Keto makowiec
- Mak niebieski - mielony (300 g)
- Masło - pół kostki (100 g)
- Orzechy włoskie (50 g)
- Jabłko - 1 średnia sztuka (150 g)
- Skórka z pomarańczy (20 g)
- Mąka kokosowa - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Erytrytol (20 g)
- Jajko (3 szt.)
- Czekolada gorzka - ćwierć tabliczki (25 g)
Przepis na keto makowiec krok po kroku
Mak zalej 300 ml wrzącej wody. Składniki dokładnie wymieszaj, przykryj talerzem i odstaw na około 30 minut.
Do gorącego maku dodaj 70 gramów masła i dokładnie wymieszaj.
Orzechy pokrój na drobniejsze kawałki.
Jabłka obierz i pokój w kostkę.
Do maku dodaj skórkę z pomarańczy, mąkę kokosową, 1 łyżeczkę sody, erytrytol, kilka kropli aromatu pomarańczowego, pokrojone jabłka oraz orzechy.
Składniki na ciasto dokładnie wymieszaj.
Jajka wybij do czystej i suchej miski. Dodaj do nich szczyptę soli i ubij na puszystą pianę.
Pianę z jajek dodaj do masy makowe i delikatnie wymieszaj do połączenia się składników.
Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia i przelej do niej ciasto. Następnie wyrównaj je.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 70 minut (z funkcją grzania góra-dół).
Upieczone ciasto wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystudzenia.
Do garnuszka włóż połamaną czekoladę, następnie dodaj do niej 30 gramów masła i podgrzewaj do momentu, aż składniki dobrze rozpuszczą się.
Polewą polej przestudzone ciasto.
Tak przygotowane ciasto wstaw do lodówki, aby polewa stężała.
-
Makowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Makowiec na kruchym spodzie
-
Seromak
-
Makowiec z jabłkami
-
Ciasto z mascarpone i kajmakiem
-
Makowiec z jabłkiem
-
Seromakowiec z gotowej masy makowej
-
Makowiec zawijany z gotowej masy makowej
-
Wilgotny makowiec na kruchym spodzie
-
Makowiec japoński z puszki
-
Makowiec drożdżowy
-
Makowiec na biszkopcie
-
Ciasto z makiem z puszki
-
Masa makowa z mielonego maku
-
Makowiec
Więcej informacji na temat keto makowca
Keto makowiec to dokonała propozycja na smaczne ciasto, które bez obawy możesz podać na diecie ketogenicznej. Makowiec możesz przygotować z gotowej masy makowej, jednak może być ona dodatkowo dosładzana. Smaczny keto makowiec świetnie sprawdzi się jako słodka przekąska na święta lub na codzień. Koniecznie podaj go jako dodatek do kawy lub herbaty. Przepis na keto makowiec jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania ciasta potrzebne będą nastepujące produkty: mak niebieski, masło, orzechy włoskie, jabłko, skórka z pomarańczy, mąka kokosowa, erytrytol, jajka, czekolada gorzka, sól, soda oraz aromat pomarańczowy.
A jak zrobić keto makowiec? Mak zalej 300 ml wrzącej wody. Składniki przykryj talerzem i odstaw na około 30 minut. Do gorącego maku dodaj masło i dokładnie wymieszaj. Orzechy pokrój na drobniejsze kawałki. Jabłka obierz i pokój w kostkę. Do maku dodaj skórkę z pomarańczy, mąkę kokosową, 1 łyżeczkę sody, erytrytol, kilka kropli aromatu pomarańczowego, pokrojone jabłka oraz orzechy. Składniki na ciasto dokładnie wymieszaj. Jajka wybij do czystej i suchej miski. Dodaj do nich szczyptę soli i ubij na puszystą pianę. Pianę z jajek dodaj do masy makowej i delikatnie wymieszaj do połączenia się składników. Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia i przelej do niej ciasto. Następnie wyrównaj je. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 70 minut (z funkcją grzania góra-dół). Przygotuj polewę i polej przestudzone ciasto.
Jabłka są przede wszystkim źródłem witaminy C, witaminy A, witaminy K, potasu, wapnia, fosforu, żelaza oraz magnezu. Dodatkowo jabłka są stosunkowo niskokaloryczne, dlatego chętnie włączone są do diety osób odchudzających się. Jabłka są również doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Odpowiednia podaż błonnika pokarmowego zmniejsza ryzyko rozwoju choroby nowotworowej jelita grubego.
Podsumowując wiesz już jak upiec keto makowiec. Szybki w przygotowaniu deser warto podać z dodatkiem kawy lub herbaty. Produkty niezbędne do wykonania ciasta dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w keto makowcu
Lista alergenów dla keto makowca przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
W przepisie na keto makowiec nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- aromat pomarańczowy
Wartości odżywcze keto makowca
Keto makowiec to doskonała propozycja na deser z niską zawartością węglowodanów. Warto podać go z dodatkiem kawy lub herbaty.
Energia i białka
(80g)
Węglowodany
(80g)
Tłuszcze
(80g)
Witaminy
(80g)
Składniki mineralne
(80g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.