Ciasto z owocami
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 2 i 1/2 szklanki (400 g)
- Proszek do pieczenia - 2 łyżeczki (8 g)
- Olej rzepakowy (150 ml)
- Mleko 2% - 1/2 szklanki (115 ml)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Jajko - 4 jajka rozmiar M (4 szt.)
- Wiśnie (400 g)
- Bułka tarta - 3 łyżki (30 g)
- Masło - 2 łyżeczki (14 g)
Przepis na ciasto z owocami krok po kroku
Mąkę połącz z proszkiem do pieczenia i przesiej przez sitko.
Do miski wbij jajka i dodaj cukier. Całość zmiksuj na jednolitą masę przy pomocy miksera ustawionego na najwyższe obroty.
Dalej miksując, powoli dolej mleko, a potem olej. Następnie dodaj ekstrakt z wanilii.
Odłóż mikser. Do miski wsyp mąkę z proszkiem. Całość wymieszaj szpatułką.
Tortownicę wysmaruj masłem i obsyp bułką tartą. Przelej masę do tortownicy i wyrównaj.
Masę obsyp wydrylowanymi wiśniami.
Ciasto piecz ok. 50-55 min w temperaturze 175 stopni Celsjusza (grzanie góra-dół).
-
Ciasto marchewkowe
-
Szarlotka
-
Ciasto drożdżowe
-
Ciasto czekoladowe
-
Babeczka cytrynowa
-
Sernikobrownie z brzoskwiniami
-
Babka cytrynowa
-
Makowiec
-
Mazurek wielkanocny
-
Babka wielkanocna
-
Seromakowiec
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka z bezą
-
Metrowiec
-
Makowiec japoński
-
Makowiec zawijany
-
Strucla makowa
-
Tort pavlova
-
Ciasta na wielkanoc
Więcej informacji na temat ciasta z owocami
Ciasto z owocami jest bardzo szybkie, a do tego proste do przygotowania. Zazwyczaj większość składników na tę przekąskę można znaleźć w lodówce i w spiżarni. Jeżeli chcesz, możesz je zrobić ze świeżymi owocami, ale to ciasto będzie równie pyszne z mrożonymi dodatkami.
Jak zrobić ciasto z owocami? Wystarczy połączyć wszystkie składniki, a gotową masę przełożyć do blaszki. Ten przepis możesz nieco zmodyfikować. To domowe ciasto będzie dobre z truskawkami, borówkami, jagodami czy malinami. Pasować będą także jabłka, gruszki, brzoskwinie lub śliwki. Ekstrakt waniliowy możesz zastąpić cukrem wanilinowym. Możesz zdecydować się na inny aromat, np. śmietankowy lub cytrynowy. Cukrem waniliowym możesz posypać górę ciasta. Placek z owocami będzie też dobrze smakować z odrobiną cynamonu. Jeżeli decydujesz się na dodanie kwaśnych owoców, możesz je wcześniej obtoczyć w cukrze pudrze.
Olej rzepakowy możesz wymienić na inny roślinny olej. Zamiast oleju możesz zdecydować się na masło lub margarynę w kostce, ale wcześniej należy je roztopić (np. w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce) i powoli wlewać (podobnie jak olej). Po dodaniu mąki dalej możesz używać miksera, ale należy ustawić go na niskie obroty i miksować tylko do momentu połączenia się wszystkich składników.
Ciasto możesz upiec w tortownicy lub w prostokątnej albo kwadratowej blaszce. Wybraną formę należy obłożyć papierem do pieczenia lub natrzeć masłem i obsypać bułką tartą. Jeżeli chcesz piec ciasto w termoobiegu, temperatura piekarnika powinna być nieco mniejsza (ok. 165-170 stopni).
Po ostygnięciu możesz posypać ciasto cukrem pudrem. Ciekawym dodatkiem będzie również czekolada. Możesz ją zetrzeć na tarce, a potem posypiać nią ciasto, ale tym razem należy to zrobić zaraz po wyjęciu blaszki z ciastem z piekarnika. Gdy czekolada się rozpuści, należy ją zostawić do zastygnięcia, ale najpierw możesz ją nieco rozsmarować łyżeczką po cieście.
Przepis na ciasto z owocami jest prosty, a owoce możesz cały czas zmieniać. Raz mogą to być wiśnie, a innym razem truskawki lub jabłka. Placek z owocami idealnie pasuje do kawy, herbaty oraz mleka. Smakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Alergeny w cieście z owocami
Lista alergenów dla ciasta z owocami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Proszek do pieczenia
- Bułka tarta
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta z owocami
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.