Gulasz z kurkami
- Łopatka wieprzowa (500 g)
- Kurki świeże (250 g)
- Marchewka - 1 mała sztuka (100 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Koperek (20 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Śmietana 18% (90 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki stołowe (20 ml)
Przepis na gulasz z kurkami krok po kroku
Łopatkę pokrój w kostkę, przełóż ją do miski i posyp solą, pieprzem oraz papryką słodką. Mięso dokładnie wymieszaj z przyprawami.
Marchew obierz i pokrój w krążki lub dużą kostkę.
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
Koper umyj, osusz i posiekaj.
Kurki oczyść, jeśli są zbyt duże pokrój je na mniejsze kawałki.
Na patelni rozgrzej olej i obsmaż na nim mięso do zarumienienia.
Następnie na patelnię dodaj marchewkę, cebulę, czosnek przeciśnięty przez praskę oraz 2/3 szklanki wody.
Składniki dokładnie wymieszaj i duś na średniej mocy palnika pod przykryciem przez około 60 minut.
Następnie na patelnię dodaj kurki, koper oraz pół szklanki wody. Całość wymieszaj i duś kolejne 30 minut.
Na koniec do gulaszu dodaj zahartowaną śmietanę, dopraw go do smaku solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszaj.
Gotowy gulasz z kurkami podawaj z ulubionymi dodatkami.
-
Gulasz wieprzowy
-
Galareta wieprzowa
-
Strogonow wieprzowy
-
Policzki wieprzowe
-
Ragout
-
Gulasz z szynki wieprzowej
-
Gulasz z łopatki
-
Bogracz z kluskami
-
Gulasz z łopatki wieprzowej
-
Gulasz do placków po węgiersku
-
Gulasz wieprzowy tradycyjny
-
Karmuszka
-
Gulasz segedyński
-
Gulasz z serc wieprzowych
-
Gulasz z łopatki wieprzowej w sosie własnym
-
Gulasz Thermomix
-
Zupa gulaszowa po węgiersku
-
Gulasz z polędwicy wieprzowej
-
Gulasz wieprzowy
Więcej informacji na temat gulaszu z kurkami
Gulasz z kurkami to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Gulasz wieprzowy z kurkami warto podać z dodatkiem ugotowanej kaszy jęczmiennej perłowej lub pęczak oraz z surówką z buraczków, lub z ogórkami kiszonymi. Prosty przepis na gulasz z kurkami nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania gulaszu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: łopatka wieprzowa, kurki świeże, marchew, cebula, koper, czosnek, śmietana 18%, olej rzepakowy, sól, pieprz oraz papryka słodka.
A jak zrobić gulasz z kurkami? Łopatkę pokrój w kostkę, przełóż ją do miski i posyp solą, pieprzem oraz papryką słodką. Mięso dokładnie wymieszaj z przyprawami. Na patelni rozgrzej olej i obsmaż na nim mięso do zarumienienia. Następnie na patelnię dodaj marchewkę, cebulę, czosnek przeciśnięty przez praskę oraz 2/3 szklanki wody. Składniki dokładnie wymieszaj i duś na średniej mocy palnika pod przykryciem przez około 60 minut. Następnie na patelnię dodaj kurki, koper oraz pół szklanki wody. Całość wymieszaj i duś kolejne 30 minut. Na koniec do gulaszu dodaj zahartowaną śmietanę, dopraw go do smaku solą oraz pieprzem i dokładnie wymieszaj. Gotowy gulasz z kurkami podawaj z ulubionymi dodatkami.
Grzyby leśne poza walorami smakowo-zapachowymi posiadają również niektóre składniki odżywcze, które spożywane w odpowiednich ilościach przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Znajdziemy w nich białko, ryboflawinę oraz niacynę. Grzyby są także niskokaloryczne, dlatego warto włączyć je do diety, aby ją urozmaicić. Do składników mineralnych obecnych w grzybach możemy zaliczyć potas, fosfor, magnez, miedź, cynk, żelazo, mangan, molibden czy selen.
Podsumowując gulasz z łopatki wieprzowej z mrożonymi lub świeżymi kurkami to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe dla całej rodziny. Gulasz z grzybami leśnymi warto podać z dodatkiem kaszy oraz Surówki. Produkty niezbędne do przygotowania gulaszu dostępne są w większości sklepów spożywczych. W sezonie dojrzewania kurek warto wykorzystać samodzielnie zebrane grzyby.
Alergeny w gulaszu z kurkami
Lista alergenów dla gulaszu z kurkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze gulaszu z kurkami
Gulasz z kurkami to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Kurki wykorzystane do przygotowania potrawy stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych, a także w pływają na walory smakowe dania.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.