Faworki z karpia
- Karp filet (500 g)
- Mleko 2% - 3/4 szklanki (200 ml)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 łyżki (20 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (30 ml)
Przepis na faworki z karpia krok po kroku
Czosnek drobno posiekaj, dodaj do miski z mlekiem i wymieszaj. Włóż płaty karpia i odstaw do namaczania najlepiej przez całą noc.
Odsącz filety z nadmiaru mleka i pokrój w paski. W każdym pasku, na środku zrób małe rozcięcie i przełóż przez nie filet otrzymując kształt faworka.
Tak powstałe faworki obtaczaj w mące i smaż na patelni na mocno rozgrzanym oleju.
-
Faworki
-
Faworki na piwie
-
Faworki drożdżowe
-
Faworki z piekarnika
-
Mrowisko ciasto
-
Faworki z ciasta francuskiego
-
Faworki Thermomix
-
Chrusty drożdżowe
-
Ciasto na faworki
-
Faworki bez śmietany
-
Faworki puszyste
-
Faworki na kefirze
-
Wegańskie faworki
-
Szybkie faworki
-
Faworki z mascarpone
-
Faworki bez bicia
-
Kruche faworki
-
Lane chrusty
-
Faworki
Więcej informacji na temat faworków z karpia
Faworki z karpia to niecodzienny i bardzo oryginalny sposób na przyrządzenie tej ryby. Karp kojarzy się przede wszystkim z okresem Świąt Bożego Narodzenia i to właśnie z ich okazji jest najczęściej przygotowywany. Wciąż wiele polskich rodzin nie wyobraża sobie Wigilii bez pieczonego lub smażonego karpia na stole. Jest on obowiązkową jedną z tradycyjnych dwunastu potraw wigilijnych, których każdy powinien spróbować w ten szczególny wieczór. Faworki z ryby są zdecydowanie mniej popularną wersją niż smażone, czy pieczone filety, ale chrusty z karpia powinni je spróbować wszyscy, którzy uwielbiają tą rybę. Jeśli zastanawiasz się jak przyrządzić i podać karpia w oryginalny sposób i zaskoczyć wszystkich gości, rodzinę i przyjaciół koniecznie poznaj nasz przepis na faworki z ryb, które zaciekawią wszystkich. Ich przygotowanie jest bardzo proste i szybkie, choć warto zaplanować to dzień wcześniej. Aby faworki z karpia były pyszne i miały wyrazisty smak dobrze jest ostawić je na całą noc do namoczenia w zalewie przygotowanej z mleka i drobno posiekanego lub przeciśniętego przez praskę czosnku. Po tym czasie wystarczy pokroić je w mniejsze paski, każdy z nich naciąć delikatnie na środku i przekładać na kształt faworków. Tak uformowane faworki z ryby wystarczy następnie obtoczyć w mące i smażyć na patelni na dobrze rozgrzanym, głębokim tłuszczu. Niestety, tak przygotowane faworki ze względu na sposób obróbki jakim jest smażenie w głębokim tłuszczu są ciężkostrawne i kaloryczne. Warto o tym pamiętać i zachować je specjalne, odświętne okazje. Jak widzisz przepis na faworki z karpia nie jest trudny, ani skomplikowany i nie wymaga żadnych zaawansowanych umiejętności kulinarnych. Dlatego każdy poradzi sobie z nimi bez problemu, a w ich przygotowaniu mogą uczestniczyć również dzieci. Jeśli zastanawiasz się jak przygotować najlepsze faworki z karpia na święta nasz przepis będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką.
Alergeny w faworkach z karpia
Lista alergenów dla faworków z karpia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Karp filet
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze faworków z karpia
Faworki z karpia ze względu na to, że smażone są w głębokim tłuszczu są kaloryczne i ciężkostrawne. U osób z problemami żołądkowo-jelitowymi mogą powodować nasilenie dolegliwości.
Energia i białka
(750g)
Węglowodany
(750g)
Tłuszcze
(750g)
Witaminy
(750g)
Składniki mineralne
(750g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.