Kalafior z piekarnika
- Kalafior (500 g)
- Oliwa z oliwek - 5 łyżek stołowych (50 ml)
Przepis na kalafior z piekarnika krok po kroku
Z kalafiora obetnij liście, przekrój go na pół i wytnij głąb.
Następnie kalafior umyj i pokrój w małe różyczki.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
Na blaszkę ułóż różyczki kalafiora, polej go oliwą z oliwek oraz posyp mieszanką przypraw (użyj po jednej łyżeczce soli, pieprzu oraz kurkumy).
Kalafiora wymieszaj na blaszce i rozłóż na całej powierzchni blaszki.
Kalafior piecz przez 30 minut w piekarniku nagrzanym do 200 st. C.
Gotowy kalafior podawaj na ciepło.
Więcej informacji na temat kalafiora z piekarnika
Kalafior z piekarnika to doskonały pomysł na smaczny dodatek do obiadu. Pieczony kalafior świetnie sprawdzi się również jako przekąska. Przepis na kalafiora z piekarnika jest bardzo proste i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przepisu niezbędne będą następujące produkty spożywcze: kalafior, oliwa z oliwek, sól, pieprz oraz kurkuma. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Jak zrobić kalafiora z piekarnika? Z kalafiora obetnij liście, przekrój go na pół i wytnij głąb. Następnie kalafior umyj i pokrój w małe różyczki. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Na blaszkę ułóż różyczki kalafiora, polej go oliwą z oliwek oraz posyp mieszanką przypraw (użyj po jednej łyżeczce soli, pieprzu oraz kurkumy). Kalafiora wymieszaj na blaszce i rozłóż na całej powierzchni blaszki. Kalafior piecz przez 30 minut w piekarniku nagrzanym do 200°C. Gotowy kalafior podawaj na ciepło.
Kalafior jest warzywem niskokalorycznym. Zawiera również spore ilości witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiedniej ilości pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. W kalafiorze znajdziemy wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo, witaminę C, witaminę K oraz niektóre witaminy z grupy B. Kalafior może być wykorzystywany w wielu rodzajach diet np. diecie wegańskiej, wegetariańskiej, bezglutenowej czy redukcyjnej. Dostarczenie witaminy C z kalafiora może wpływać na poprawę funkcjonowania naszego układu odpornościowego. Jest to szczególnie ważne w okresie wzmożonej zachorowalności, czyli przeważnie w okresie jesienno-zimowym.
Podsumowując pyszny kalafior z piekarnika to najlepszy dodatek do obiadu. Kalafior jest dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakuje podany na ciepło. Przepis na kalafior z piekarnika jest bardzo prosty, dlatego bez problemu powinien poradzić sobie z nim każdy. Wykorzystanie kalafiora do przygotowania posiłku dostarczy do organizmu sporych ilości witamin i składników mineralnych, które spożywane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Alergeny w kalafiorze z piekarnika
Lista alergenów dla kalafiora z piekarnika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kalafior z piekarnika
Wartości odżywcze kalafiora z piekarnika
Kalafior z piekarnika to doskonała propozycja na smaczny dodatek do obiadu. Kalafior stanowi dobre źródło wielu składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiedniej ilości pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.