Faworki z piekarnika
- Mąka pszenna typ 500 - 4 szklanki (800 g)
- Cukier - 10 płaskich łyżek stołowych (100 g)
- Żółtko jajka (6 szt.)
- Proszek do pieczenia (40 g)
- Śmietana 18% (200 g)
- Jajko (1 szt.)
- Cukier puder (120 g)
- Masło - 1 kostka (200 g)
Przepis na faworki z piekarnika krok po kroku
W misce umieść mąkę, masło, cukier i żółtka jaj, dodaj proszek do pieczenia i śmietanę, zagnieć gładkie ciasto.
Owiń je folią spożywczą i schłodź w zamrażarce przez 40 minut.
Rozwałkuj ciasto na placek grubości około jednego cm.
Wytnij nożem prostokątne kawałki i każdy na środku natnij nożem.
Przepleć jedną końcówkę ciasta przez środek.
Blachę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na niej faworki.
Roztrzep jajko z odrobiną wody i posmaruj faworki.
Piecz w nagrzanym do 200 stopni C piekarniku przez 10 minut.
Gotowe faworki posyp cukrem pudrem.
-
Faworki
-
Faworki na piwie
-
Faworki drożdżowe
-
Mrowisko ciasto
-
Faworki z ciasta francuskiego
-
Faworki Thermomix
-
Faworki z karpia
-
Chrusty drożdżowe
-
Ciasto na faworki
-
Faworki bez śmietany
-
Faworki puszyste
-
Faworki na kefirze
-
Wegańskie faworki
-
Szybkie faworki
-
Faworki z mascarpone
-
Faworki bez bicia
-
Kruche faworki
-
Lane chrusty
-
Faworki
Więcej informacji na temat faworków z piekarnika
Faworki z piekarnika to bardzo dobry pomysł na pyszne łakocie na karnawał i dzień powszedni. Smaczne faworki z cukrem pudrem pieczone w piekarniku zawierają mniejszą ilość kalorii niż smażone na oleju. Ciasto na faworki jest rodzajem ciasta kruchego. Przepis na faworki z piekarnika jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je upiec. Do zrobienia faworków potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, żółtka jaj, cukier, proszek do pieczenia, śmietana kwaśna, cukier puder, jajko, masło.
Jak zrobić faworki z piekarnika? W misce umieść mąkę, cukier i żółtka jaj, dodaj proszek do pieczenia i śmietanę, zagnieć gładkie ciasto. Owiń je folią spożywczą i schłodź w zamrażarce przez 40 minut. Rozwałkuj ciasto na placek grubości około 1 cm. Wytnij nożem prostokątne kawałki i każdy na środku natnij nożem. Przepleć jedną końcówkę ciasta przez środek. Blachę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na niej faworki. Roztrzep jajko z odrobiną wody i posmaruj faworki. Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 10 minut. Gotowe faworki posyp cukrem pudrem.
Jajka użyte w przepisie są świetnym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, D, witaminy z grupy B. Zawierają mikroelementy takie jak żelazo, cynk, miedź i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Białko jest podstawowym budulcem naszego ciała. Niezbędne jest do prawidłowego przebiegu procesów regeneracyjnych, zachodzących w naszym ciele każdego dnia. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu. Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach i niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Żelazo jest niezbędne do transportu tlenu przez erytrocyty do wszystkich komórek naszego ciała. Niedobory żelaza mogą prowadzić do anemii, która ma poważne konsekwencje zdrowotne.
Podsumowując prosty przepis na dietetyczne faworki świetnie sprawdzi się jako smaczne małe co nieco do kawy. Faworki nie zawierają dużej ilości tłuszczu. Można je przechowywać pod przykryciem przez 2-3 dni. Faworki z ciasta kruchego są dobre do spożycia bezpośrednio po upieczeniu.
Alergeny w faworkach z piekarnika
Lista alergenów dla faworków z piekarnika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze faworków z piekarnika
Faworki z piekarnika to słodki domowy wypiek. Nie zawiera on dodatku konserwantów ani substancji będących sztucznymi dodatkami do żywności. Faworki są źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów, nie powinny być spożywane przez osoby chorujące na cukrzycę.
Energia i białka
(80g)
Węglowodany
(80g)
Tłuszcze
(80g)
Witaminy
(80g)
Składniki mineralne
(80g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.