Faworki
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2,5 szklanki (325 g)
- Śmietana 12% - 0,5 szklanki (125 g)
- Żółtko jajka (3 szt.)
- Masło - 1 łyżka (10 g)
- Olej rzepakowy - 2 szklanki (500 ml)
Przepis na faworki krok po kroku
Do dużej miski wsyp mąkę, cukier puder, żółtka, śmietanę i masło. Wszystko dokładnie wyrób, by ciasto było spójne i elastyczne.
Ciasto podziel na 3 mniejsze części. Każdą z nich dokładnie wyrób, a także uderz w nią kilka razy wałkiem, by ciasto było dobrze napowietrzone.
Pierwszą część ciast dokładnie wywałkuj, by było bardzo cienkie.
Nożem wykrój w cieście paski o długości 8-10 cm i szerokości ok. 3 cm. Na środku każdego paska wykonaj dość długie nacięcie. Górną część każdego paseczka przełóż przez nacięcie, by się wywinął.
W wysokim garnku dobrze rozgrzej olej, by faworki nie chłonęły tłuszczu.
Gdy olej będzie już gorący wkładaj niewielkimi partiami faworki i smaż maksymalnie 2 minuty.
Gotowe faworki wykładaj na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
-
Faworki na piwie
-
Faworki drożdżowe
-
Faworki z piekarnika
-
Mrowisko ciasto
-
Faworki z ciasta francuskiego
-
Faworki Thermomix
-
Faworki z karpia
-
Chrusty drożdżowe
-
Ciasto na faworki
-
Faworki bez śmietany
-
Faworki puszyste
-
Faworki na kefirze
-
Wegańskie faworki
-
Szybkie faworki
-
Faworki z mascarpone
-
Faworki bez bicia
-
Kruche faworki
-
Lane chrusty
-
Faworki
Więcej informacji na temat faworków
Faworki to wspaniały pomysł na pyszny i szybki deser. Tradycyjnie kojarzą się z karnawałem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotowywać je także na co dzień. Są niezwykle kruche i słodkie, więc będą idealnym deserem dla wszystkich miłośników słodkich łakoci.
Przepis na pyszne faworki jest bardzo łatwy. Choć wydają się one niesamowicie skomplikowane, to poradzą sobie z nimi nawet początkujący kucharze i cukiernicy. Cały sekret polega na odpowiednio wyrobionym i wywałkowanym cieście. Im cieńszy placek, tym bardziej chrupiące faworki po usmażeniu. Dlatego warto nie szczędzić swoich sił i wywałkować ciasto prawie tak cienko jak na makaron.
Ciasto na faworki robi się tylko z kilku składników. Można dodać do nich ocet lub spirytus, by całość chłonęła mniej tłuszczu. Nie jest to jednak konieczne. Wystarczy po prostu dobrze nagrzać tłuszcz. Warto do smażenia wybrać olej rzepakowy, gdyż oliwa z oliwek może zostawiać specyficzny posmak na słodkościach.
To naprawdę dobry przepis dla wszystkich, którzy szukają pysznego deseru, który będzie niezwykle chrupiący i bardzo słodki. Faworki smakują najlepiej tylko oprószone cukrem pudrem, który podkreśla ich pyszny smak. To również idealna przekąska dla miłośników potraw z głębokiego tłuszczu. Faworki będą świetnym dodatkiem do porannej kawy.
Te chrusty wychodzą bardzo kruche, to ze względu na odpowiednie ciasto i dużą temperaturę smażenia. Przyjemnie się łamią, jednak nie rozpadają się, co jest niezwykłą zaletą. Ciasto jest idealnie cienkie, choć wciąż pysznie smakuje.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić ciasto na chruściki, by były naprawdę dobre i łatwe, to ta receptura będzie stanowić idealną inspirację. To sprawdzony przepis na przepyszne faworki, które przypadną do gustu wszystkim domownikom i gościom. I choć robi się je naprawdę łatwo to są bardzo smaczne. Wszystkie składniki, które są potrzebne do przygotowania chrustów znajdziesz w każdym sklepie, dlatego ten deser jest również tani. I choć zwykle robi się je tylko z okazji karnawału, to warto przygotować je także na co dzień, by cieszyć się ich dobrym smakiem.
Alergeny w faworkach
Lista alergenów dla faworków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze faworków
Faworki mają dość duży indeks glikemiczny i są smażone na tłuszczu, dlatego nie powinny gościć zbyt często w diecie.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.