Jiaozi
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (400 g)
- Mięso mielone wieprzowe (300 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (100 g)
- Marchewka - 1 mała sztuka (100 g)
- Kolendra świeża (3 g)
- Olej sezamowy (30 ml)
Przepis na jiaozi krok po kroku
Do miski wsyp mąkę, dodaj do niej szklankę wrzącej wody oraz szczyptę soli.
Składniki zmiksuj na gładką masę i pozostaw do przestygnięcia.
Przestygnięte ciasto wyrabiaj ręcznie, aż będzie elastyczne i sprężyste.
Ciasto włóż do miski, przykryj ścierką kuchenną i pozostaw na 30 minut.
Marchew i cebulę obierz. Marchew zetrzyj na tarce jarzynowej o małych oczkach, a cebulę posiekaj w drobną kostkę.
Kolendrę posiekaj.
Do miski włóż mięso mielone, dodaj do niego cebulę, marchew, kolendrę, 3 łyżki wody oraz łyżkę sosu sojowego.
Farsz mięsny dokładnie wymieszaj.
Z ciasta rozwałkuj cienki placek i wytnij z niego krążki wielkości szklanki.
Na każdy krążek ułóż farsz i zlep go jak tradycyjne polskie pierogi.
Następnie każdy pierożek ustaw falbanką do góry i spłaszcz jego podstawę (pierożek powinien stać).
Pierożki ustaw na bambusowym sitku do gotowania na parze i pierożki paruj przez około 25 minut.
Następnie pierożki smaż na rozgrzanym oleju przez około 2 minuty (pierożki smaż ustawione falbanką do góry).
Pierożki podawaj na ciepło bezpośrednio po przygotowaniu.
-
Kluski na parze
-
Dietetyczne pulpety na parze
-
Kaszotto z warzywami w pomidorowym sosie z posypką z orzeszków
-
Knedliki
-
Tamale
-
Szparagi gotowane
-
Ryba na parze
-
Baozi
-
Łosoś na parze
-
Jajecznica na parze
-
Pierogi na parze
-
Kurczak na parze
-
Pierożki chińskie
-
Pierożki na parze
-
Pierś z kurczaka na parze
-
Sałatka wegetariańska
-
Brokuły na parze
-
Szparagi na parze
-
Gotowanie na parze
Więcej informacji na temat jiaozi
Jiaozi to tradycyjne chińskie pierożki gotowane na parze, pierożki znane są również pod nazwą gyoza. Pyszne domowe pierożki to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Przepis na jiaozi jest dość prosty i jednak wymaga pewnego doświadczenia kulinarnego. Aby przygotować pyszne pierożki potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, mięso mielone wieprzowe, cebula, marchewka, kolendra świeża, olej sezamowy, sól oraz sos sojowy.
Jak zrobić jiaozi? Do miski wsyp mąkę, dodaj do niej szklankę wrzącej wody oraz szczyptę soli. Składniki zmiksuj na gładką masę i pozostaw do przestygnięcia. Przestygnięte ciasto wyrabiaj ręcznie, aż będzie elastyczne i sprężyste. Ciasto włóż do miski, przykryj ścierką kuchenną i pozostaw na 30 minut. Marchew i cebulę obierz. Marchew zetrzyj na tarce jarzynowej o małych oczkach, a cebulę posiekaj w drobną kostkę. Kolendrę posiekaj. Do miski włóż mięso mielone, dodaj do niego cebulę, marchew, kolendrę, 3 łyżki wody oraz łyżkę sosu sojowego. Farsz mięsny dokładnie wymieszaj. Z ciasta rozwałkuj cienki placek i wytnij z niego krążki wielkości szklanki. Na każdy krążek ułóż farsz i zlep go jak tradycyjne polskie pierogi. Następnie każdy pierożek ustaw falbanką do góry i spłaszcz jego podstawę (pierożek powinien stać). Pierożki ustaw na bambusowym sitku do gotowania na parze i pierożki paruj przez około 25 minut. Następnie pierożki smaż na rozgrzanym oleju przez około 2 minuty (pierożki smaż ustawione falbanką do góry). Pierożki podawaj na ciepło bezpośrednio po przygotowaniu.
Marchew to warzywo niskokaloryczne, dlatego chętnie włączana jest do diety osób odchudzających się. Stanowi ona doskonałe źródło karotenoidów, czyli przeciwutleniaczy. Warzywo to jest świetnym źródłem witaminy A, C, E, K, witamin z grupy B oraz wielu składników mineralnych, np. magnezu, potasu, żelaza, wapnia, fosforu, sodu i cynku.
Podsumowując smaczne pierożki chińskie to doskonała propozycja na obiad dla rodziny. Najlepsze pierożki są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakują na ciepło. Farsz do pierożków można przygotować również z mięsa wołowego lub z wykorzystaniem samych warzyw.
Alergeny w jiaozi
Lista alergenów dla jiaozi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- sos sojowy
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Olej sezamowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
Wartości odżywcze jiaozi
Jiaozi to pierożki gotowane na parze. Pierożki świetnie sprawdzą się jako danie obiadowe dla rodziny.
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.