Ciasto z powidłami
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 i 1/4 szklanki (360 g)
- Cukier - 3/4 szklanki (150 g)
- Mleko 2% - 1/2 szklanki (125 ml)
- Masło - 3/4 kostki (150 g)
- Kakao 16% (proszek) - 2 łyżki (20 g)
- Jajko - 3 jajka rozmiar M (3 szt.)
- Proszek do pieczenia - 1 i 1/2 łyżeczki (6 g)
- Soda oczyszczona - 1/2 łyżeczki (3 g)
- Czekolada mleczna - 1/2 tabliczki (50 g)
- Czekolada gorzka - 1/2 tabliczki (50 g)
- Śmietanka kremowa 36% - 5 łyżek (60 ml)
- Powidła śliwkowe (180 g)
Przepis na ciasto z powidłami krok po kroku
Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia.
Masło roztop.
Mąkę, proszek, sodę, kakao i 1/2 łyżeczki przyprawy korzennej wymieszaj i przesyp przez sitko.
Do miski wbij jajka i dodaj cukier. Utrzyj składniki. Cały czas miksując, dodaj ostudzone masło, mleko i powidła. Następnie partiami dodaj suche składniki. Zmiksuj do połączenia się składników.
Masę przełóż do tortownicy.
Piekarnik rozgrzej do 180 stopni (grzanie góra-dół). Ciasto piecz ok. 55 min.
W garnku umieść śmietankę oraz czekoladę mleczną i gorzką. Mieszaj do powstania jednolitej masy.
Ostudzone ciasto polej polewą.
-
Powidła śliwkowe
-
Powidło śliwkowe
-
Piernik z powidłami
-
Murzynek z powidłami
-
Ciasto czekoladowe z powidłami śliwkowymi
-
Powidła śliwkowe bez cukru
-
Powidła śliwkowe Thermomix
-
Piernik przekładany powidłami
-
Szybkie powidła śliwkowe
-
Miodownik z kaszą manną i powidłami
-
Pleśniak z powidłami
-
Powidło z jabłek bez cukru
-
Strucla z powidłami
-
Powidła truskawkowe bez cukru
-
Powidła z mirabelek
-
Powidła z wiśni
-
Strucla drożdżowa z powidłami
-
Powidło z borówki amerykańskiej
-
Powidła
Więcej informacji na temat ciasta z powidłami
Murzynek to w miarę szybkie ciasto. Tak naprawdę przygotowanie tego ciasta nie powinno zająć więcej niż 30 minut. Potem należy tylko poczekać, aż się upiecze. To ciasto jest proste do przygotowania, więc nawet ten, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z pieczeniem, może spróbować je wykonać.
Ciasto z powidłami można przygotować na różne sposoby, w zależności od tego, jaki smak i wygląd ciasta chce się uzyskać. Powidła można zmiksować z resztą składników lub umieścić je w środku pomiędzy dwoma partiami ciasta. Ciasto może być jasne lub ciemne. Odpowiedni będzie nie tylko biszkopt, ale też ciasto kruche. Opcji jest naprawdę wiele.
Zamiast kakao możesz zdecydować się na tabliczkę gorzkiej czekolady. Należy ją wtedy pokruszyć na mniejsze kawałki i podgrzać w garnku z mlekiem. Następnie powstałą masę trzeba odstawić, aby przestygła. Masło możesz zamienić na olej rzepakowy, kokosowy lub migdałowy. Do ciasta możesz dodać cukier wanilinowy lub ekstrakt z wanilii.
Ciasto z powidłami śliwkowymi to nie tylko murzynek, ale także tzw. pleśniak (to ciasto określane jest również jako skubaniec). Ten placek składa się z warstwy powideł, ciasta kruchego i bezy. Zazwyczaj robi się je z kruszonką. To ciasto jest równie proste do zrobienia. Przy przygotowaniu ciasta kruchego należy pamiętać o tym, aby składniki (masło, jajka) były zimne, a po wyrobieniu ciasta należy je zawinąć w folię i schować do lodówki. Zamiast osobnej kruszonki na wierzch ciasta można zetrzeć na tarce mocno schłodzone ciasto kruche.
Warto wziąć pod uwagę to, że każdy piekarnik piecze inaczej. Może się okazać, że po 55 minutach, twoje ciasto wziąć będzie surowe. Najłatwiej sprawdzić to za pomocą patyczka do szaszłyków. Patyczek trzeba wbić w ciasto. Jeżeli okaże się suchy, ciasto jest gotowe.
Ten przepis na ciasto z powidłami możesz zmodyfikować. Możesz przygotować biszkoptowe lub kruche ciasto z powidłami ze śliwek. Zarówno murzynek, jak i skubaniec (pleśniak) będzie bardzo dobry. Pleśniaka można wykonać z kilku warstw, np. podpieczony jasny spód, powidła, ciemne kruche ciasto, beza, kruszonka.
Alergeny w cieście z powidłami
Lista alergenów dla ciasta z powidłami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
- Czekolada mleczna
- Śmietanka kremowa 36%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta z powidłami
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.