Drożdżówki ze śliwkami
- Drożdże suche (5 g)
- Cukier (100 g)
- Mąka pszenna typ 750 (350 g)
- Mleko 2% (100 ml)
- Jajko (4 szt.)
- Masło roślinne (175 g)
- Śliwki - najlepiej węgierki (200 g)
Przepis na drożdżówki ze śliwkami krok po kroku
Do miski przesiej 300g mąki, dodaj do niej cukier, drożdże, szczyptę soli, mleko trzy jajka. Wszystkie składniki wymieszaj przy pomocy miksera.
Ciasto wymieszane mikserem wyrabiam ręką przez około 10 min. Następnie do ciasta dodaj miękkie masło i składniki miksuj przez około 8 min.
Ciasto pozostaw w misce, którą przykryj ścierką kuchenną i ciasto odstaw na półtorej godziny do wyrośnięcia.
W czasie wyrastania ciasta przygotuj kruszonkę: w garnku roztop masło. Do miski wsyp cukier, następnie dodaj do niego mąkę, cynamon oraz roztopione masło. Składniki dokładnie wymieszaj przy pomocy dłoni do uzyskania kruszonki.
Piekarnik nagrzej do 180°C.
Wyrośnięte ciasto wyłóż na posypany mąką blat, następnie ciasto wyrabia j ręką aby pozbyć się nadmiaru pęcherzyków powietrza. Wyrobione ciasto podziel na 12 części.
Z każdego kawałka ciasta uformuj kulkę, którą rozgnieć do uzyskania placuszka o grubości około półtora centymetra. W każdy placuszek włóż oczyszczoną i pozbawioną pestki śliwkę. Placuszek zwiń tak, aby śliwka znalazła się we wnętrzu ciasta.
Gotowe bułeczki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia z zachowaniem odstępów między każdą bułeczką.
Bułeczki posmaruj roztrzepanym masłem i posyp je kruszonką.
Blaszkę z bułeczkami wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz je przez około 30 min.
Upieczone bułeczki wyciągnij z piekarnika i pozostaw je do wystygnięcia.
-
Drożdżówki z jabłkami
-
Drożdżówki z serem
-
Drożdżówki z rabarbarem
-
Drożdżówki z kruszonką
-
Drożdżówki z makiem
-
Ślimaczki cynamonowe
-
Cynamonki
-
Bułeczki z makiem
-
Drożdżówka dla leniwych
-
Jagodzianki z kruszonką
-
Drożdżówki z borówkami
-
Kanelbulle
-
Pełnoziarniste drożdżówki z serem i jagodami bez cukru
-
Drożdżówki
Więcej informacji na temat drożdżówek ze śliwkami
Drożdżówki ze śliwkami i kruszonką to doskonała propozycja na smaczną, fit przekąska. Doskonale smakują z dodatkiem kawy, herbaty oraz kakao. Jest to idealny deser dla najmłodszych. Drożdżówki ze śliwkami świetnie sprawdzą się jako danie zabierane do pracy lub w podróż. Prosty przepis na bułeczki drożdżowe ze śliwką nie wymaga od ciebie dużego doświadczenia kulinarnego. Te pyszne bułeczki to najlepsze rozwiązanie na smaczne wypieki w diecie wegetariańskiej oraz zbilansowanej. Produkty spożywcze niezbędne do zrobienia bułeczek to: drożdże, cukier, mąka pszenna, mleko, jajka, masło roślinne, śliwki, sól oraz cynamon. Produkty te są dostępne w większości sklepów spożywczych oraz ich cena jest przystępna.
A więc jak zrobić drożdżówki ze śliwkami? Wystarczy że przygotujesz ciasto drożdżowe, z którego następnie uformujesz okrągłe placuszki. Do każdego placuszka włożysz oczyszczono i pozbawioną pestki śliwkę, następnie uformujesz okrągłe bułeczki. Każdą bułeczkę należy posmarować rozbełtanym jajkiem i przygotowaną wcześniej przygotowaną kruszonką. Bułeczki należy piec przez około 30 min w piekarniku nagrzanym do 180°C.
Śliwki użyte do przygotowania drożdżówek są doskonałym źródłem wielu cennych składników mineralnych oraz witamin. Znajdziemy w nich przede wszystkim witaminę C oraz witaminę A, które zaliczane są do przeciwutleniaczy. Związki te w pływają na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz opóźniają procesy starzenia się skóry. Odpowiednia podaż witaminy C wspomaga również układ odpornościowy, który jest szczególnie ważny w okresie wzmożonej zachorowalności. Śliwki są produktami niskokalorycznymi, dlatego świetnie sprawdzą się w diecie osób odchudzających się.
Podsumowując te pyszne bułeczki drożdżowe ze śliwkami to doskonała propozycja na przekąskę do kawy i herbaty dla całej rodziny. Przepis na drożdżówki ze śliwkami jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego, aby je wykonać. Bułeczki drożdżowe z dodatkiem śliwki to doskonałe źródło wielu składników mineralnych oraz witamin. Wypiek ten świetnie sprawdzi się w diecie wegetariańskiej, ponieważ do ich wykonania nie wykorzystano produktów mięsnych.
Alergeny w drożdżówkach ze śliwkami
Lista alergenów dla drożdżówek ze śliwkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze drożdżówek ze śliwkami
Drożdżówki ze śliwkami to doskonałe źródło wielu składników mineralnych oraz witamin. Znajdziemy w nich przede wszystkim przeciw utleniacze, które korzystnie wpływają na wygląd skóry oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.