańskiej idealnie sprawdza się podany z dodatkiem świeżych owoców lub domowej konfitury. Najlepszy deser przygotujesz z jajek od wiejskich kur. Przepis na krem kataloński jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia deseru potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: żółtka jaj, cukier, śmietana kremówka, laska wanilii, skórka cytryny, mleko 3,2%.
Jak zrobić krem kataloński? Żółtka umieść w misce. Dodaj do nich cukier i ubij do powstania białej puszystej masy. Do garnka wlej śmietankę kremówkę, mleko i dodaj laskę wanilii. Zagotuj i zdejmij z ognia. Do mleka wlej masę z żółtek i zmiksuj. Postaw na palniku i cały czas miksując, gotuj przez 6-7 minut. Krem wlej do miseczek i schłodź w lodówce przez kilka godzin. Przed podaniem posyp wierzch kremu cukrem i przypal go palnikiem.
Żółtka zawarte w przepisie są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają mikroelementy takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu. Mleko krowie jest produktem pochodzenia zwierzęcego. Mleko krowie zawiera w zależności od rasy krowy inną zawartość tłuszczu. Najbardziej tłuste mleka krowie zawierają nawet do 11% tłuszczu. Mleko jest bardzo dobrym źródłem wapnia oraz witaminy D, oraz karotenu u krów karmionych świeżą trawą. Mleko krowie jest najczęściej spożywanym przez nas rodzajem mleka.
Podsumowując klasyczny krem na bazie jajek można dowolnie modyfikować dodając do niego czekoladę lub owoce. Domowy krem jest najlepszym i bardzo prostym deserem. Krem jest dobry do spożycia po schłodzeniu. Można go przechowywać w lodówce przez kilka dni. Krem możesz przygotować także z dodatkiem słodzika zamiast cukru.
Alergeny w kremie katalońskim
Lista alergenów dla kremu katalońskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Mleko 3,2%
Wartości odżywcze kremu katalońskiego
Krem kataloński to słodki domowy wyrób zawierający dużą ilość cukru. Podnosi on szybko poziom glukozy we krwi, dlatego nie powinny go spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(215g)
Węglowodany
(215g)
Tłuszcze
(215g)
Witaminy
(215g)
Składniki mineralne
(215g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.