Keto przekąski

keto przekąski

Dieta ketogeniczna jest popularnym sposobem odżywiania na całym świecie. Ludzie coraz częściej przechodzą na dietę ketogeniczną, która polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów. Na diecie ketogenicznej zwiększa się ilość przyjmowanych tłuszczów i białka. Dietę stosuje się po to, aby wprowadzić organizm w stan ketozy. Wówczas, gdy już uda się go osiągnąć, ciało zamiast węglowodanów spala tłuszcze. W ketozie to właśnie one stanowią główne źródło energii. Przekąski na keto powinny być dopasowane do surowych wymogów diety. Należy też spożywać je z umiarem, żeby dieta przyniosła oczekiwane rezultaty.

Keto przekąski – proste przepisy na przekąski bez węglowodanów

Keto przekąski to podstawa na diecie ketogenicznej. Powinny być bez węglowodanów lub zawierać ich minimalną ilość. W składzie przekąsek musi zostać zwiększona liczba zdrowych tłuszczów i białka. Przekąski na diecie ketogenicznej mogą być zarówno zdrowe, jak i smaczne. Które przepisy na keto przekąski są najlepsze? Dlaczego przysmaki tego typu uznawane są za dobre dla osób zmagających się z cukrzycą? Sprawdź, jak zrobić keto przekąski, krok po kroku.

Najlepsze keto przekąski – sprawdź, co powinny mieć w składzie

Czy keto przekąski są zdrowe? Na co uważać na diecie ketogenicznej?

Keto przekąski cieszą się dużą popularnością w naszym kraju, ale też poza jego granicami. Podstawowym założeniem diety keto jest eliminacja lub zminimalizowanie ilości węglowodanów. Należy więc zrezygnować z produktów przetworzonych, takich jak słodycze, chipsy i inne wysokowęglowodanowe produkty. Trzeba też ograniczyć żywność z dużą ilością węglowodanów i cukrów, np. pieczywo, owoce i słodycze. Przekąski powinny być bez węglowodanów, ale za to z dużą zawartością zdrowych tłuszczów i umiarkowaną ilością białka. Przekąski na diecie ketogenicznej są zdrowe, pod warunkiem że nie spożywamy ich w nadmiarze. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach diety keto:

  • Wysoka zawartość tłuszczów – keto przekąski powinny zawierać zdrowe tłuszcze, m.in. oliwę z oliwek, awokado, olej kokosowy, tłuste ryby, nasiona i orzechy. Dzięki nim można lepiej wesprzeć zdrowie organizmu, a także dostarczyć mu niezbędnych minerałów i witamin do prawidłowej pracy.
  • Brak cukru – przekąski na diecie keto nie mogą zawierać cukru. Nie zaleca się więc kupowania ich w marketach spożywczych. Często zawierają mnóstwo węglowodanów i cukrów, które skutecznie zakłócają stan ketozy. Lepiej przygotowywać przekąski samodzielnie, korzystając z wartościowych produktów.
  • Nadmiar białka szkodzi – nie zaleca się spożywać zbyt dużej ilości białka w ketozie. Białko w nadmiarze przekształca się w glukozę, a to prowadzi do zakłócenia staniu ketozy.
  • Zielenina na keto – do słonych przekąsek warto dodawać m.in. warzywa liściaste. Są fantastycznym źródłem błonnika, więc mogą świetnie wpłynąć na zdrowie jelit lub poprawę samopoczucia.

Staraj się unikać przekąsek z dodatkiem cukru. Wrogiem ketozy są wszelkie ciastka, drożdżówki, cukierki czy słodzone napoje. Nieodpowiednie są również produkty o niskiej zawartości tłuszczu. Wyeliminuj lub zminimalizuj ilość źródeł bogatych w węglowodany. Zalicza się do nich np. ziemniaki, owoce, makarony czy pieczywo – niezależnie od tego, czy jest pszenne, żytnie, czy razowe. Kluczowe jest także zachowanie równowagi i umiaru, aby dieta keto była zdrowa i skuteczna. Przed rozpoczęciem diety ketogenicznej zaleca się skonsultowanie z dietetykiem lub lekarzem. Tylko tak możesz się dowiedzieć, czy ten specyficzny styl odżywiania będzie dla ciebie bezpieczny.

Nadziewane papryczki – dobre przekąski na diecie keto

Zastanawiasz się nad tym, co przygotować na przekąskę dla gości będących na diecie keto? Świetnym pomysłem są nadziewane papryczki. Możesz zrobić je np. z serem feta, który ma wiele pożytecznych składników mineralnych i witamin. Poza tym feta to świetne źródło białka, dzięki czemu ser sprawdzi się na diecie ketogenicznej. Przepis na nadziewane papryczki jest prosty. Doskonale poradzą z nim sobie nawet amatorzy gotowania. Aby przyrządzić przekąskę, powinieneś wyposażyć się w kilka produktów spożywczych: papryczki czereśniowe, czosnek, ocet jabłkowy, ser feta, oliwa z oliwek i przyprawy do smaku – majeranek, pieprz, sól, oregano, bazylia i papryka słodka.

Najpierw starannie wymieszaj ser feta z przyprawami. Dodaj trzy łyżki oliwy oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Umyj i osusz papryczki. Utnij ogonek i pozbądź się gniazd nasiennych. Zagotuj dwie szklanki wody z octem w garnku. Włóż do niego papryczki, zagotuj i parz przez maksymalnie 2 minuty. Wyjmij warzywa i schłodź w misce z zimną wodą. Wypełnij papryczki serem feta, ułóż w słoiku i zalej oliwą z oliwek. Zamknij słoik – upewnij się, że wieczko nie przepuszcza powietrza. Wstaw papryczki na ok. 5 godzin do lodówki. Nadziewane papryczki najlepiej smakują po takim czasie, ponieważ zdążą przejść przyprawami i słonością sera feta.

Keto pączki – sprawdź, jak zrobić słodką przekąskę

Masz ochotę na coś słodkiego? Na diecie ketogenicznej niedopuszczalne są przekąski ze sklepu, takie jak cukierki, żelki czy ciastka. Nie jest jednak powiedziane, że trzeba je całkiem wyeliminować. Istnieje bowiem mnóstwo przepisów na przekąski pasujące do diety keto. Zawierają niewiele węglowodanów i zastępczy cukier, dzięki czemu można je sporadycznie spożywać. Świetnym przykładem są keto pączki, które nawet laik w kuchni bez problemu będzie w stanie przygotować. Aby przyrządzić przekąskę, należy zaopatrzyć się w następujące składniki: mąka kokosowa, ser twarogowy tłusty, proszek do pieczenia, jajka, ksylitol, ekstrakt waniliowy.

Najpierw przeciśnij twaróg przez praskę. Następnie wbij dwa jajka do sera. Dodaj ekstrakt waniliowy i słodzik, po czym dokładnie wymieszaj. Dosypuj mąkę do ciasta, wciąż mieszając. Ciasto musi zrobić się jednolite, a po upieczeniu puszyste. Uformuj z niego duże pączki, ugniatając w palcach i rolując. Dziurkę wydrąż za pomocą kieliszka, następnie ułóż pączki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w 180 st. C przez ok. 20 minut. Keto pączki powinny wyjść smaczne, miękkie i delikatne. Słodka przekąska jest świetną alternatywą dla fanów klasycznych pączków. Możesz dodatkowo nadziać je masłem orzechowym, które jest zdrowym źródłem tłuszczu. Pączki da się też usmażyć, jednak w wersji pieczonej będą zdrowsze i mniej kaloryczne.

Przepisy na keto przekąski – najciekawsze pomysły oraz inspiracje

Guacamole – zdrowa keto przekąska

Czasami nachodzi nas ochota na pastę czy gęsty sos do jajek, szynki lub sera. Świetnym rozwiązaniem na diecie keto może być guacamole – pyszna pasta z awokado. Warto podkreślić, że jest prosta do przygotowania, więc nawet amatorzy gotowania bez problemu zrobią ją w kilka minut. Do przyrządzenia guacamole potrzeba zaledwie kilku składników: awokado, cebula czerwona i przyprawy do smaku – suszone pomidory z chili, czosnek, świeża kolendra, sok z cytryny, pieprz i sól. Pozbądź się pestki z awokado i przełóż miąższ do salaterki. Rozgnieć awokado na jednolitą papkę. Pokrój czerwoną cebulę na drobne kawałki. Dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę. Drobno posiekaj kolendrę. Dodaj kolendrę, cebulę i czosnek do papki z awokado. Dodaj też suszone pomidory z chili, sól, pieprz i odrobinę soku z cytryny. Guacamole podawaj z ulubionymi potrawami np. mięsnymi.

Guacamole jest pyszną pastą, która jest prosta do przygotowania. Aby zrobić przekąskę, potrzebne będzie jednak dobrej jakości awokado. Do przyrządzenia przepisu z pewnością znakomicie sprawdzi się awokado hass. Jest pyszne i w dodatku można je łatwo rozdrobnić. W konsystencji powinno przypominać masło. Awokado musi być też miękkie na tyle, aby można było rozdrobnić je widelcem. Poza tym ważny jest kolor awokado – musi być zielony i jednolity, bez brązowych plamek. Jeśli awokado będzie zbyt twarde, świadczy to o jego niedojrzałości. Wówczas trzeba zostawić je w słonecznym miejscu np. na dzień, aby zrobiło się dojrzałe i miękkie. To świetna metoda na przyspieszenie dojrzewania awokado. Możesz również położyć je obok banana, co jeszcze bardziej przyspieszy proces dojrzewania.

Tiramisu bezglutenowe – słodka keto przekąska

Masz ochotę na słodką przekąskę, ale jesteś na diecie ketogenicznej? Świetnym pomysłem może okazać się przygotowanie bezglutenowego tiramisu. To smaczny i pożywny deser bez węglowodanów, który polecany jest osobom na keto. Przygotowanie tiramisu jest proste, więc nawet amatorzy powinni znakomicie sobie z nim poradzić. Aby przyrządzić deser, należy zaopatrzyć się w następujące produkty spożywcze: mąka migdałowa, żółtko, ksylitol, śmietanka kremowa 36%, masło, mascarpone, espresso, kakao w proszku 16% oraz cynamon.

Najpierw upraż mąkę migdałową na suchej patelni – powinno to potrwać maksymalnie 4 minuty. Roztop masło w garnuszku, następnie przełóż uprażoną mąkę migdałową do osobnego naczynia. Wymieszaj mąkę z odrobiną cynamonu. Dodaj kawę espresso z masłem i mieszaj, aż składniki stworzą jednolitą całość. Wlej śmietankę do miski i ubij na sztywno za pomocą miksera. Dodaj słodzik w proszku (np. ksylitol) i mascarpone. Po chwili dodaj też żółtko i wymieszaj całość mikserem. Na spód szklanego naczynia wylej połowę masy migdałowej. Przykryj ją kremem śmietankowym (połową przygotowanego kremu). Następnie wyłóż kolejną warstwę ciasta i kremu. Posyp całość kakao w proszku i wstaw tiramisu na 5-7 godzin do lodówki. Deser najlepiej smakuje schłodzony.

Deser fantastycznie sprawdza się jako słodka przekąska na diecie ketogenicznej. Świetnie spisze się również jako deser dla osób nietolerujących glutenu. Przepis jest idealnym dowodem na to, że keto przekąski mogą być naprawdę smaczne. Przygotowanie tiramisu w takiej wersji nie jest trudne. Jeśli masz ochotę uczynić deser bardziej fit, zawsze możesz zamienić mascarpone na ser ricotta. Mascarpone ma więcej kalorii, jednak zdecydowanie częściej używa się go do odtwarzania słynnego włoskiego deseru z kakao.

Keto przekąski - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto