Grzanki do zupy
- Chleb żytni razowy - 3 kromki (105 g)
- Oliwa z oliwek - 4 łyżki (60 ml)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
Przepis na grzanki do zupy krok po kroku
Kromki chleba pokrój w sporą kostkę i włóż do miski.
Do chleba wlej oliwę, dodaj posiekane drobno zioła i przeciśnięty przez praskę czosnek. Wszystko dokładnie wymieszaj.
Całość przełóż na dobrze nagrzaną patelnię i smaż przez 10-12 minut, do uzyskania złotego koloru.
Więcej informacji na temat grzanek do zupy
Grzanki do zupy stanowią idealny dodatek i wzbogacają każdą zupę o pyszny smak i ciekawą fakturę. Te z przepisu są idealnie chrupiące i smakują pysznymi, świeżymi ziołami, dlatego na pewno przypadną do gustu wszystkim domownikom. Ich wykonanie jest niesamowicie proste, dlatego stanowią idealną alternatywę dla gotowych grzanek ze sklepu, których skład zwykle nie jest zbyt dobry. Mają również zdecydowanie mniej soli niż sklepowe odpowiedniki, więc będą świetną opcją dla osób dbających o zdrową dietę, a także tych którzy ze względu na chorobę muszą ograniczyć spożycie sodu. Domowe grzanki do zupy choć są naprawdę łatwe w wykonaniu to sprawiają, że danie nabiera zupełnie innego charakteru.
Jeżeli szukasz inspiracji na to jak zrobić przepyszne grzanki z podstawowych składników i sprawić, by smakowały jak te w restauracji, to ten przepis sprawdzi się naprawdę świetnie. Grzanki, które z niego wychodzą są idealnie chrupiące, a pod wpływem zupy wspaniale miękną. Tworzą idealne połączenie z praktycznie każdą zupą, dlatego można powiedzieć, że są bardzo uniwersalnym dodatkiem. Świetnie sprawdzają się również we wszelkiego rodzaju sałatkach. Jako dodatek do zupy krem sprawiają, że jest ona bardziej gęsta, a także sycąca.
Można je zrobić na patelni, a także w piekarniku, w obu przypadkach smakują równie pysznie i zachowują odpowiednią strukturę. Bardzo ważne jest by, przygotowując je na patelni, użyć takiej z odpowiednią powłoką i nie używać do podgrzania oleju, gdyż wtedy grzanki staną się bardzo ciężkostrawne i niesmaczne.
Można zrobić wyśmienite grzanki z chleba lub z bułki, rodzaj pieczywa nie ma zbyt dużego znaczenia. W obu wersjach smakują równie dobrze. To wspaniały sposób na pozbycie się niezbyt świeżego chleba, które nie nadaje się do jedzenia bez obróbki. W taki sposób można wciąż cieszyć się jego smakiem i ograniczyć marnowanie pożywienia.
Z przepisu dowiesz się jak zrobić grzanki ziołowe, które smakują tak dobrze, że można je również jeść bez dodatków. Te czosnkowe grzanki na pewno przypadną do gustu miłośnikom słonych przekąsek. To bardzo łatwy przepis, który pozwala na przygotowanie grzanek z chleba żytniego pasujących do pysznych zup, a także innych dań.
Alergeny w grzankach do zupy
Lista alergenów dla grzanek do zupy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chleb żytni razowy
Wartości odżywcze grzanek do zupy
Te grzanki mają niższy indeks glikemiczny niż wykonane z chleba pszennego, dlatego są lepszą propozycją.
Energia i białka
(55g)
Węglowodany
(55g)
Tłuszcze
(55g)
Witaminy
(55g)
Składniki mineralne
(55g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.