Kluski ze śliwkami
- Ziemniaki ugotowane - 5 średnich sztuk (700 g)
- Mąka ziemniaczana (70 g)
- Jajko (2 szt.)
- Śliwki (400 g)
- Cukier (70 g)
- Śmietana 18% (400 g)
Przepis na kluski ze śliwkami krok po kroku
Ugotowane ziemniaki przeciśnij przez praskę, dodaj mąkę ziemniaczaną i jajko, zagnieć gładkie ciasto.
Wydryluj śliwki. Posyp łyżką mąki ziemniaczanej.
Ciasto podziel na 20 równych części. Każdą z nich rozpłaszcz w rękach i na środek połóż śliwkę, jeśli śliwki są duże wystarczy połówka. Uformuj okrągłą kulkę.
W garnku zagotuj 5 litrów wody, gotuj knedle we wrzącej wodzie ok 7-10 minut.
Gotowe knedle podawaj ze śmietaną i cukrem oraz szczyptą cynamonu.
-
Kluski śląskie
-
Kluski z makiem
-
Kluseczki francuskie
-
Kluski śląskie z sosem
-
Sos do klusek śląskich
-
Kluski śląskie z mięsem
-
Kluski śląskie Thermomix
-
Kluski z tartych ziemniaków
-
Kluski śląskie z gulaszem
-
Szare kluski śląskie
-
Kluski ziemniaczane z mięsem
-
Kluski z mięsem z rosołu
-
Kluski drożdżowe
-
Kluski leniwe z bułką tartą
-
Gumiklyjzy
-
Kluski śląskie
Więcej informacji na temat klusek ze śliwkami
Kluski ze śliwkami to doskonała propozycja na słodki obiad. Kluski inaczej zwane knedlami są tradycyjnym polskim daniem z ziemniaków i owoców takich jak śliwki lub truskawki. Przepis na kluski ze śliwkami jest prosty do wykonania jednak zajmuje trochę czasu, dlatego weź się za ich przygotowanie kiedy możesz im go poświęcić. Do zrobienia knedli potrzebujesz następujących produktów spożywczych: ugotowane ziemniaki, jajka, mąka ziemniaczana, śliwki, śmietana kwaśna 18% oraz cukier.
Jak zrobić dobre knedle ze śliwkami? Na początek przygotuj ciasto. Ugotowane wcześniej ziemniaki przeciśnij przez praskę do ziemniaków, dodaj do nich jajka, mąkę ziemniaczaną i zagnieć jednolite ciasto. Wydryluj śliwki posyp je łyżką mąki ziemniaczanej. Podziel ciasto na 20 równych kawałków i każdy z nich uformuj w rękach na płasko, na środku każdego kawałka umieść śliwkę, jeśli jest duża wystarczy pół, uformuj kulistego kształtu kluskę. W garnku zagotuj 5 litrów wody, wrzucaj kluski na wrzątek i gotuj na dużym gazie przez 7-10 minut. Śmietaną wymieszaj z cukrem. Na każdą kluskę połóż kleks śmietany i posyp cynamonem.
Ziemniaki są warzywem lekkostrawnym nisko kalorycznym. Owiane złą sławą, obarczone winą za dodatkowe kilogramy. Czas je odczarować. Ziemniaki są cennym źródłem błonnika. Mają wysoki indeks sytości, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni. Ziemniaki zawierają dużo witaminy C, są też skarbnicą potasu, fosforu i wapnia. Warto włączyć więc ziemniaki do swojego jadłospisu.
Śliwki zawierają spore ilości błonnika oraz pektyn, dzięki temu wspomagają trawienie i pracę układu pokarmowego. Dzięki zawartości pektyn śliwki idealnie nadają się na przetwory takie jak dżemy i konfitury, pektyny sprawiają, że nie potrzeba dodawać do nich cukru. Są bogatym źródłem witaminy C, witaminy A, potasu, fosforu i magnezu. Fosfor jest pierwiastkiem niezbędnym do budowy kości i zębów. Śliwki mają niski indeks glikemiczny i są niskokaloryczne. Sprawdzają się więc w dietach osób chorych na cukrzycę oraz w żywieniu osób odchudzających się.
Podsumowując pyszne kluski ze śliwkami to doskonałe danie na słodko na obiad dla dzieci. Już wiesz jak zrobić kluski ze śliwkami więc do dzieła, przygotuj je gdy masz bardziej wolny dzień. Smaczne knedle sprawdzą się także na deser.
Alergeny w kluskach ze śliwkami
Lista alergenów dla klusek ze śliwkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze klusek ze śliwkami
Kluski ze śliwkami są źródłem błonnika oraz pektyn pochodzących ze śliwek. Idealnie nadają się na słodki obiad lub deser. Kluski są dobrym pomysłem na wprowadzenie bezmięsnego dania chociaż raz w tygodniu. Słodkie śliwki nie potrzebują już dużego dodatku cukru do ciasta.
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.